Az amerikai mikrobiológus Jason Tetro – a The Germ Code című könyv szerzője és a The Super Awesome Science Show podcast házigazdája – és munkatársai évtizedek óta tanulmányozzák, hogy miként élnek és terjednek a baktériumok a legkülönfélébb felületeken. Vizsgálataik során kiválasztják az érdeklődésre számot tartó tárgyakat, mintát vesznek róluk, majd ezeket beteszik egy-egy Petri-csészébe. Laboratóriumi körülmények között adnak egy kis időt a tenyészetnek, majd megnézik, hogy milyen típusú mikrobák szaporodtak el bennük: általában baktériumok, vírusok és néha gombák keveréke. Innentől meg tudják határozni, hogy mely elemek szaporítják a legtöbb mikrobát.
A kutatócsapat egy étterem sokak által megérintett tárgyait is megvizsgálta ezzel a módszerrel, ugyanis kíváncsiak voltak arra, hogy melyik a legpiszkosabb. Minden olyan tárgyról mintát vettek, ami az éttermi asztalon megtalálható. Végül kiderült, hogy hogy a legtöbb mikrobát tartalmazó elem az étlap. Az újrafelhasználható étlapokat, különösen a laminált vagy műanyag iratgyűjtőben tárolt étlapokat gyakran piszkos, nedves rongyokkal letörlik, és egymásra rakva tárolják, tökéletes táptalajt teremtve a baktériumok számára.
„Személy szerint nem bíznék magában az asztalban vagy bármiben az asztalon, mert ugyanazzal a piszkos ruhával törlik le” – mondta Tetro.
A második legpiszkosabb tárgy a ketchupos üveg volt, ezt követte a só- és borsszóró. A legkevésbé szennyezettek az egyadagos csomagolt cukrok voltak, mert ezek egyszer használatos tárgyak.