Az árakat a koronavírus előtti, 2019-es, aztán a tavaly, illetve a 2023 őszi átlagos fogyasztói árakban adtuk meg a Központi Statisztikai Hivatal havi bontása alapján.
Közelednek az ünnepek, az év végi sütés-főzések. Ebben az időszakban akár meg is többszöröződhetnek az élelmiszer-kiadásaink. Egy kis süti az oviba, egy másik tálcával a céges buliba, átjönnek a barátok, megmozdul a rokonság. Ha más megoldás is megfordulna a fejünkben, mint az étel házhoz rendelés vagy éttermezés, még mindig az otthon főzés-sütés éri meg a legjobban, habár olcsó receptekről már egyre kevesebb esetben beszélhetünk.
Egy kedvenc pogácsa receptemben 42 deka vaj szerepel. És ez “csak” egy pogácsa, semmi különös, mellékes majszolnivaló. Ugyanígy a jól bevált reszelt túrós süteményhez 25 deka vaj és 75 deka túró szükséges, míg a szeretett emeletes torta receptem különböző rétegeihez pedig nem kevesebb, mint 50 deka vajat kell beszerezni. És ez csak egy-egy hozzávaló a receptek 10-12 vagy a torta esetében akár több mint 20 különböző alapanyagából. Repkednek az ezrek akkor is, ha nem sütni akarunk, és az alapkérdések egyike mindig, hogy milyen zsiradék szükséges egy-egy ételhez, és mennyi kell belőle? A hazai háztartásokban leggyakrabban használt zsiradékok árhelyzetét értékeltük.
Vaj: jobb a helyzet, mint taVAJ
Az ó, te drága kenyér! felkiáltásból tavaly ó, te drága vaj! lett. Az elemi élelmiszernek úgy elszállt az ára, mintha olajozott vajon csúszott volna –
megállíthatatlanul. Az ember persze megköti a maga kompromisszumait, kinek hogy élhetőbbek a mindennapok. Sokan inkább más terméket hagytak el, de a vajhoz ragaszkodnak; tömegek tértek át azonban a vaj helyett a margarinra. (Ez a folyamat már korábban is egyszer lejátszódott, amikor a ’90-es évek elején komoly lobbit kapott a margarin a vajjal és a napraforgóolajak a zsírral szemben.) Most azonban nem az ellenmarketing volt hatásos, hanem az “igazi” vajak árrobbanása a növényi termékekkel szemben. A vaj hiába jóval finomabb és tápanyagaiban is értékesebb, amikor tavaly decemberben már a 8000 forintos átlagos kilónkénti árig szökkent az értéke, sokan átgondoltuk, hogy milyen helyettesítőkkel válthatjuk ki a különböző ételekben.
Használjuk vagy helyettesítsük?
A vajas süteményekben és péksüteményekben pótolhatatlan ez az alapanyag. A vajas mártások, krémek is csalódást okoznak, ha margarinnal pótoljuk például.
A vajban párolt és vajban sütött zöldségek és halak különlegesen finomak, de ezek az ételek más növényi zsiradékkal is finomak. A jelenlegi vajárak mellett érdemes a sütéshez más alternatívát választanunk.
Ár-összehasonlítás: 2019 januárjában 3390 forint volt a vaj kilónkénti ára, 2022 szeptemberében közel a duplája, 6380 forint, 2022 decemberében már közel 8000 forint (7970 Ft) volt. A jelenlegi időszakban 5820 forintra mérséklődött az ára.
Áremelkedés: közel a dupláját fizetjük ma a vaj kilójának a 2019-es árakhoz képest.
A megvetett, majd újrafelfedezett sertészsír
Az állati zsiradékok megbecsültsége hullámvasúton ül az utóbbi évtizedekben: egyenesen “szívgyilkosnak” kiáltották ki, mondván, a telített zsírsavak fokozzák a szívroham kockázatát. Időközben árnyalódni látszik a kép, és a többszörösen telített zsírsavakat tartalmazó transzzsírok kerültek fókuszba. A mai direktívák szerint egyértelmű egészségkárosító hatásuk miatt ezeket ajánlott kerülni, az élelmiszerek címkéjén a transzzsírok az úgynevezett hidrogénezett vagy keményített növényi zsírok és olajok. Ma a közmegegyezés szerint a “sima” telített zsírsavakat tartalmazó sertészsír mértékkel nyugodtan fogyasztható. Az ajánlások megjegyzik ugyanakkor, hogy érdemes elbillenteni az arányokat a tápanyagaiban értékesebb, többszörösen telítetlen zsírsavak irányában (ezek az Omega3-tartalmú halolajak és az olajos magvak olajai például).
