Szent Miklós Püspök
A piros palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékokat osztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a (ma Törökország területén lévő) Lycia római provinciában fekvő Myra püspökének népies alakja. Szent Miklós a gyermekek és diákok védőszentje, ezért a későbbi korokban a népi vallásosság hatására kialakult ajándékosztó püspöksüveges Mikulás előképének tartják.
Ablak, kémény, harisnya
A legenda szerint egy szegény embernek három lánya volt, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak. Miklós a myrai püspök elhatározta, hogy segít rajtuk, de szerénységből ezt titokban tette. Az éj leple alatt egy-egy arannyal telt erszényt tett a szegény ember ablakába (innen ered a szokás, hogy az ablakba várjuk a Mikulás ajándékát). Egyes változatok szerint ezt három egymást követő éjjelen tette, mások szerint három egymást követő évben.
A harmadik esetben az ablak zárva volt, mert kint nagyon hideg volt, ezért Miklós püspök felmászott a tetőre és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat, a harmadik lány éppen akkor kötötte fel harisnyáját száradni a kémény alá.
A keszkenőbe rakott arany éppen belehullott a harisnyába, innen ered, hogy a Mikulás a kéményen át jut be a házba és a harisnyába vagy zokniba teszi az ajándékot.
Csokimikulás
A Mikulás alakját és az édességet összekapcsolja a csokoládémikulás. Hazánkban 1934-ben kezdtek ilyen figurákat gyártani. Napjainkban nagyon népszerű évente több ezer tonnányi készül belőle csak Magyarországon. A csokimikulásokat megelőző időkben általában narancsot, almát és mogyorót kaptak a gyerekek Mikulás-napon, ez a szokás arra a legendára vezethető vissza, hogy Miklós püspök gyakran osztott ajándékokat a szegény gyerekeknek.
Külföldi nevek
A Mikulás elnevezés a Miklós név szlovák megfelelőjéből ered. Nálunk Magyarországon a december 5.-éről 6-ára (Miklós napra) virradó éjszaka hoz ajándékot a gyerekeknek, van olyan család is, ahova már 5-én este megérkezik.
Az ajándékozó alak hagyománya sok országban él, de a figura és a szokások, sőt a dátumok is eltérnek egymástól. Íme néhány példa, hogy egyes országokban, hogyan nevezik:
- Amerikában és Kanadában: Santa Claus
- Angliában: Father Christmas
- Baszkföldön: Olentzero
- Brazíliában, Peruban és Spanyolországban: Papá Noel
- Dániában: Sinter Klaas
- Finnországban: Joulupukki
- Franciaországban: Père Noël
- Hollandiában: Kerstman, Sinterklaas, röviden:Sint
- Horvátországban: Sveti Nikola, Božić Bata
- Japánban: Santa-szan (サンタさん ), Hoteiosho (ajándékot hozó isten)
- Kínában: Sengtan Laozsen (聖誕老人, pinjin:shèngdànlǎorén )
- Lengyelországban: Mikołaj
- Luxemburgban: Kleeschen, Zinniklos
- Marokkóban: Black Peter
- Németországban: Nikolaus
- Norvégiában: Julenissen
- Olaszországban: Befana vagy Babbo Natale
- Oroszországban: Gyed Moroz
- Romániában: Moș Nicolae
- Szlovéniában: Sveti Miklavž, Božiček
- Svédországban: Jultomten
Számadatok a Mikulásról
Sok számadat is kapcsolódik a Mikulás alakjához, ezek közül több is első sorban inkább a Télapóhoz köthető (aki Amerikában és több más országban karácsonykor érkezik), de már összeforrt a december 6-án érkező Mikulással is.
- Állítólag az Északi Sarkon lakik, 66 fok 33 perc északi földrajzi szélességben található az otthona.
- 8 rénszarvas húzza a szánkóját. 1939-ben született meg, a leghíresebb szánhúzó, Rudolf, a piros orrú rénszarvas története.
- A Google 18 millió 900 ezer találatot ad a „Santa Claus” keresésre, és közel 3 milliót a „Mikulás”, illetve a „Télapó” változatra.
- A Mikuláshoz sokféleképpen el lehet juttatni a neki szánt levelet, van akik a saját postaládájukban helyezik el, tudván, hogy a Mikulás majd kiveszi, mások odvas fákba az erdőben. De fel lehet adni postán is egy nagykarácsonyi címre, az irányítószám: 2425.