A mézeskalács nem megy ki a divatból. Szeretjük sütni, újabb figurákat formázni, cukormázzal díszíteni, karácsonyfára akasztani… Pont amiatt, hogy ilyen sok funkciót betölt ez a karácsonyi édesség, sok marad belőle az ünnepek után. Komoly élelmiszer-pazarlás a kukába dobni őket, hiszen annyiféleképpen felhasználhatjuk őket!
Az alábbi három recept azért is különleges, mert nincs olyan érzésünk, hogy „eltüntetjük a maradékot”. A három desszert mindegyike önjogán is kedvenc, és örömteli plusz, hogy egy karácsonyi maradéknak adunk új életet vele.
Mézeskalács x isler
Egy jó isler egész évben jöhet, nem igaz? Az alapanyag kulcskérdés. Ha dzsem helyett jó ízű gyümölcslekvár tapasztja össze a diós tésztakorongokat, és jó minőségű csokival vonjuk be a süteményt, egy meglepően jó süteményt kapunk a bolti vacakok helyett.
De hogyan lesz isler a mézeskalácsból? Ha kiszáradt a süteményünk, először is fel kell puhítanunk a figurákat. Erre az alábbiakban négy módszert is mutatunk.
Fontos, hogy két ugyanolyan formájú mézeskalácsból tudunk islert készíteni. Csillagot a csillaggal, fenyőfát a fenyőfával illesszünk össze. Ha elfogytak az összeillő figuráink, persze egy picit csalhatunk is. Az ízeken nem fog változtatni, hogy itt-ott túllóg a mézeskalácsforma.
Hozzávalók:
- maradék mézeskalács
- gyümölcslekvár, amennyi a figurák töltéséhez szükséges: erdei gyümölcsös, sárgabarack, amit szeretünk
- a csokoládébevonat arányaihoz: 100 g étcsokoládéhoz 2 evőkanál vaj felolvasztva
Elkészítése:
- Ha nem kellemesen harapható a mézeskalácsunk, az alábbi módszerek valamelyikével puhítsunk a süteményen.
- Ha van rajta cukormázas, cukorkás, egyéb díszítés, leszedhetjük vagy akár rajta is hagyhatjuk. Egy késsel le tudjuk kapargatni a süteményekről.
- A két forma közé tegyünk annyi lekvárt, amennyivel mi szeretjük az islert!
- Vízgőz felett egy kis edényben olvasszunk étcsokoládét egy kis vajjal. Vaj helyett egy kevés olajat is használhatunk. Keverjük el szépen, majd mártsuk bele a mézeskalácsokat.
- Ezután rácson vagy sütőpapíron pihentessük az (immár) islereket. Meg kell várnunk, míg megdermed rajta a csokoládéréteg!
4 bevált tipp a mézeskalács felpuhítására
Sokan hetekkel, sőt akár hónapokkal korábban megsütik a mézeskalácsot az ünnepek előtt. A nem frissen és puhára sütött kalácsok előnye, hogy hosszabban eltartható, nem kezd el penészedni (mint a puhább változatok). A régóta álló, kemény kalácsokat többféle módszerrel is megpuhíthatjuk.
- Ha van magas páratartalmú, de nem hideg helyiség a lakásban, csak tegyük ki egy tálba, és hagyjuk felpuhulni őket. A fürdőszoba vagy a mosókonyha például alkalmas lehet rá.
- Jól záródó fém- vagy műanyagdobozban tegyünk egy kis tálkát mellé, benne vízzel átitatott vattapamacsokkal. Zárjuk le a dobozt, és várjunk pár napot.
- Jól záródó fém- vagy műanyagdobozban tegyünk néhány almacikkelyt a kalácsok mellé. Az almák ne érjenek a kalácsokhoz, és néhány napnál tovább ne hagyjuk benne, mert penészedni kezd. Ez egy széles körben ismert, hagyományos módszer.
- A modern sütőkben elérhető párásító funkció, vagy a régebbi sütőnkben képezhetünk mi magunk is párás közeget benne. Melegítsük fel, majd tegyünk egy hőálló tálba vizet. NEM forró, hanem kb. 50 fokra felmelegített, majd kihűlőfélben sütőbe rakjuk a víz mellé a mézeskalácsokat. A sütő kikapcsolt állapotban legyen, csak hagyjuk hűlni. Semmiképpen se legyen túl meleg vagy forró a közeg, mert így csak még jobban ki fogjuk szárítani a kalácsokat.
