nlc.hu
Gasztro
Tonhalkrém receptek

10 ötlet, amivel egyszerű kenegetősből felejthetetlen lesz a tonhalkrémünk

A tonhalkrém hálás műfaj, szinte elronthatatlan. Sütést, főzést nem igényel, egyszerűen be lehet keverni, és ízlésünkhöz mérten tucatnyi hozzávalóval variálni. Olyan ötleteket hoztunk el a készítéséhez, amivel gyors mentőötletből valódi otthoni kedvenc lehet. Kísérletezni ér!

A tonhalkrém alapreceptjét mi is megosztottuk korábban, a tonhalkedvelők pedig jól tudják, hogy vészesetben akár elég csak villával szétnyomkodni és borsozni egy szelet kenyéren, pirítóson a halat, úgy is korrekt ételt kapunk. Néhány hozzávalóval azonban olyan emlékezetessé tehetjük, hogy visszatapsolja a család. Ne feledjük azt sem, hogy pár tonhalkonzervet mindig érdemes tartani otthon, mert tíz perc alatt gyors uzsonnát vagy vendégfogadó ételt készíthetünk belőle.

Konzervkérdés

A tonhalkrém egyik nagy előnye, hogy nagyon egyszerű hozzá a fő alapanyag beszerzése és kezelése. Nincsen halbontás, szálkázás, csupán megnyitjuk a konzerveket.

A tonhalkonzervek között azonban alapvető különbségek mutatkoznak, ezért érdemes megjegyezni a bevált márkát. Az olcsóbb termékekben szálaira bomlott, masszaszerű, szürkésebb színű hal rejlik, a drágábbakban egész darabok, melyeknek van tartása.

Tipp: Az ízesített olívaolajban kapható tonhal is jó választás lehet, citromos és chilis is kapható.

tonhalkrém recept tippek tonhal konzerv

A jó és a rossz konzerv

Vizes vagy olajos?

Sós vízben vagy olajban is kapható tonhal. Mindkét verzió jó lehet, egyszerűen csak arra kell figyelni, hogy ha vizeset vásárolunk, készítéskor csöpögtessük le belőle, és adjunk hozzá mi olajat. Amennyiben olajban konzervált tonhalat veszünk, számít az olaj minősége, hiszen nem mindegy, hogy olívaolaj vagy a kevésbé kívánatos napraforgóolaj kerül majd a krémünkbe.

Tipp: Aki nem bízik meg a gyártó által használt tömegolajban, jobb, ha vizeset vásárol, és ő maga ad hozzá olajat. Így pontosan tudhatja, mit fogyaszt el majd.

Ha a cél a gazdag krémesség

Amennyiben nem a rusztikus, darabosabb állag a cél, jó barátunk a vaj vagy a majonéz (vagy mindkettő). A tejszín felesleges bele, hogyha pirítósra vagy mártogatósnak szánjuk, viszont ha főtt tésztához szeretnénk adni a tonhalat, máris értelmet nyer a tejszín, ami a meleg tésztával összekeverve krémesen olvad, és telt ízt ad.

Tipp: Igazi hedonistáknak ajánljuk a vaj és majonéz kettősével készített halkrémet, ami forró pirítósra ráolvadva egyszerűen tökéletes.

tonhalkrém recept tippek tonhal konzerv

Fotó: Getty Images

Játék a savakkal

Bevált trükk minden hasonló krémnél, pástétomnál az ízvilág frissítése savanyú ízzel. Ehhez több hozzávaló is alkalmas, a frissen facsart citromlé, az ecetes uborka, a savanyított mustármag és a kapribogyó is. Attól függően mérjük őket, hogy mennyire szeretnénk savanykás irányba vinni a halkrém ízét. És vigyázzunk, hogy túl sok savanyú uborka el is áztathatja. Csak módjával.

Tipp: A tonhalkrémben a kovászos uborka sem ördögtől való.

tonhalkrém recept tippek tonhal konzerv

Tonhalkrém kapribogyóval (Fotó: Getty Images)

A mediterrán, közel-keleti vagy mexikói csavar

A fenti ötletek alapvetően nem befolyásolják nagyban a tonhalkrém ízvilágát, de ha elvinnénk egy karakteresebb irányba, több égtáj felé is indulhatunk. Mediterrán plusz lehet a karikákra szelt olívabogyó, ízlés szerint a fekete vagy a zöld olívát választhatjuk. Friss korianderrel közel-keleti ihletet kap, és a chili is jól áll neki, ha nem félünk a csípőstől.

