A túrógombóc akkor jó, ha remegős, belül puha, ezt minden magyar tudja! Azok a kemény, lisztes-búzadarás gombócok, amelyek túrót alig láttak, nem is érdemlik meg a túrógombóc nevet. Rengeteg készítési módja létezik ennek az ételnek, mi is megírtuk számos verzióját az elronthatatlan alaprecepttől egy villámgyors készítési módon át a reformreceptekig, így például a zabpelyhes változatig. Sőt, már négyzetalakú „túrógombócokat” is sütöttünk.
Meglepő módon a régi magyar nyelvű szakácskönyveink – mint a Czifray-féle vagy az Ínyesmester – tele vannak gombócreceptekkel, de ezek legtöbbje a sós ételek között szerepel. Húsos, halas, zöldséges gombócok tucatjait tartalmazzák a régi szakácskönyveink, és persze nincs is jobb egy jó májgombócnál, de azért a lelkünkhöz a legközelebb az édes gombócok állnak, mint a szilvás gombóc vagy a túrógombóc.
Egy igazi különlegesség a sütőben sült túrógombóc, ami egy leheletnyivel inkább a süteményekhez húz: a gombócokat nem főzzük ki vízben, és a végén nem is hempergetjük az imádott vajas-fahéjas morzsába. Ezek a gombócok kapnak sütőport és szódabikarbónát, így süteményszerűen nőni fognak a sütés során, és egy ízesített tejfölös öntettel borítjuk nyakon. A zsíros túrón és tojáson kívül ez az a komponens, ami megóvja a sütés során a kiszáradástól.
Tepsiben sült túrógombóc – recept
Közkézen forognak olyan villámreceptek, melyekben nem szerepel a felvert tojásfehérje. Ez a túrógombóc azonban megkívánja, hiszen a sütőben sütés során tartást ad a gombócoknak a lágy habbá vert tojásfehérje.
Ehhez a recepthez jó társ egy fagyikimérő kanál. Ezt bevizezve használjuk a gombócok formázásához. Ha nincs otthon, egyszerűen csak kézzel is ügyeskedhetünk: vegyük a két tenyerünk közé a masszát, és formáljunk belőle kb. 4 centi átmérőjű gombócokat.
A megfelelő méretű tepsi vagy sütőedény most azért nagyon fontos, hogy a megfelelő módon töltsék ki a gombócok az edényt. A receptet 36×24 centis sütőtálban próbáltuk ki, de minimum 32×22 centisnek kell lennie (ezek a sztenderd tepsiméretek), hogy legyen helyük a gombócoknak megduzzadni. Olyan nagynak sem szabad lenniük, hogy ne töltse ki a tejfölös öntet. Ha mégis nagyobb edényben sütjük, arányosan készítsünk hozzá több öntetet, aminek körül kell ölelnie a gombócokat.
Ne hagyjuk ki a lépést, amikor a tejfölös öntettel „kibéleljük” a sütőedényt. Így lesznek igazán szaftosak a gombócok.
A sütőben sült túrógombócok esetében nagyon lényeges, hogy ne süssük túl. Inkább vegyük ki még egy kicsit – de tényleg csak egy kicsit – előbb, mert a forró edényben még utólag is kap hőt. Ellenben, ha túl későn vesszük ki, a gombócok kemények lesznek, és a tejfölös öntet túlsül, amitől élvezhetetlenné válik. A sütés utolsó tíz percében legyünk résen, és inkább előbb vegyük ki, mint később!
Számítsunk rá, hogy a gombócok búzadarában való hempergetése ellenére is összesülhetnek a gombócok, más tepsis édességekhez hasonlóan. Sebaj, ez mit sem ront az ízélményen!
nlc. tipp
Egy kis gyümölcsöntet csak jót tehet a sült túrógombócnak (is). Ez lehet akár lekvár is, vagy frissen leturmixolt gyümölcsből készült egyszerű püré is. Ha kifejezetten fanyar ízekre vágyunk az édes gombócok ellenpárjaként, akkor ne is édesítsük a frissen készült gyümölcsöntetünket. Ha lekvárosabb, édesebb kísérőre vágyunk, cukrozzuk az öntetet. A túrógombóc örök párja a meggy, a cseresznye, no és mindenféle bogyós és erdei gyümölcs. A lényeg, hogy legyen egy kis frissítő, savas hatása a gyümölcsnek, amivel társítjuk.
