Észak-afrikai bennszülöttektől eredeztethető ez a gabonaféle, amit érdemes felvennünk a bevásárlólistánkra. A kuszkusz alapja általában durumbúza, de árpa-, zab- vagy kukoricadarából is készülhet. Mivel hántolt, ezért könnyű az elkészítése, de mivel őröletlen vagy durvára őrölt gabonaféle, ezért sokkal több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint a gyakrabban használt, búzafinomliszt-alapú gabonafélék.
A kuszkusz tulajdonképpen egy melléktermékként keletkezett először: a malomkövekkel való őrlésből maradt vissza, majd amikor rájöttek, hogy ez egy értékes alapanyag, önálló gabonaféleként terjedt el az arab világban.
Kuszkusz a magyar konyhában
Mivel a kuszkusz nem finomított és feldolgozott, valóban táplálóbb, mint megannyi liszt- és tésztaféle az európai konyhákban. Említésre méltó ásványianyag-összetevői a magnézium, a kalcium, a kálium, a foszfor, a szelén és a folsav, és habár glutént tartalmaz, a glikémiás indexe a közepes tartományba esik, alacsonyabb a rizsénél például.
Felmerülhet a kérdés, hogy miként alkalmazhatjuk a főzés során? A rövid válasz az, hogy úgy, mint a rizst vagy a tarhonyát. Valójában azonban sokkal frissítőbb, egészségesebb ételekben is gondolkodhatunk.
Főzés helyett
Hosszas főzés helyett mindössze annyi a dolgunk, hogy forrásban lévő vízzel (vagy tejjel) felöntsük, és várjunk öt percet. Ez idő alatt megszívja magát a gabona, a jól sikerült állag eléréséhez azonban oda kell figyelni az arányokra.
A lényeg, hogy a forró folyadék lepje el a nyers kuszkuszt, legfeljebb egy ujjnyira (vagy egy kicsit kevesebb vízzel/tejjel). Így érhetjük el, hogy ne legyen majd kásaszerű, hanem megtartsa a szemes állagát.
A kuszkuszból készülő ételek egyik legzamatosabbika a tabulé (tabbouleh). Az illatos friss zöldfűszerekkel és zöldségekkel dúsított szintén közel-keleti tabulét elkészíthetjük bulgur helyett a még apróbb szemű kuszkusszal is. A különlegessége, hogy nem csak frissen főzve, melegen vagy langyosan finom, hanem hidegen is.
A kuszkusz azonban tényleg egy jolly joker. Kanalazhatunk rá pörköltet, bármilyen húsos vagy zöldséges ragut, és gyakorlatilag kiválthatjuk vele a rizst vagy tarhonyát. Ugyanígy használhatjuk édes kásák alapanyagaként, ha éppen nem rizsből főznénk, vagy nem búzadarából a tejbedarát.
Ha azonban szeretnénk igazán kiélvezni az igazán egészséges mivoltát, akkor tegyünk bele minél több nyers zöldséget, adjunk hozzá mentát, frissen facsart citromlevet, és élvezzük ki a tabulé frissítő, tápláló oldalát!