A bulgur az egyik legnépszerűbb rizsalternatíva, sőt, őszintén szólva nem is igazán értem, hogy miért a rizst helyettesítjük a bulgurral, és miért nem fordítva, annyival jobbak a tulajdonságai. A rizzsel szemben a bulgurnak alacsonyabb a glikémiás indexe, vagyis sokkal kevésbé dobja meg a vércukorszintet, ugyanakkor jóval magasabb a rosttartalma, ami azt jelenti, hogy sokkal tovább érezzük magunkat jóllakottnak egy jó kis bulguros étel után, mint ha rizst ettünk volna.
Valamivel jobb a helyzet a barna rizzsel, és annak legalább van beltartalmi értéke, a fehér rizsnek viszont még az is igen szegényes. Na de nem azért jöttünk ide, hogy a rizst kutyázzuk, hanem azért, hogy megtanuljunk bulgurt főzni.
Mi az a bulgur egyáltalán?
Búzatöret. Durumbúzából készül (na ugye, még ez is!), és mielőtt elérné a teljes érettség állapotát, megfőzik és rizs méretűre törik. A közel-keleti konyhák kedvelt eledele, ezzel a közvetítéssel érkezett meg hozzánk is, előbb az arab-török gyorséttermekbe, később a konyhánkba is.
Ami a konyhai felhasználást illeti, a rizs és a bulgur gyakorlatilag teljességgel csereszabatos, a bulgur majdnem mindenre jó, amire a rizs. Kivételt jelent ez alól, ha szét kell főnie a rizsnek, mint a rizottóban vagy a tejberizsben, mert az bulgurral nem fog menni. A bulgur mindig pergős marad. Bele lehet tenni viszont ugyanúgy töltött káposztába, töltött paprikába, rakott ételekbe, meg bármibe, amibe csak el tudjuk képzelni.
Ezzel el is mondtam minden különbséget a rizs és a bulgur között. Ebből következik, hogy ha tudsz rizst főzni, akkor bulgurt is tudsz, de azért pontosítsuk a dolgot!
A bulgurfőzés lépései
Bulgurt – ugyanúgy, mint a rizst – kétféleképpen lehet főzni. Az egyik megoldás, ha előtte kevés olajon megfuttatjuk. Ez a rizsnél azt a célt szolgálja, hogy bent maradjon a keményítő és ne főjenek szét a szemek, vagyis pergős maradjon.
A bulgurnál erre technológiai szempontból semmi szükség, ugyanis soha nem fog szétfőni. Ellenben, a pirítás mégiscsak ad egy plusz kellemes ízt a bulgurnak, így tehát ha nagyon ínyencek vagyunk (vagy így szoktuk meg), akkor pirítsuk csak nyugodtan, baj nem lehet belőle.
Látni fogjuk, hogy több ponton is egyszerűbb és gyorsabb a főzése, mint a rizsnek.
Meg kell-e mosni a bulgurt főzés előtt?
Fontos gyakorlati kérdés, hogy a rizshez hasonlóan meg kell-e mosni a bulgurt. A válasz egy határozott nem. Mivel eleve főtt termékről van szó, erre már nincsen szükség.
Így főzz bulgurt!
- Első és elhagyható lépés, hogy egy lábasban 2-3 evőkanál olajat hevítünk, majd ráöntünk egy bögre bulgurt. Addig keverjük, amíg látjuk, hogy kicsit befeszülnek a szemek.
- Ha nem akarjuk pirítani, akkor egyszerűen csak belemérünk a lábasba egy bögre bulgurt, ez kb. egy négy tagú család adagja egy étkezéshez.
- Ugyanazzal a bögrével, amivel a bulgurt mértük, belemérünk két bögre vizet egy vízforralóba, és felforraljuk.
- Ezzel a forró vízzel felöntjük a bulgurt. Vigyázunk, ha forró bulgurra öntjük, sisteregni fog és kicsap a forró gőz, le ne forrázzuk magunkat! Sózzuk, majd lefedjük, és a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten, tíz percig pároljuk.
- Ezután elzárjuk a hőforrást, és további öt percig hagyjuk a bulgurt lefedve párolódni.
Kész is vagyunk, kezdődhet a lakoma.