nlc.hu
Gasztro
Mi nem való az alaplébe? Ezek a zöldségek csak elrontják az ízét

Mi nem való az alaplébe? Ezek a zöldségek csak elrontják az ízét

Nem mindegyik zöldség alkalmas a házi készítésű alapléhez.
alaplé, fotó: iStock

Az alaplé remek alapanyaga lehet leveseknek, mártásoknak, rizottóknak és sok más ételnek is, amelyeknek jellegzetes és gazdag ízt kölcsönöz. Fontos azonban, hogy gondosan válasszuk ki a hozzáadandó zöldségeket, és tartsuk szem előtt a mennyiségeket. Most elmondjuk, mely összetevőket érdemes elkerülni, ha tökéletes alaplevet szeretnénk készíteni.

Miért fontos a megfelelő zöldségek kiválasztása?

Az alaplevek számos konyhában alapanyagnak számítanak, és gazdag ízt adnak számos hagyományos ételnek, például mártásoknak. A megfelelően elkészített alaplé gazdagságot és mélységet kölcsönöz egy ételnek. Ahhoz, hogy a végeredmény igazán ízletes legyen, néhány egyszerű szabályt kell betartani.

A gyökérzöldségek szerepe

Az olyan gyökérzöldségek, mint a sárgarépa, a zeller és a petrezselyem természetesen helyet kapnak az alaplében. Ha azonban túl sokat használunk belőlük, akkor elnyomhatják a hús ízét.

Hogyan főzzük a zöldségeket?

A több órán át párolt alapléhez adjuk hozzá a nagyobb darabokra vágott gyökérzöldségeket, valamint a megtisztított és megmosott hagymát. Az apró darabok gyorsan megfőnek és nemkívánatos ízt kapnak.

A fűszernövényeket soha ne aprítva adjuk az alaplébe, mert hamar megfőnek és elveszítik az ízüket.

Kerüljük:

  • Brokkoli: bár ez a zöldség nagyon egészséges, alaplébe nem való. Még rövid főzési idő után is kellemetlen kénes szagot áraszt, ami elrontja a többi összetevő ízét.
  • Karfiol, zöldborsó és leveles zöldségek: ezek a zöldségek sem bírják a hosszabb főzést, ezért ezek használata szintén nem javasolt.

Mi a teendő főzés után?

A zöldségeket nem szabad túl sokáig az alaplében hagyni a főzés után, mivel megváltoztathatja az ízt és savanykássá teheti azt. A legjobb, ha a levest azonnal leszűrjük, és a szilárd összetevőket eltávolítjuk a léből.

Ha alaplevet készítünk, ügyeljünk arra, hogy a megfelelő zöldségeket és a megfelelő mennyiséget válasszuk. Kerüljük a brokkolit és más zöldségeket, amelyek nem főnek sokáig, és főzés után mindig szűrjük le az alaplevet. Ezzel a gondos hozzáállással biztosak lehetünk benne, hogy az alaplevünk gazdag, telt ízű lesz, amely tökéletes alapot ad bármilyen ételhez.

(via)

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top