A kacsazsír, a libazsír és nem utolsósorban a mangalicazsír drágább és ízletesebb is, továbbá tápértékeit tekintve is értékesebb zsírok, mint a legolcsóbb sertészsír.
Használjuk vagy helyettesítsük?
Mint alább látni fogjuk, van olcsóbb alternatívája, de komoly érv a megdrágult sertészsír mellett, hogy a többszöri újrahevítést is bírja az olcsóbb étolajjal szemben.
Egy jó hájas tészta, szilvalekváros papucs pedig elképzelhetetlen nélküle! Akárcsak a legjobb sertéssültek, vörös húsok is zsírral az igaziak.
Ár-összehasonlítás: 2019 januárjában 794 forint volt a sertészsír kilója, 2022 januárjában pedig közel ezer forint (994 Ft). 2023 februárjában már 2160 forint volt ugyanennyi, a jelenlegi időszakban 1708 forintra mérséklődött az ára.
Áremelkedés: kicsivel több mint a dupláját fizetjük ma a sertészsír kilójának a 2019-es árakhoz képest.
Étolaj: a napraforgóolaj és a repceolaj a dobogón
Az étolaj gyűjtőfogalom, ami alatt leginkább repce- és napraforgóolajat értünk (a kevert olajok előnye, hogy többféle zsírsavat tartalmaznak). Az itthon igen népszerű olajban sütéshez úgynevezett hőstabil olajat válasszunk, ilyen a már említett repce-, napraforgó-, szőlőmag-, illetve földimogyoró-olaj.
Az étolaj ellen több érv is szól, elsősorban, hogy a sütés során a zsírsavai transzzsírokká alakulnak, többszöri hevítés során pedig olyan bomlástermékek keletkeznek, amelyek kutatások szerint rákkeltő hatásúak. Mindemellett óriási környezetterhelést jelent a használt olaj, ezért is kérik olajgyűjtő pontokon leadni ahelyett, hogy a lefolyóba öntenénk. Az étolaj elleni kitartó érv azonban az ára és a könnyű használhatósága.
Ár-összehasonlítás: 2019 januárjában 489 forint volt az étolaj litere, 2022 januárjában pedig közel a duplája, 802 forint volt ugyanennyi. 2023 januárjában 749 forint volt literje, a jelenlegi időszakban pedig nem mozdult, 742 forint a literenkénti átlagos ára.
Áremelkedés: körülbelül a másfélszeresét fizetjük ma az étolaj literének a 2019-es árakhoz képest.
A margarinok témakörébe most nem folynánk bele, ugyanis a jó és rossz minőségű margarinok között óriási különbségek mutatkoznak. Rossz hírüket az erős feldolgozottságnak és a hidrogénezett növényi olajok ma már bizonyított egészség-veszélyeztető hatásának “köszönhetik”. Fontos odafigyelni ugyanakkor a termékek összetételére, a jó minőségű margarinokat ma már ugyanis nem hidrogénezett növényi olajokból készítik. A margarinok ára a fentiek értelmében nehezen meghatározható, az úgynevezett sütőmargarinoktól kezdve a vajjal kevert termékekig széles a paletta. A KSH átlagszámításai szerint a margarinok 200–250 grammos kiszerelése 2019 januárjában 289 forint volt, ma pedig ennek háromszorosa, 630 forint.
Az olívaolaj ára hasonlóan nehezen meghatározható a termékek minőségének széles spektruma és azok felhasználhatósága miatt. Az extra szűz, hidegen sajtolt olajjal például ne főzzünk, süssünk, mert csak elpazaroljuk az értékes alapanyagot.