Meggyes-morzsás pohárdesszert
A maradék mézeskalács tökéletes morzsaalap. Le is darálhatjuk a mézeskalácsokat, de sokkal finomabb lesz, ha az alábbi módszert alkalmazzuk. Ez esetben nem is kell puhítani a megkeményedett mézeskalácsot. Először összetörjük, aztán vajon megfuttatjuk, így a krémes pohárdesszert morzsarétegeként fog funkcionálni.
A vaníliás réteghez magunk készítjük a pudingszerű krémet, és meggyet veszünk elő a fagyasztóból. Más savanykás nyári piros gyümölcsökkel is jól működik, mint a cseresznye, ribizli, szeder, málna, eper.
Hozzávalók:
- Maradék mézeskalács
- 1 evőkanál vaj + annyi vaj, amennyit felvesz az összetört kalács
- 100 g fagyasztott meggy vagy más piros gyümölcs
- 2 tojássárgája
- 3 dl tej
- 2 teáskanál vaníliakivonat
- 20 g cukor
- 1 csipet só
- 15 g étkezési keményítő
- 2 evőkanál méz vagy más édesítő
- 2 mokkáskanál fahéj
Elkészítése:
- Kezdjük el kiolvasztani a fagyasztott gyümölcsöt.
- Készítsük el aztán a vaníliás krémet. Egy kislábasba beleöntjük tejet, a cukrot, vaníliát, sót, étkezési keményítőt, összekeverjük, és kevergetés közben melegíteni kezdjük.
- Ezután hozzáadjuk a tojássárgáját, ami semmiképpen se legyen túl forró, mert összerántja. Melegen, folyamatos kavargatás mellett krémesre keverjük. Ha besűrűsödött, mehet a hűtőbe egy kicsit dermedni.
- Jöhetnek a mézeskalácsok. Ha van rajtuk cukormázas, cukorkás, egyéb díszítés, leszedhetjük vagy akár rajta is hagyhatjuk. Egy késsel le tudjuk kapargatni a süteményekről.
- Fogjunk egy lezárható zacskót, és halmozzuk bele a mézeskalácsokat. Egy klopfolóval vagy nyújtófával menjünk át rajta, csináljunk morzsalékot a kalácsokból.
- Egy serpenyőben kis lángon olvasszunk kevés vajat, és forgassuk át benne a mézeskalácsmorzsát. Nagyon finom lesz így!
- Végül a felengedett gyümölcsökből szedjünk néhány ép, szép szemet a díszítéshez.
- A többit a fahéjjal és egy kis mézzel botmixerrel egyszerűen pürésítjük.
- Ugyanolyan poharakat veszünk elő, és rétegezzük a mézeskalácsmorzsát, a vaníliakrém-, a gyümölcs- és újabb vaníliakrém-réteget, végül a szép szem gyümölcsökkel díszítjük. Ízlés szerint belecsenhetünk még egy réteg morzsát, akár a tetejét is megszórhatjuk vele.
Tiramisù mézeskalácsalapon
Ebben az édességben szintén ideális a szárazra keményedett mézeskalács. Az eredeti receptben babapiskótát áztatunk kávéba és rumba vagy likőrbe, most viszont a mézeskalács ad neki még ízesebb alapot. Kezdjük is!
Hozzávalók:
- 4 tojás
- 300 g mascarpone
- 3 dl presszókávé
- Kb. 20 dkg babapiskóta
- 40 g kristálycukor
- 1 csipet só
- 1 teáskanál vaníliakivonat
- ½ dl likőr
- Két evőkanál cukrozatlan kakaópor
Elkészítése:
- A tojásokat válasszuk ketté.
- A tojássárgákat a cukorral és vaníliakivonattal fehéredésig keverjük el, lehetőleg robotgéppel, majd adjuk hozzá a mascarponét és egy spatulával keverjük egyneművé őket.
- A fehérjéket egy csipet sóval verjük kemény habbá, majd tegyük félre.
- A tojásos mascarponéhoz keverjük hozzá a habbá vert tojásfehérjét és kész is a krém.
- A mézeskalácsokat egyenként mártsuk bele a kávé és a rum keverékébe, és rétegezzük őket egy jénai tál aljába. Két réteg kalácsot tegyünk.
- A kávés kalácsrétegre jöhet a mascarponés krém, majd újabb kávés kalácsréteg, újabb krém, végül az egészet szórjuk meg bőven kakaóporral.
- Hagyjuk egy kicsit pihenni a hűtőszekrényben!