Tipp: Kis érdekesség, hogy a tonhalkrémet nem érdemes túlfűszerezni. A só-bors a barátunk, de a karakán fűszerek alapvetően nem illenek hozzá, kivéve, ha egy határozott élt szeretnénk adni neki, például a fent említettekkel.

Színház előtt ne ezt együk, de hagyma nélkül nem az igazi

A hagyma kulcskérdés. Lehet lila-, salotta-, vörös- vagy újhagyma is, sokat hozzáad a tonhal ízéhez. Az ízek frissítése mellett további előnye, hogy a krémbe roppanós elem is kerül, amitől kevésbé lesz egyhangú a massza.

Tipp: fokhagymát is adhatunk hozzá, de csak keveset. Két-három konzerv tonhalhoz bőven elég egy kis gerezd fokhagyma. Nyersen könnyű túlzásba vinni a fokhagymázást, ami eluralja majd a krém ízvilágát.

tonhalkrém recept tippek tonhal konzerv

Tonhalkrémes szendvics sajttal, salátával és paradicsommal (Fotó: Getty Images)

Hagyma nélkül is ressen

Ha a gyomrunk nem bírja a nyers hagymát, de szeretnénk ropogós, friss zöldséggel dúsítani a krémet, sokan esküsznek a felkockázott szárzellerre (angol zellerre), illetve a sárgarépára. Mindkét komponens megosztó a tonhalkrémben, de egy próbát megér.

Tipp: Megszokott plusz hozzávaló a csemegekukorica, amely ugyan kevéssé roppanós, de kifejezetten jól áll ennek a halkrémnek.

Fehérjedúsan

Fehérjékben még tartalmasabbá is tehetjük a tonhalkrémet, ha főtt tojást teszünk bele. A bevett hozzávalót több módszerrel is hozzáadhatjuk: sokan belereszelik, mások kockázzák vagy épp krumplinyomón átpréselik. Ha egy-két tojással többet főzünk, szendvicsben, salátában plusz tojáskarikákat is tehetünk a krémhez.

Tipp: Ha fehérjealapú diétát tartunk, emiatt nem eszünk kenyeret, tésztát, akkor is érdemes tonhalkrémet készítenünk. Akár mártogatósként, vagy „zöldségszendvicsben” egy-egy szelet uborka vagy kaliforniai paprika között például.

tonhalkrém recept tippek tonhal konzerv

Uborkaszendvics tonhalkrémmel (Fotó: Getty Images)

Felesleges hozzávalók

Számos recept tartalmaz lisztet, tejet. Tapasztalataink szerint ez teljesen felesleges a tonhalkrémhez. A liszt csak nehezíti és kalóriadúsabbá teszi, a tej pedig valójában nem ad hozzá jelentős ízt. Létezik recept, amiben sült bacont tesznek a tonhalhoz, de az alapvetően tartalmas, tápláló halfajtához talán felesleges a plusz zsír és sós íz. A tonhal egyik nagy előnye egyébként is, hogy kiváló omega-3 forrás, és az alacsony telítettzsír-tartalma. Inkább ezen tulajdonságait érdemes kidomborítani tehát.

Tipp: Sokan mindenre ketchupot tesznek a tábla csokin kívül. A ketchup – mint annyi más ételben – a tonhalkrémben is felesleges, már csak a rejtett cukorbevitel miatt is.

Darabosan, krémesen, folyósan

A konzisztencia-kérdés. Akár a rusztikusabb, akár a krémesebb állagot preferáljuk, ne feledjük, hogy milyen célra készül a krém. Folyósabb, hígabb tonhalkrémben is gondolkodhatunk. Ez akkor ideális, ha például salátát öntünk le vele, vagy mártogatósként használjuk.

Tipp: Ha szendvicsbe tennénk, és nem szeretnénk eláztatni a pékárut, egy-egy nagy salátalevéllel kibélelhetjük a szeleteket, ezek közé kenve a halkrémet.

Jó étvágyat hozzá!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top