Szédítő belegondolni, hogy Magyarországon családonként évente 270 kilogramm élelmiszert dobunk ki. Ez önmagában is sokkoló adat, különösen a mai élelmiszerárak mellett. Sok háztartásban teljesen megszokott, hogy a kenyér és péksütemények egy része automatikusan a kukába kerül.
Minél jobb minőségű egy kenyér, annál hosszabban eláll. A silány kenyér bélzete gyorsan elválik a héjától, morzsalékosan hullani és gyorsan penészedni kezd. Már csak azért is érdemes a jó minőségű, lehetőleg kisüzemi vagy kézműves pékségeket választanunk, hogy a megmaradt kenyér is érték legyen.
Augusztus 20-a, az államalapítás ünnepe egyben az „új lisztből” sütött új kenyér ünnepe is. A nemzeti színű szalaggal átkötött szépséges veknik napján gondoljunk a kenyerek sorsára is: négy recept következik, amelyekben finomabbnál finomabb ételekben mutatjuk meg, hogy a szikkadt kenyérnek nem a kukában van a helye!
Croque madame, a buja hölgy
A villásreggelik megunhatatlan kedvence a croque monsiuer és a croque madame. Az elegáns, francia név egy igazán gazdag melegszendvicset takar, az úr és hölgy párosából pedig a madame a laktatóbb és kalóriadúsabb. A neve onnan ered, hogy kalapot visel a tükortojások formájában. A szendvics különlegességét a bésamel mártás adja, ettől lesz krémes, szaftos, amolyan franciás.
NLC tipp:
Szikkadt kenyérből sokkal jobb tartása van minden melegszendvicsnek, mint friss szeletekből!
Hozzávalók:
- 12 nagy szelet szikkadt kenyér
- 12 szelet sonka
- 120 g Gruyère (vagy más félkemény) sajt
- 6 egész tojás + 2 tojássárgája
- 20 dkg vaj + a kenyérszeletek megkenéséhez és külső oldalaira + a tojások sütéséhez
- 1 púpozott evőkanál liszt
- 1,5 dl tej
- 1 dl tejszín
- 1 teáskanál mustár, legjobb a dijoni
- Ízlés szerint só, őrölt fehérbors, őrölt szerecsendió
- Opcionális: kakukkfű a mártásba
Elkészítése:
- A vajat alacsony lángon megolvasztjuk egy kislábasban, nem kell barnítani, csak olvasztjuk. Hozzáadjuk a lisztet, és addig kevergetjük, míg a liszt már nem nyers.
- Hozzáadjuk a tejet, a tejszínt és a mustárt, és folyamatos kevergetés mellett besűrítjük.
- Lehúzzuk a tűzről, és egy habverővel gyors mozdulatokkal belekeverjük a 2 tojássárgáját, közben sózzuk, borsozzuk, és csipetnyi szerecsendióval ízesítjük. Félretesszük.
- A kenyérszeletek egy-egy oldalát megkenjük vajjal, a másik oldalát a besamel mártással. A kenyérszeletek közé helyezünk 2 szelet sonkát és 2 szelet sajtot.
- Egy serpenyőben egy kis vajat olvasztunk, és közepes lángon megpirítjuk benne a szendvicsek külső oldalát.
- Ha már szép aranybarnára sült, kivesszük, és még egy kis vajat teszünk a serpenyőbe, és megsütjük a tükörtojásokat.
- A frissen sült tojásokat finoman a szendvicsek tetejére helyezzük, majd szépen kettévágjuk a szendvicseket úgy, hogy a tükörtojásokat is kettévágjuk, és a sárgája lefolyjon a szendvicsre.
Salmojero, a spanyol gazpacho méltó párja
A hideg leves Spanyolországból, ami vetekszik a gazpachóval. Bár hasonló hozzá, és mindkét leves alapját a paradicsom, fokhagyma, extraszűz olívaolaj és szikkadt kenyér alkotja, a Córdobából származó salmojero paradicsomos alapú, nem tartalmaz (húsos) paprikát, ellenben laktatóbb és kicsit összetettebb. A gazpachóhoz képest sűrűbb és krémesebb, főtt tojás és serrano sonka is gazdagítja.
Hozzávalók:
- 1 nagy vagy 2 közepes szelet szikkadt kenyér
- 2 szelet Serrano vagy más szárított, érlelt sonka
- 2 tojás
- 0,5 kg paradicsom
- 100 g passata (átszűrt paradicsompüré)
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál fehér borecet
- 0,5 dl extraszűz olívaolaj
- Egy csapott teáskanál őrölt pirospaprika, füstölttel finomabb
- Ízlés szerint só, őrölt feketebors
Elkészítése:
- Tegyük fel főni a tojásokat, és közben kezdjük elkészíteni a levest.
