Gondoltuk volna nem is olyan rég, hogy milyen gazdag ízeket, megkapó ízkombinációkat lehet létrehozni az igazi, jó fagylalttal? Anno már az is nagy szám volt, ha volt más íz a csoki, eper, puncs, vanília mellett, jóllehet leginkább csak az ételszínezékek és művi aromák különböztették meg a fagylaltos tégelyek tartalmát – valódi csokoládét, a trópusokról érkező vaníliát vagy gyümölcsöt nemigen tartalmaztak a gombócok.
Ma már sokan meg sem ennénk azokat a fagyikat, amelyekért egykor sorban álltunk néhány forintot a kezünkben szorongatva. Az ócska fagylaltok korát persze most sem temethetjük, sőt.
„Az a baj, hogy túl élethűre sikerülnek” – hangzik Mihályi László, az ország egyik legnagyobb tudású és szakmai presztízsű cukrászának emlékezetes megállapítása.
A látványos pultokból árult, mesterséges adalékanyagokkal felpumpált fagylaltok valóban becsapósak. A tetszetős művek tulajdonképpen különféle invertcukrokkal, színezőkkel és állományjavítókkal kevert víz lefagyasztva. Ugyanakkor ezért a minőségért is elkérik azt a magas árat, mint a valódiért: amiben igazi a gyümölcs, a mogyoró, a pisztácia, és a csokoládé és a kávé sem aroma, sőt az alkohol is minőségi.
Érdemes tehát tájékozódni, hogy hol zajlik hiteles munka a csinos fagylaltos pultok mögötti műhelyekben, és máris más szájízzel fizetjük ki az akár 600 forintos gombócot és kenetet, ha tudjuk, hogy a méregdrága valódi alapanyagokból készülnek.
Az ország eldugott szegleteiben is működnek ma már remek fagyizók, és bárhol is éljünk, a helyiek felfedezik maguknak a jó fagylaltot. Összeállításunkban olyan helyeket ajánlunk, amelyek méltán híresek országszerte, vagy pedig olyan újdonságot mutatnak, ami miatt érdemes feltenni a személyes fagylalttérképünkre.
Hetek óta téma: Damniczkiék szalonnapörcös túrós tészta fagyija
Poénnak indult és mi lett belőle? – tették fel a kérdést maguk Damniczkiék is, akik ezek szerint maguk sem gondolták volna, hogy ekkora visszhangot kap szalonnás-sós fagyivívmányuk. Damniczki Balázs fagylaltmunkásságát persze nem a meghökkentés miatt becsüli a vendégkör. A cukrász elkötelezettsége legendás a valódi fagylaltkészítés mellett, és bár jelenleg Székesfehérváron visz két saját üzletet, Budapesten összesen 9 helyen árusítanak Damniczki-fagyikat, a kis kávézótól egészen a Matild Palace-ig.
Damniczki Cukrászda, Székesfehérvár
Fagylaltok az Év Cukrászától a váci Mihályi Patisserie-ben
La finesse, La lègèreté, L’onctuosité, Le goût – ezek a jó fagylalt ismérvei! – mondja Mihályi László. Avagy A finomság, A könnyedség, A krémesség, Az íz. Nehéz vele vitatkozni. Mihályi László a szakmája nagymestere, sokszoros Év Cukrásza-díjas, aki a mai napig úgy vesz részt váci cukrászdája életében, mint évtizedekkel ezelőtt. Mihályi XXI. századra fazonírozott klasszikus magyar desszertjeit, a Dobost, a Rigó Jancsit, a somlóit a nemzeti alaptanterv részévé kellene tenni, de a minőséghez rigorózusan ragaszkodó cukrász fagylaltkérdésben is csak a legjobbal elégszik meg. Aki nem hiszi,
Mihályi Patisserie, Vác
Olasz fagylaltvilágbajnok Budapesten: Bruno Gelateria
Fabio Marconi fagylaltmester 2017-ben világbajnokságot nyert granitájával, 2018-ban pedig második helyezett lett a VB-n. Az olasz maestro mondhatni ért tehát a fagylaltokhoz , aki Óbudán, a Kolosy Üzletháznál űzi tovább mesterségét, immár a magyar közönség örömére. A tökéletesre hangolt fagylaltok mellett árul egyébként granitát is, a szicíliai különlegességet, amit mi jégkásának neveznénk, de ezt minden olasz kikérné magának, a szicíliai granita ugyanis egy önálló fogalom. Annyit mondunk, ha náluk jártok: pisztácia.
Bruno Gelateria, Budapest
A rózsafagyi a Bazilikánál egyáltalán nem csak turistaszenzáció
Magyarország egyik legforgalmasabb turistapontján, a Szent István téri Bazilikánál egy igazán Instagram-barát fagylaltprodukció vár. A Gelarto Rosa fagylaltjai szépen kanyarított szirmokkal kerülnek a tölcsérbe, de ezúttal a külcsín mögött ott a valódi belbecs. A tulajdonos-fagylaltmester Szökrön Niki a bolognai fagylaltegyetemen tanulta ki a szakmát, és felesküdött arra, hogy az olyan alapízeket, mint a csoki, vanília, citrom igazán jól megcsinálja. Ha szerettek meglepődni (a pozitív értelemben), tegyetek egy próbát a tejes olívaolaj és a barnakenyeres whiskey fagylaltjukkal!
