Hogy a nyers tojás fagyasztható-e vagy sem, arra a Good Housekeeping röviden megadja a választ: igen. Nyilván nem ilyen egyszerű. A tojás lefagyasztása picivel nagyobb odafigyelést igényel, mint egy kiló kenyér mélyhűtőbe tétele.
A nyers tojás nagyjából 3-4 hétig áll el a hűtőben, utána azért már jobb, ha nem fogyasztjuk el.
Hogy tolható ki ez az időtartam?
Penny Stankiewicz séf azt mondja, hogy a tojást egészében, tehát héjastól nem szabad lefagyasztani, de a tojássárgáját, -fehérjét vagy akár egyben a kettőt, igen.
„A tojásfehérje megfagy, akárcsak a felvert tojás, és akár 8 hétig is eláll a fagyasztóban” – mondta a séf, hozzátéve, hogy a tojássárgáját picit nehezebb lefagyasztani, mert nincs benne víz, így a hideg tönkreteszi az állagát.
Hogyan fagyasszuk le a nyers tojást?
Stankiewicz azt javasolja, hogy egyben fagyasszuk le a nyers tojást, amit érdemes picit felverni a mélyhűtőbe tétel előtt. Tegyük egy fagyasztózacskóba, és kész is vagyunk, a mennyiséget mi határozzuk meg. Amire figyelni kell, hogy a zacskó légmentesen záródjon, és vízszintesen kerüljön be a mélyhűtőbe.
Ha nem szeretnénk egész tojásokat (tehát tojásfehérjét és -sárgáját egyben) lefagyasztani, akkor a fehérjét is hasonló módszerrel tehetjük a hűvösre. Légmentesen záródó zacskóban a séf szerint a tojásfehérje egy évig is eláll. Ahogy említettük, a lefagyasztott tojássárgájára a hideg nincs jó hatással, az állaga nem lesz olyan, mint fagyasztás előtt, de egy kis sóval vagy cukorral javíthatunk rajta.
Ami nagyon fontos: hogy elkerüljük az ételmérgezést, a lefagyasztott nyers tojást nem szabad szobahőmérsékleten kiolvasztani. A séf azt javasolja, hogy a felhasználás előtt éjszakára tegyük át a hűtőbe a kiolvasztásra váró tojásokat.
És mi a helyzet a főtt tojással?
Stankiewicz séf szerint önmagában nem szerencsés lefagyasztani a főtt tojást, de ha a szükség úgy hozná, akkor rejtsük el valamilyen ételbe, például szendvicsbe. Így jobban eláll, és akár egy hónapig is biztonságosan tárolható.