Nemrég a patinás pesti kávéházban, a Centrál Caféban reggeliztünk. Derültséggel fedeztem fel az étlapon a Lapcsánka Monsieur nevű fogást, angolul Potato Monsieur-t. A paraszti konyha e végtelenül egyszerű étele a pompás Grand Caféban, a tányéron elfolyó mozzarella, cotto sonka, rukkola, dijoni mustáros majonéz és tükörtojás társaságában.
Miért is ne? És miért is nem készítünk gyakrabban tócsnit? Olykor nem akar kenyeret enni az ember, vagy éppen kifogytunk belőle. Ilyenkor süthetünk magunknak egy expressz elkészülő lepényt, de ennél is gyorsabb megoldás a tócsni, amihez a gyúródeszkát sem kell belisztezni, és tésztát sem kell gyúrni. Tulajdonképpen ez is egy lepényke, ami tucatnyi módon készülhet – és készül is országszerte.
A Wikipedia lehengerlő gyűjtéssel áll elő tócsni ügyben. Magyarországon a következő nevekkel illetjük ezt az ételt: bandurák, bere, beré, berét, berhe, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, ekcer, gaspi, görhöny, hadi rántotta, harula, huláble, kugli, kremzli, krumplibaba, krumplimálé, krumpliprósza, lapcsánka, lapotya, lapotyka, lapsi, lepcsánka, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, picskedli, plácki, prósza, ragujla, recsege, röstiburgonya, rösztike, siligó, taccs, tócsi, toksa, tótlángos…
Az egyik név kedves (krumplibaba), a másik elegánsabb (röstiburgonya), a harmadik nevetséges (lepkepotyi), vagy éppen kényszerű élethelyzetre utal (hadi rántotta). Az egyik legszerethetőbb vidéki ínyencétterem, a Macok Bisztró is ezt a nevet viseli.
Hagyományosan zsíron sütötték a reszelt krumpliból és lisztből kikevert masszát, amit csak sóztak, borsoztak. Az alaprecept hozzávalói ebben ki is merülnek, de a régi magyar konyhából ismertek a tojás, hagyma és fokhagyma hozzáadásával készült lapcsánkák is.
Manapság aztán megállíthatatlanul frissül ez az étel is. Ha nem vagyunk rászorulva a szegénykonyhákat idéző liszt-krumpli alapokra, gyakorlatilag bármilyen reszelhető zöldséggel kísérletezhetünk, sőt a lisztet és/vagy a krumplit is elhagyhatjuk belőle. Két receptet hoztunk.
Hagyományos tócsni egyszerűen
Ez nálunk a tócsni alapreceptje. Bátran variálható, nyáron, amikor néha feltorlódik a cukkinitermés, fele-fele arányban cukkinit reszelünk bele, így könnyedebb, zöldségesebb lesz. Petrezselymet is keverhetünk a „tésztájába”, vagy csak szórhatunk rá belőle, ha szeretnénk frissíteni egy kicsit. Nálunk olyan népszerű, hogy magában elfogy, pedig fokhagymás tejföllel a legfinomabb!
Hozzávalók:
- 80 dkg sütni való krumpli
- 2 púpozott evőkanál finomliszt
- 1,5 dl olaj vagy 15 dkg zsír
- Só, őrölt fekete bors ízlés szerint
Elkészítése:
- A krumplit meghámozzuk, megtisztítjuk és a reszelő nagy lyukú oldalán lereszeljük.
- Kézzel kinyomkodjuk a nedvességet belőle.
- Bekeverjük a liszttel, sóval, borssal.
- Egy serpenyőben olajat/zsírt hevítünk, és mindig csak annyit veszünk ki a masszából, amennyit összegombócozunk a két tenyerünk között, és konyhai spatulával a serpenyőben kilapítjuk. Ha aranybarnára sült az egyik fele, óvatosan alányúlunk, hogy ne törjön meg, és a másik oldalát is készre sütjük.
- Papírtörlőre helyezve hagyjuk, hogy a papír beszívja a felesleges zsiradékot.
Édesburgonyás-sárgarépás tócsni – búzaliszt és krumpli nélkül
Ez a szépséges, élénk színű tócsni könnyedebb és édesebb, mint a hagyományos változatok. Készíthetjük gluténmentesen, ha búzaliszt helyett izgalmas maglisztet teszünk bele. Zseniális kísérője zöldségkrémeknek, a képen például avokádókrémmel szerepel.
Hozzávalók:
- 50 dkg édesburgonya
- 15 dkg sárgarépa
- 2 egész tojás
- 2 csapott evőkanál magliszt (pl. tökmagliszt, gesztenyeliszt)
- 1,5 dl olaj vagy 15 dkg zsír
- Só, őrölt fekete bors ízlés szerint
Elkészítése:
- Az édesburgonyát meghámozzuk, és egyben hagyva 8 percig előfőzzük.
- Ha még nem egészen puha, de már nem is kőkemény, a reszelő nagy lyukú oldalán lereszeljük.
- Bekeverjük a két egész tojással, a magliszttel, sóval, borssal.
- Egy serpenyőben olajat/zsírt hevítünk, és mindig csak annyit veszünk ki a masszából, amennyit összegombócozunk a két tenyerünk között, és konyhai spatulával a serpenyőben kilapítjuk. Ha feszesre sült az egyik fele, óvatosan alányúlunk, hogy ne törjön meg, és a másik oldalát is készre sütjük.
- Papírtörlőre helyezve hagyjuk, hogy a papír beszívja a felesleges zsiradékot.