- A szikkadt kenyeret vízbe áztatjuk. Ízlés szerint héjastul vagy anélkül.
- A paradicsomok tetejét bemetsszük, és forró vízbe merítés után meghámozzuk.
- A paradicsomot, a passatát, a kenyeret, az extraszűz olívaolaj felét és a fűszereket egy turmixgépben vagy nagy teljesítményű botmixerrel selymesre turmixoljuk. Addig elegyítsük, hogy ne maradjon darabos a hideg leves!
- Ügyeljünk közben a tojásokra, ha megfőttek, tegyük félre hűlni őket, majd kockázzuk fel őket.
- Az elkészült levest tányérokba adagolva locsoljuk meg a maradék olívaolajjal, és szórjuk meg egy kis aprított főtt tojással, Serrano sonkával, és már el is készültünk.
Zsemlegombóc: jolly joker köret nem csak húsos ételekhez
Zsemlegombócot mikor jut eszünkbe készíteni? Vadashoz, esetleg német-osztrák-cseh ihletésű ételekhez egy-egy szelet marha- vagy sertéshús mellé, szigorúan szósszal, mártással, ami nélkül túl száraz lenne. Mivel egy könnyű, maradékmentő recept, bátran vessük be gyakrabban, akár egy gombaraguhoz, pörköltekhez, húsos ragukhoz. A lényeg, hogy szaftos ételt kísérjen. Mi egy kis sárgarépával gazdagítottuk a hagyományos receptet.
Hozzávalók:
- 2 nagy vagy 3 közepes szelet szikkadt kenyér
- 120 g finomliszt
- 2 tojás
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 1 közepes szál sárgarépa
- 1,5 dl tej
- 1 csokor petrezselyem
- 2 db tojás
- Ízlés szerint só, bors
- Opcionális: csipetnyi őrölt szerecsendió
Elkészítése:
- A tejbe beáztatjuk, belenyomkodjuk a kenyereket.
- Megtisztítjuk és apróra vágjuk a vöröshagymát, a petrezselymet és nagy lyukú reszelőn lereszeljük a sárgarépát.
- Egy tálban a lisztet, az egész tojást, a reszelt sárgarépát és az aprított hagymát, petrezselymet összekeverjük. Végül hozzáadjuk a tejben megázott kenyeret, és a masszát összedolgozzuk.
- Egy nagyobb lábasban vizet teszünk oda főzni, megsózzuk.
- Nedves kézzel ízlésünk szerinti nagyságú gombócokat gyúrunk belőle, és a lobogó vízben kb. 12-15 perc alatt készre főzünk. Szűrővel emeljük ki, csepegtessük le.
Kényeztető, krémes mogyoróvajas-csokis kenyérpuding
Az angolszász kenyérpuding neve becsapós, hiszen nem a magyar nyelvben használt pudingot jelenti, hanem egy sütőben sült felfújtat. Kenyérpudingot készíthetünk sós-fűszeres hozzávalókból is, az olasz strata is tulajdonképpen ez, de nagyon adja magát, hogy egy igazi szaftos-krémes édesség szülessen belőle. Nincs az a gyümölcs, ami nem állna neki jól, de mi most egy csokis receptet hoztunk! Szikkadt kalácsból, kifliből, zsemléből is készülhet a kenyérpudingunk. Az igazi csúcs, ha fagyival tálaljuk!
Hozzávalók:
- 35 dkg szikkadt kenyér
- 3 dl tej
- 1 dl tejszín
- 2 tojás
- 3 evőkanál mogyoróvaj
- 60 g barnacukor
- 150 g étcsokoládé
- Nagy csipet só
- Vaj a sütőtál kikenéséhez
Elkészítése:
- A tej felébe beáztatjuk a szikkadt kenyeret, belenyomkodjuk.
- Robotgéppel kikeverjük cukrot a mogyoróvajjal, a nagy csipet sóval és a két tojással, majd hozzácsurgatjuk a tejszínt és a tej másik felét és.
- Kézzel feltördeljük az étcsokoládét, és hozzákeverjük a masszához.
- A sütőtálat kivajazzuk, és elhelyezzük benne a tejes kenyeret, nem baj, ha szétesnek a szeletek. Ráöntjük a tejes-csokis masszát.
- 170 fokra előmelegített sütőben 45 percig sütjük, ha aranybarna a teteje, már előtte is kivehetjük.
- Magában és gyümölcsös vagy fagyi feltéttel is remek.