Ha vonz a gourmet ételek világa, biztosan elgondolkodtál már rajta, hogyan születnek meg a szemet gyönyörködtető tálalások. A kreativitás márpedig nem luxusalapanyagokhoz – a lenyűgöző tálalás pedig nem méregdrága étkészlethez kötött.
Az éttermi szervírozásokhoz szükséges, magas szintű konyhatechnológiák sorát nem tudjuk bevetni otthon, ugyanakkor tucatnyi olyan trükkje van a tálalásnak, amelyekhez nem kell szakácsiskolát végeznünk, és még csak pénzbe sem kerülnek.
Ha van kedvünk és időnk, érdemes adni a szép tálalásra, hiszen ne feledjük: mindig a szemünkkel kezdünk el enni!
Ismered az óra trükköt?
Nem csak úgy odavetjük az ételeket a tányérra, ez egyértelmű! De mi legyen a rendezőelv? Ha a főétel esetében a tányérra mint az óra számlapjára gondolunk, az alábbi elrendezéssel esztétikus lesz a főétel. Ha nagyobb adag köretet és zöldséget adunk a hús/hal mellé, akkor módosíthatjuk az arányokat 9 és 12 óra, valamint 23 és 3 óra közötti felosztásra.
- A tányér főszereplője: 2 és 10 óra között
- Zöldségelem: 10 és 12 óra között
- Köretelem: 12 és 2 óra között
A kevesebb több
Az elegáns tálalás egyik legnagyobb titka, hogy nem pakoljuk roskadásig a tányért, ahogy azt a nagymamánktól elvárjuk. Ha marad üres tér a tányéron, és nem csordultig rakjuk, kellemesebb benyomást kelt. Inkább vegyünk kétszer!
Az egyetlen eszköz, amire szükségünk lehet
Összeállításunkban csupa „nulla forintos” technikát mutatunk. Van azonban egy eszköz, amit érdemes beszereznünk, ha olyan szépet akarunk alkotni, akár a Konyhafőnökben. Ez pedig a szószadagolónak nevezett kis műanyag tubus, amivel pöttyöket és csíkokat is rajzolhatunk a tányérra. Különböző átmérőjű lehet az adagoló csőre, ennek megfelelően tudunk dolgozni vele.
A legegyszerűbb ételt is feldobhatjuk csíkokkal, pöttyökkel a tányéron.
Így pöttyözhetsz a legegyszerűbben
Ha van időd külön szószt készíteni a pöttyökhöz, csíkokhoz, játszhatsz az alapanyagok színével. Ha nem szeretnél szószozni, jó barát a balzsamecet. Ez a kicsit ragacsos, feketébe hajló, mély színű szósz jól mutat a fehér és a színes tányérokon. Tudd, hogy édességek mellé is alkalmazható!
Csíkok és spirálok
Igen látványos elem a tányéron a hosszanti vagy körkörös csíkozás. Ehhez szükséges egy szép színű mártás vagy szósz, az alábbi képen például céklakrém szerepel. A szósz sűrűségén és textúráján múlik, hogy mivel tudjuk szépen formázni: egy szilikonecsettel is ügyeskedhetünk, de akár villával is. Értelemszerűen csak nagyon finoman használjuk a villát, egyáltalán ne nyomjuk rá a tányérra.
Fragmentálj, azaz különíts el!
Ha van otthon szép kerámiakanál, kis szószos tálka – de gyakorlatilag bármilyen kicsi és mutatós eszköz, tálalhatunk a tányéron belül is kreatívan. Az alábbi képen a húshoz a szósz igen mutatós a kínai leveses kanálban. Külön jól mutat a négyféle szín és textúra elkülönítve a fehér tányéron.
Itt a pürésített köret kapott egy külön minikerámiaedényt. Egy mutatós kis tálkát, például kis szószos vagy savanyúságos tálat is kinevezhetünk erre a célra.
Játssz a tányérok színével!
Ma már kevés háztartásban fellelhetők kizárólag fehér tányérok. Nem nagyon létezik egyszerűbb saláta, mint a caprese, ami paradicsom- és mozzarellaszeletekből és bazsalikomlevelekből áll. Igazán látványos az olasz trikolór a fekete tányéron, nem igaz?
Játssz az ételek színével!
