Egy új tanulmány szerint komoly eltérés van cukor és cukor között, méghozzá az egészségünk szempontjából.
A tanulmány vezetője, Suzanne Janzi, a svéd Lundi egyetem munkatársa arról tájékoztatott, hogy a cukros italok nagyobb kockázatot jelentenek a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásában, mint az édességek, például a pékáruk.
A tanulmány során a cukrok három kategóriáját különböztették meg egymástól: a cukros italokat, az édességeket és az italokhoz (például kávéhoz vagy teához) hozzáadott mézet és cukrot. A vizsgálat pedig arra jutott, hogy a cukros, édesített italok fogyasztása a szívbetegség magasabb kockázatával jár.
Megjegyezték mindazonáltal, hogy a tanulmány megfigyeléseken alapult, és bár a kutatók találtak összefüggéseket, biztosan egyelőre nem lehet állítani, hogy a cukor bevitelének módja okozta a tapasztalt az eltéréseket az egyes alanyok között. Igaz, közel 70 ezer résztvevőt vontak be a vizsgálatba és figyelembe vették azokat a lényeges paramétereket is, mint amilyen az életkor, nem dohányzás, testmozgás és BMI.
Arra, hogy a cukros italok miért okoznak több problémát, mint a sütemények, több elmélet is létezik. “A folyékony cukrok gyorsabban szívódnak fel az emésztőrendszerben, mivel nem igényelnek ugyanolyan lebontási folyamatokat, mint a szilárd élelmiszerek. A szilárd cukrok pedig gyakran olyan élelmiszerek részét képezik, melyek hasznos tápanyagokat is tartalmaznak, például rostot vagy fehérjéket” – magyarázta Janzi.
Ezzel szemben az üdítőitalok gyorsan áthaladnak testünkön, nem okoznak telítettségérzetet, rendszeres fogyasztásuk pedig túl sok kalória beviteléhez vezethet. Ez pedig szintén hatással van egészségügyi állapotunkra.