Zsálya
A zsálya nagyon hasznos, ha a megfázás kezeléséről, illetve kivédéséről van szó. Baktérium-, gomba-, és vírusellenes hatását laboratóriumi kísérletekben is kimutatták, számos fertőzést okozó baktérium ellen képes felvenni a harcot. Tannintartalma csillapítja a torokfájást, a mandulagyulladás tüneteit is.
Fahéj
Kiváló fertőtlenítő és baktériumölő, stimulálja az immunrendszert, ezért influenza vagy megfázás esetén fogyasztása kifejezetten jó döntés.
Szegfűszeg
A fahéjhoz hasonló tulajdonságokkal bír a szegfűszeg is. Flavonoid- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően gyulladásgátló, javítja az emésztést, de megfázásra, légúti betegségekre is használható főzet formájában.
Kakukkfű
A kakukkfű fertőtlenít, gátolja a baktériumok szaporodását, csökkenti a gyulladást és köptető hatása van. Nagyon jó fertőtlenítő gyógytea készíthető belőle, mely meghosszabbítja a sejtek életét, és erősíti az immunrendszert. Egy csésze forró vízbe tegyünk két kávéskanál kakukkfüvet, hagyjuk 5 percig állni, majd szűrjük le, és kortyonként igyuk meg. Köhögés, torokfájás esetén a tea mézzel is ízesíthető.
Bazsalikom
A bazsalikom fertőtleníti a légutakat, kitisztítja a fejet nátha idején, és enyhíti a migrént is. Megfázás idején antibakteriális és vírusölő hatása miatt gyorsítja a gyógyulás folyamatát.
Rozmaring
Antibakteriális hatású fűszernövény, hatásosan csökkenti a gyulladásokat. Csökkenti a fejfájást, a gyomorfájdalmakat is enyhíti.
Tipp: a kurkuma porított változatát főzzük fel vízzel, és az így kapott teát kortyolgassuk, de ha fokozni akarjuk a hatását, keverjünk hozzá gyömbért – együtt nagyon hatásos kombinációt jelentenek a nátha ellen.
Echinacea
Nagyszerű immunerősítő, gyógyító növény, ami nagy mértékben képes felgyorsítani a gyógyulást akkor, ha még a betegség kezdeti szakaszában szedni kezdjük. Teaként is beszerezhető.
Izsópfű
A felső légúti betegségek és a nátha hatékony ellenszere, amely levesek, húsételek ízesítésére is használható.
Csípős paprika
A csípős paprika antibakteriális, fájdalomcsökkentő és antioxidáns hatásait a kapszaicinnek köszönheti. A paprika köhögéscsillapító, segít a váladék kiválasztásában, ezáltal az orr dugulását is megszünteti. Felpezsdíti a vérkeringést, melegít és meg is izzaszt, így segíti a gyógyulást. Ausztrál kutatók szerint a csípős paprika kedvelői jobban alszanak és energikusabbak, mint azok, akik kerülik a fűszeres ételeket.
(Nyitókép: Unsplash)