Végtelen lehetőséget nyújtanak az alapanyagok színei is. Egy kis céklapüré a rizottóba, és ilyen gyönyörű színe (és íze!) lesz. Az őrölt kurkumával sárgíthatunk, sárgarépával narancssárgává tehetjük – például – a hummuszt, vöröskáposztával lilára festhetünk, spenóttal vagy matchateával zöldre.
Játssz az alapanyagok természetes formáival!
Igazi ünnepi kedvenc a tatár bifsztek. Tálalni külön élmény a nyers bélszínből készülő fogást: gyönyörűen áll neki a tojássárgája frissen őrölt borssal. Bekeverés előtt, az elkülönített alapanyaghalmokkal különösen látványos. Ugyanígy kreativitásra ad alapot sok-sok zöldség és gyümölcs érdekes vagy akár rendhagyó formája.
A hosszúkás zöldségek például adják magukat, hogy csónakot csináljunk belőlük. Töltött cukkinit vagy padlizsánt ennyire kreatívan is el lehet készíteni: többféle színű és ízesítésű krémmel, pürével benne, színes virágszirmokkal díszítve.
A cipóban tálalt leves belseje nagyon finom, és szintén látványos. Még szebb azonban a kivájt tökben tálalt krémleves vagy a fél dinnyébe halmozott gyümölcssaláta.
Szobrászkodj egy kicsit!
Ha megnézed, ezen a tányéron valójában nem is szerepel különösebben extra alapanyag. Egy kacsacomb, krumpli, sárgarépa, brokkoli és egy kis szósz. És mégis:
a szeletelésnek és tálalásnak köszönhetően az átlagos alapanyagok különleges benyomást keltenek.
A kockákra vágott sárgarépa lenyesett maradékából készíthetünk sárgarépakrémet szintén dekorációs elemként a tányérra. Ha csirkecombbal készítjük el ezt a fogást, még többeknek elérhető.
Nincs ötleted? Rendezd csíkba!
Bizonyos ételeket nem is olyan könnyű elegánsan tálalni. Ilyenek az egytálételek, a tésztafélék, a rizs is – nem hiába szervírozzák sok vendéglőben félgömb formában ez utóbbit. Ha megengedi az étel textúrája, és jól is áll neki, egy nehezebben tálalható fogás is szépen tud mutatni egy csíkban vagy félhold alakban a tányéron.
Ne csak horizontálisan, vertikálisan is gondolkodj!
Hajlamosak vagyunk kizárólag felülnézetből gondolkodni a tálalásban, és csak síkban gondolkodni a tányér elrendezésén. Nagyon is mutatós lehet egy étel pedig, ha felfelé is építjük azt. Legyen az egy halom pirított hagyma vagy éppen egy tornyosuló habos-csokiöntetes somlói galuska, ami szép, az szép.
Az alábbi merészebb elgondolásban az újhagymák antennákként állnak ki a különleges krémlevesből. Az enoki gomba nem csak krémesítve szerepel ebben a levesben, hanem egészben, dekorációs elemként is.
Vágd fel szexin tálalás előtt!
Egy egyszerű sós palacsintát is izgalmasan tálalhatunk, ha átlósan egyenlő nagyságú szeletekre vágjuk. Ugyanígy, ha egy sült húst, steaket csíkokra vágunk tálalás előtt, és ízlésesen egymás mellé vagy egymásra (!) állítjuk őket, sokkal látványosabban mutatnak majd a tányéron.
Bármennyire is csábító, ne gondold túl!
Lenyűgöző, milyen komplex alkotásokat képesek szervírozni a séfek. Ezekhez azonban egy kisebb hadtest szükségeltetik a konyhán, nem beszélve a konyhai berendezésekről. Ha neked sincsen otthon Thermomix és kombigőzölős sütő, bízd inkább a biztos tudásodra magad, és először díszíts egyszerűen. Egymással harmonizáló színek, egy-egy friss zöldfűszerágacska vagy -hajtás, ízléses elrendezés, és voilá.
Haladóknak: eklektika
Ha már biztos kézzel alkotsz meg egy egyszerű, minimalista tálalást, jöhetnek a túlzások! Sose feledd, hogy az eklektika egy nagyon nehéz stílusirányzat, hiszen a színek, formák, alapanyagok és textúrák halmozásához kell csak igazán arányérzék. Nem egyenlő a giccsel!
Legyen a tányér a festővásznad!
Absztrakt festészet? Minimalizmus? Kubizmus? Naturalizmus? Eklektika? Alkoss a tányéron, majd fogyasszátok el jóízűen a művészetedet!