Kisebb luxus manapság friss, hazai gyümölcsöt csemegézni, ezért különösen fontos, hogy az akár több ezer forintért vásárolt gyümölcs ne romoljon ránk. Rendkívül bosszantó érzés, amikor a hűtőben tárolt eper egy-két nap múlva már bolyhos penészedést mutat, vagy formáját veszítve elkezd puhulni, elfolyni, egyszóval romlásnak indul.
A boltokban, sőt piacokon is műanyagdobozban kapjuk az epret. A piacokon más árusok műanyagzacskóba teszik, a környezettudatos vásárlók pedig saját hordozóba kérik. Az eper sorsa otthon dől el: elmondjuk, hogyan tárold, hogy minél tovább friss és gusztusos maradjon a gyümölcs.
Mennyibe kerül május közepén a magyar eper?
Szép termésre számíthatunk idén. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács jelentése ezt csak megerősíti: fagykárok csak elvétve, lokálisan jelentkeztek az idén.
Magyarországon azért is különösen kedvelt csemege az eper, mert a hazai gazdák hagyományosan nem a nagy, mutatós szemű, kemény bőrű, de jellemzően íztelen gyümölcsöket termesztik. Itthon továbbra is a zamatos Clery, Joly és Asia fajták dominálnak. Ennek magyarázata, hogy a hazai eperexport minimális, ezért nem a hosszú eltarthatóság, hanem az édes, finom íz jelenti a legfőbb szempontot a termesztésben.
Nemrég még sokkoló volt az eper ára, 8000 forintot kértek érte kilónként. Április végén mérséklődött, ezen a hétvégén a fővárosi piacokon a magyar eper ára már átlagosan 2000-2800 forint között mozog. Ez még fóliasátras termés, és bár szép és finom gyümölcsöt lehet beszerezni, ez még nem az igazán édes, zamatos szabadföldi eper.
Vásárláskor nem tudhatjuk, hogy mikor szedték a gyümölcsöt, továbbá fajtánként is eltérő, hogy meddig maradnak frissek és feszesek a szemek. Meddig áll el a megvásárolt eper? A legtöbb esetben 3-7 napig tartható el.
Az eper kényes jószág: 5 aranyszabály otthonra
A legelső lépés. Szemenként nézzük át a gyümölcsöket. A puhulásnak, netán már erjedésnek induló szemeket távolítsuk el a többi közül. Ezeknek sem kell feltétlenül a kukában landolniuk: vágjuk ki a problémás részeket, és fogyasszuk el őket mielőbb!
A penészesedésnek indult eper még ehető a penészes rész kivágásával? Nem. Az eper puha gyümölcs, ezért gyorsan terjed benne a penész. Nem probléma, ha csak megzúzódott az eperszem, de a penészestől szabaduljunk meg.
Ne mosd meg! Az eltarthatóságot meghosszabbíthatod azzal, ha egészen a fogyasztásig mosás nélkül, natúran hagyod a szemeket.
Az eper sérülékeny, óvd a szemeket. Csak óvatosan rakosgassuk, hogy ne sértsük fel a bőrét, mert onnantól romlásnak indul.
Konyhapult vagy hűtő? Az otthoni tárolást ott rontják sokan, hogy kint hagyják a gyümölcsöt. Az eper szobahőmérsékleten tárolva gyorsan romlik, csupán egy-két napig tartható el. Irány a hűtő!
Most pedig következzen a két módszer a rövidebb és hosszabb ideig való tároláshoz.
1. Doboz, papír, fedő – Eltarthatóság: 3-5 nap
Egy jól záródó műanyagdobozt bélelj ki konyhai papírtörlővel. A mosatlan eperszemeket helyezd rá egyenként (ne ömleszd)! A szemeknek nem szabad összenyomódniuk vagy sérülten belekerülni a dobozba. Ha több rétegben tesszük bele az epreket, a két réteg közé tegyünk egy plusz papírtörlőt. A papírtörlő fel fogja szívni a gyümölcsből kiszivárgó nedvességet, megakadályozva a romlást.
2. Az almaecetes trükk – Eltarthatóság: 10-14 nap
Egy nagy tálba öntsünk vizet, és 1:8 arányban adjunk hozzá almaecetet. Keverjük el, és helyezzük az ecetes lébe az eperszemeket. Hagyjuk a gyümölcsöket az ecetes fürdőben 4-5 percig, ezután vegyük ki, öblítsük le az epret alaposan hideg folyóvíz alatt. Használhatunk szűrőt is, de őrizzük meg a szemek épségét.
Szárítsuk meg ezután a szemeket, és csak a teljesen száraz epreket tegyük az előző módszerhez hasonlóan papírral kibélelt, jól záródó dobozba. Ez esetben fokozottan fontos, hogy ha több rétegben tesszük bele az epreket, a két réteg közé tegyünk egy plusz papírtörlőt. Ne aggódjunk, az ecetes fürdő csak tartósít, és nem savanyít!