Az ősz egyik kedvence a sütőtök.
Hamupipőkében jelent meg először a tök szó
Az angol „pumpkin”, azaz tök szó első alkalommal a Hamupipőke tündérmesében jelent meg. Egy francia felfedező 1584-ben először „gros melons”-nak nevezte, amit angolul „pompions”-nak fordítottak, csak a 17. században nevezték először sütőtöknek.
Mindenhol IS termesztik
A sütőtök az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálható. Az Egyesült Államokban évente több mint 700 ezer tököt termesztenek. Több mint 45 különböző fajta tök létezik. 1978-ban Illinois állam kormányzója Morton települést tette meg a világ sütőtök fővárosának. A világ tökkonzervjeinek 85 százaléka a helyi Libby’s Pumpkin üzemeiben készül.
Rengeteg magja van
Minden töknek körülbelül 500 magja van. 90-120 napig tart a növekedésük, ezért május és július között érdemes ültetni őket. Magas a vastartalmuk, így a vérszegénységgel harcolóknak remek választás.
A sütőtök, ami gyümölcs
Gyümölcsnek a növény azon részét nevezzük, ami magvakat tartalmaz. Tehát a tök gyümölcs. A sütőtök egyébként azon tökök családjába tartozik, amelybe a görögdinnye is, édes íze ellenére mi mégis zöldségként kezeljük. A tök minden egyes része ehető – igen, még a virága is, 90 százaléka víz, ami miatt alacsony kalóriatartalma.
A legnagyobb sütőtökös pite
A legnagyobb sütőtökös pite, amit valaha sütöttek több mint 1600 kilós lett. Az eredeti pitét az amerikai telepesek úgy készítették, hogy levágták a sütőtök tetejét, eltávolították a magokat, megtöltötték tejjel, fűszerekkel és mézzel, majd forró hamuban kisütötték.
Igazi vitaminbomba
A sütőtök magas karotin- és C-vitamin-tartalommal rendelkezik, de jelentős kalcium- és foszforforrás. Érdemes beiktatni az étrendbe kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, biotin, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalma miatt is.