Gelarto Rosa, Budapest
Bergmannéknál nem csak a krémes legendás
Balatonfüreden immár a városi értéktár része a Bergmann-féle krémes. A cukrászdinasztia száz éve foglalkozik cukrászattal, a legelső Bergmann 1939-ben Győrben nyitott. Bergmann Ernő mester 2020-ban sajnos eltávozott, és családjára hagyta híres cukrászatát, de a neve és munkássága tovább él. Ha a Bergmannban levendulafagyi kerül a pultba, abban bizony valódi levendula van, a cappuccinóban igazi kávé és ha piskótatekercs fagyit kínálnak, azt már csak azért is meg kell kóstolni!
Bergmann Cukrászdák, Balatonfüred
Dobó Norbert műhelyéből: Füredi Fagyizó
Sokáig Korzóként volt ismert Füred egyik legforgalmasabb sétálóutcájában, a Zákonyi Ferenc sétányon működő Füredi Fagyizó. Azért is extra ez a helyszín, mert pontosan az ehhez hasonló elhelyezkedésű fagyizókban árulják a felhabosított műanyagfagylaltokat. Nos, a Fürediben Dobó Norbert cukrász felel a minőségért, aki tavaly a Magyar Cukrász Ipartestület által rendezett Év Fagylaltja versenyen elvitte az aranyérmet a Szőke zserbóval. 2020-ban is pazarul szerepelt, ekkor az aranyat és ezüstöt is elnyerte: passió-karamellje lett az év fagylaltja, és az országos második helyezett is a Füredi Fagyizó törökmézes vaníliája lett.
Füredi Fagyizó, Balatonfüred
Ha Huszár Krisztián ráindul a fagyira
Minden bizonnyal Huszár Krisztián séfet illette a magyar gasztrosajtó a legtöbbet a fenegyerek címkével. A Vietnámigulyás konyhafőnöke újabban a Duna-parti SHO étteremben is felbukkant (a SHO Beach) mellett, majd tavaly nyáron egy olyat gurított, amire nem sokan számítottak: ázsiai-magyar fúziós éttermében sushival és fagyival állt elő. Csak amolyan Huszár Krisztián-os avantgardizmussal: egy csavaros soft ice (tudjátok, a kommersz gépi fagyi) gépből varázsol elő rizsfagylaltot és kókusztejfagyit, eszeveszett krémesen, egyedi feltétekkel, szakéval vagy éppen pezsgővel infuzionálva.
Vietnámigulyás, Budapest
Fagyiműhely a zuglói kertvendéglőben
A zuglói Szaletly Vendéglő konyhája hangulatában múltidéző, filozófiájában és küldetésében pedig egyszerre újító és hagyománytisztelő, a szívet és a szájat egyszerre jóllakatva. A régi Pest ráérős vendéglátását idézi meg, amikor a vendégeknek egész este játszó zenész is az étterem mindennapi életének része volt, és a törzsvendégekről ételeket, italokat neveztek el. Bernát Dániel séf örömkonyhájában a hagyományos magyar ételek felfrissítése után nemrég fagylaltok is debütáltak, és a kertvendéglő a Szaletly Fagyiműhellyel egészült ki.
Szaletly, Budapest
Fagyimekka a Balatonnál: a gyenesdiási Bringatanya nemzetközi érdemei
Már a neve is rendhagyó, Bringatanya, hát még a teljesítménye. A Somogyi-család ifjú tagja, Somogyi Renáta egymás után hozza az érmeket, elhozott már európai ezüstérmet Bolognából, tavaly pedig bronzérmesként kvalifikációt szerzett a 2024-es Gelato World Cupra, azaz fagylalt-világbajnokságra. Olyan kreációkkal nyeri a hazai és nemzetközi érmeket, mint a Festeticsék mandulás csókja, az Illatos Izabella vagy Gyenesdiós. A még mindig zavarba ejtően fiatal Somogyi Renáta cukrász, ha így menetel tovább, még hallani fogunk róla.
Bringatanya – Somogyi Fagylaltműhely, Gyenesdiás
Teljes vegán kínálat a Naspolyában – Damniczki fagyikkal
A vegánok választéka általában a szorbékra – vizes alapú gyümölcsfagylaltokra – korlátozódik a fagyizókban. A nyers vegán cukrászatot magas színvonalon űző Naspolya Nassolda a fagylaltmester Damniczki Balázzsal kooperál, és idén először egy teljes fagylaltpulttal egészítették ki glutén-, szója-, cukor-, tej- és tejtermékmentes sütemény- és nassolnivaló-kínálatukat. A néhány héttel ezelőtt debütált vegán fagyik között egészen zavarbaejtő tételeket is kóstolhatunk: a pisztáciafagyi például a pisztácia természetes olajtartalma miatt ugyanis olyan krémes, mintha tej- vagy tejszínes alapú lenne. Erről persze szó nincs, minden 100% növényi.
Naspolya Nassolda, Budapest