A krumplis tészta a hagyományos magyar konyha egyik legismertebb és legkézenfekvőbb maradékmentő fogása. Amikor a megmaradt paprikás krumpli már nem volt elég az egész családnak, egyszerűen főztek hozzá tésztát, a tegnapi főétel pedig „tésztaszósszá” alakult át, így új szintre emelve a létezését és annak értelmét.
A krumplis tészta jó étel. Amellett, hogy tökéletesen illeszkedik a magyar ízlésvilághoz, nagyon olcsó és laktató is, ami ilyenkor, januárban egyáltalán nem elhanyagolható szempont. Gyakorlatilag fillérekből előállítható, és a tápértékét se becsüljük le, különösen, ha jó sok savanyúságot fogyasztunk hozzá.
Természetesen, mint minden maradékmentő étel, ez is elkészíthető nem tegnapról megmaradt, hanem friss paprikás krumpliból is, de mi még annál is sokkal jobbat tudunk, amitől még sokkal finomabb lesz a végeredmény. Ráadásul a munka is sokkal kevesebb így vele: először főzzük meg héjában a krumplit, utána készítsük el a pörköltalapot, amibe beletörjük, végül pedig hozzákeverjük a tésztát, és már kész is vagyunk.
Alighanem a héjában főtt krumpli maradékát akarhatta megmenteni, aki ezt a verziót kitalálta, de nagyon-nagyon igaza volt. Így még azok is megeszik, akik egyébként nem nagy rajongói a krumplis tésztának.
Fontos a krumpli fajtája
Ugyanúgy, ahogy a rizsnél, a krumplinál is figyelni kell a megfelelő alapanyagra. Ez nem holmi eltartott kisujjú gasztrosznobizmus, egyszerűen nem lesz megfelelő az eredmény, ha nem jó krumplit használunk – és ezen a főzés ideje sem segít. Azt szeretnénk ugyanis, hogy a krumplis tésztán a krumplis szósz krémes, lágy legyen, nem pedig krumpli darabokat szeretnénk rágcsálni. A kereskedelemben az egyszerűség kedvéért A, B és C jelzéssel szokták ellátni a burgonyát. Az A-jelzésűek azok, amik nem főnek, nem esnek szét, ezek tökéletesek például salátába vagy rakott krumplinak. A B-típusú kissé szétfő, ilyen kell nekünk, ez való krumplifőzeléknek vagy tört krumplinak is, de az sem baj, ha egyenesen C-típusút választunk, a szétfővőt, amiből a legjobb krumpligombócot, nudlit vagy krumplipürét készíthetjük. Ez való sült krumplinak is.
A boltokban legtöbbször a B-típusú krumplit lehet kapni, ide tartozik a rózsakrumpli, a Desirée vagy a Katica is. Ha a drámai White Lady vagy Vénusz Gold nevet látjuk a ládán, akkor C-típusú krumpliba botlottunk. Ne hagyjuk ott!
A recept: krumplis tészta másképp
Nem az összetevőkben, hanem a készítés módjában, lépéseiben rejlik tehát a titok. Íme, a recept!
Hozzávalók:
- 4-5 szem közepes krumpli
- 500 g nagykocka tészta
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 evőkanál olaj (helyettesíthető zsírral)
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- 1 evőkanál paradicsompüré
- esetleg egy kis füstölt szalonna, ha van
- víz, só
Elkészítése:
- Egy fazékban vizet forralunk, sózzuk. A krumplik héját “derékban” körbe karcoljuk, hogy egyszerűbb legyen a végén meghámozni. Lefedve főzzük, míg teljesen meg nem puhulnak.
- Egy másik fazékban pedig megfőzzük a tésztát a zacskón olvasható utasítás szerint. A főzővízből szűrés előtt mentsünk el egy bögrére valót!
- Amikor megfőtt a krumpli, hideg vízbe tesszük, és míg hűl, elkészítjük a pörköltalapot. Zsiradékon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, ha van füstölt szalonnánk, azt is apróra vágjuk és a hagymával együtt tesszük a fazékba. Ekkor sokkal kevesebb zsiradékot is elég alátenni. Amikor a hagyma kész, lehúzzuk a hőforrásról és rászórjuk a fűszerpaprikát. Mikor feloldódott a zsírban, beletesszük a paradicsompürét is.
- Meghámozzuk a krumplit, rátesszük a pörköltalapra és egy krumplinyomóval vagy villával jól összetörjük. Összekeverjük, ha nem elég krémes, a tészta főzővizével tovább lazíthatunk rajta.
- Leszűrjük a tésztát, és hozzákeverjük a krumplihoz. Kóstoljuk, és ha kell, utánsózzuk.
Kész is a krumplis tészta másképp, együnk hozzá savanyúságot!