A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli szerint a kormány nem segít eleget a helyzetbe került ágazaton.
Nagyobbat tarol a rezsiköltségek elszabadulása a turizmusban és a vendéglátásban, mint amit az ágazatnak a Covid idején el kellett szenvednie
– mondta hétfőn este Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke az ATV Egyenes beszéd adásában. Két évvel ezelőtt lehetett érezni, előbb vagy utóbb lesz hatékony oltóanyag, az emberek ismét visszatérnek majd a szállodákba és az éttermekbe. Ezenkívül állami segítséget is kaptak a túlélésre.
Flesch Tamás azt is előrevetítette, hogy az infláció miatt a jövőben kevesebb lesz a vendég, az emberek kénytelenek lesznek lemondani a nyaralásról, az utazásról, pláne a rezsiemelkedés után.
A vendéglátás ezidáig is nehéz helyzetben volt, korábban a koronavírus állította nehéz akadályok elé a szféra szereplőit, majd súlyos munkaerőhiány nehezítette a megélhetésüket. Idén számos étterembezárásról adtunk hírt, de sokkal kevesebbről, mint amennyi a valós szám – sokan egyszerűen csak csendben végleg lehúzzák a rolót, nincs alkalom a búcsúra. 2022 legelső napjaiban a hazai gasztroforradalom egyik korai hírnöke, a Csalogány26, aztán a csopaki Szent Donát Borkúria, a Balaton egyik legszebb terasza búcsúzott el. Nyár közeledtével először Gianni budai étterme, a Terra, majd a veresegyházi Katlan Tóni Kultúrkonyha köszönt le (a catering szolgáltatásuk marad). Ezután a rendszerváltás óta nyitva tartó Nádas Étterem Agárdon jelentett végleges bezárást, majd az immár 65 (!) éve működő Gulyáscsárda Szegeden, augusztusban pedig a Paulus Bormúzeum Étterem Móron.
Egyelőre beláthatatlan, miként fog átrendeződni a vendéglátás különböző szegmenseinek piaca, az állami segítség – akár adózási, járulékfizetési vagy rezsikedvezménnyel – azonban létkérdés volna a szektor számára.