Hozzávalók:
- 50 dkg túró
- 20 dkg búzadara + a gombócok hempergetéséhez
- 2 tojás a túrós masszához + 1 tojás a tejfölös öntethez
- 2 nagy csipet só a gombócokhoz + 1 csipet só a tejfölös öntethez
- 450 g tejföl
- 10 dkg porcukor a masszába + 8 dkg porcukor a tejfölös öntetbe + tálaláshoz
- 1 csapott teáskanál sütőpor
- 1 púpozott mokkáskanál szódabikarbóna
- 1 citrom héja reszelve
- 2 teáskanál frissen facsart citromlé
- 1 teáskanál tiszta vaníliakivonat (vagy vaníliaőrlemény) a masszába és 1 teáskanál a tejfölös öntetbe
- Ízlés szerint fahéj
Elkészítése:
- A túrót tegyük egy nagyobbacska tálba, villával menjünk át rajta. Ha rögös túrónk van, erőteljesebben törjük át.
- A tojásokat szétválasztjuk, és a sárgákat hozzáadjuk a túróhoz.
- A különválasztott fehérjéket nem túl lágy és nem is túl kemény habbá verjük. Ha nem szeretnénk emiatt elővenni a kézi mixert, habverővel vagy villával kézzel is elég habosra verni.
- Ezután a túrós masszát bekeverjük. A túróhoz hozzáadjuk a cukrot, búzadarát, tojássárgájákat, és az őrölt állagú összetevőket is: a sót, a vaníliakivonatot, a sütőport, a szódabikarbónát, és addig keverjük, míg minden komponens elegyedik egymással.
- Fél citrom héját belereszeljük a masszába, és egy teáskanál frissen facsart citromlevet is hozzáadunk. Elkeverjük.
- Legvégül a felvert tojásfehérje-habot laza mozdulatokkal összedolgozzuk a masszával.
- Frissentartó fóliával fedjük le és pihentessük a hűtőben egy órát, de legalább addig, amíg elkészítjük az öntetet.
- Vegyünk elő egy másik keverőtálat, és öntsük-kanalazzuk bele a tejfölt. Adjuk hozzá a 8 deka porcukrot, egy tojást (a fehérjéjét és sárgáját is), a másik teáskanál vaníliakivonatot, egy nagy csipet sót, egy teáskanál frissen facsart citromlevet, és fél citrom héját reszeljük rá. Egy kézi vagy gépi habverővel keverjük levegősre.
- Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
- A gombócok megformálásához a legjobb egy fagyiskanál. Ezt bevizezve ügyesen adagolhatjuk a gombócokat. Ennek híján egyszerűen csak kézzel is formázhatjuk őket.
- Egy 36×24 centis (de minimum 32×22 centis) tepsit vagy sütőedényt béleljünk ki sütőpapírral. (Kivéve, ha tapadásmentes).
- A tejfölös öntettel először kicsit locsoljuk meg az alját, erre kerüljenek majd a gombócok.
- A megformázott gombócokat hempergessük meg búzadarában, majd a tepsibe tegyük egymás mellé, de ne teljesen szorosan, mert a sütés során nőni fognak.
- A tejfölös öntettel locsoljuk le és locsoljuk körbe is a gombócokat a tepsiben.
- Legalább 35 percig süssük, de addig nem vagyunk kész, míg ilyen szép színt nem kapnak, mint a képen.
- Fahéjat is keverhetünk a porcukorhoz, amivel a tálaláskor megszórjuk.
- A klasszikus túrógombóc kihűlve is finom, de ez frissen, melegen az igazi!