Az egészséges ételek mellett a rendszeres testmozgás az, amivel sokat tehetünk magunkért és egészségünkért. Tapasztalatok szerint viszont annak ellenére, hogy napi szinten találkozunk a témával, mégsem vesszük elég komolyan!
Mi történhet a testünkkel a mozgásszegény életmód hatására?
Gerincproblémák
A kidolgozott izomzat nemcsak esztétikus, és jobb állóképességet eredményez, de a tartást is javítja. Ha a hátizmok erősek, mentesítik a gerincet. Ha azonban a hátizmok nincsenek edzésben, akkor előfordulhat, hogy a gerinc nem bírja a rá nehezedő nyomást, így gerincferdülés, sérvek, más gerincbetegségek alakulhatnak ki.
Tudtad? Egy hét semmittevés után az izomtömeg csökkenni kezd. A sportmentes élet negatív hatással lesz az anyagcserére, a zsírégetés helyett a szervezet a raktározásra helyezi a hangsúlyt.
Magasabb vérnyomás
Az edzésmentes napokon a vérnyomás magasabb, mint azokon a napokon, amiket mozgással töltünk. Ha hosszú távon inaktívak vagyunk, a mozgásszegény életmód hatására megnő a kockázata a szív- és érrendszeri betegségeknek, a szívrohamnak és a stroke-nak.
Stressz minden mennyiségben
Hosszú távon az állandó szorongás betegségek kialakulásához vezet. A mozgáshiány is közrejátszik abban, hogy a stressz úrrá lesz az életünkön. A sport viszont segít megszabadulni a következtében felszabaduló stresszhormonoktól, kitűnő feszültségoldó.
Kialakulhatnak mentális problémák
A rossz, lassú vér- és nyirokkeringés miatt a jó kedélyállapotért felelős hormonok nem képesek megfelelő mértékben termelődni, így megnő az esély a depresszió és a szorongásos betegségek kialakulására.
Fontos! A WHO heti két és fél óra mozgást javasol, de vannak olyan szakemberek, akik ennél sokkal többet ajánlanak. Nagyon fontos, hogy ha ülő munkát végzünk, akkor próbáljunk meg minél több időt a mozgásra szánni, hiszen csak így ellensúlyozhatjuk az ülő testhelyzet káros hatásait.
Zavar az anyagcserében
A mozgásszegény életmód során az anyagcsere-folyamatok drasztikusan lelassulnak, könnyen kialakulnak betegségek az emésztőrendszerben. A gyakori székrekedés hosszabb távon felelős lehet a bélrendszer alsó felében kialakuló rákos megbetegedésekért. A gyomorrák egyik vezető kockázati tényezőjének is a mozgásszegény életmódot tartják a kutatóorvosok.
Tartsd észben! A II-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri panaszok, keringési zavarok és légúti problémák mind összefüggésbe hozhatók az elhízással, ezáltal a mozgásszegény életmóddal.
Mindezeken felül előfordulhat még a mozgásszegény életmód következményeként:
- Visszeresség
- Csontritkulás
- Tüdőembólia
- Magas koleszterinszint
- Reumatológiai betegségek
Vezesd be! Azzal, hogy egy 8 órás irodai munka során egyszerűen óránként felállunk, és normál tempóban 2-5 percet sétálunk, becslések szerint mintegy 60-130 kcal-t égethetünk el.
Az Iberogast vény nélkül kapható gyógyszer.
Bayer Hungária Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 50. L.HU.MKT.CC.11.10.2019.2098
A kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg a kezelőorvosát, gyógyszerészét!
(Nyitó kép: iStock)