1. A fertőzéses eredetű hasmenés a légúti fertőzések után a második leggyakoribb megbetegedés a világon. Leggyakoribb okai: különböző étkezési és emésztési problémák,vírusos vagy bakteriális eredetű fertőzések, valamint antibiotikumos kezelés.
2. Szénsavas vagy meleg italt, tejet, koffein vagy alkoholtartalmú innivalót semmiképpen ne adj a gyerekednek, ha hasmenése van, de nehéz, fűszeres ételeket se.
3. Sokszor nincs is szükség hányáscsillapítók adására, melyek ugyan csökkenthetik a hányások számát, de a hasmenések száma viszont növelik.
4. Általában nincs szükség a bélműködést gátló szerek használatára sem csecsemőknél és gyerekeknél, igaz, hogy ezek ugyan lerövidítik a hasmenéses időszakot, viszont súlyos mellékhatásokat okozhatnak a kisgyerekeknél.
5. Szintén nincs szükség antibiotikum kezelésre, sőt, prebiotikumok, homeopátiás szerek és gyógyteák adására sem gyerekeknél.
6. A legfontosabb ilyenkor a folyadékpótlás, mivel a kis gyerekek sokkal gyorsabban ki tudnak száradni, mint a felnőttek.
7. Gyakran, kis adagokban adj ételt és italt a gyereknek.
8. Jó ötlet rehidratáló folyadékkal pótolni az elveszett folyadék mennyiséget, hiszen nemcsak vízvesztés történik hasmenés esetén.
9. Ha még anyatejjel tápláljuk a babát, ezt ne szakítsd meg akkor sem, ha hasmenése van.
10. Ilyenkor fokozottan ügyelj a megfelelő higiéniára, mossatok kezet gyakrabban, és figyelj az ételek megfelelő tárolására is.
+1. A probiotikumok hatásos kiegészítői a hasmenés kezelésének. Enyhíthetik a kellemetlen tüneteket és csökkentik a hasmenés időtartamát.
A kiszáradás jelei:
- a szomjúság,
- levertség,
- száraz nyálkahártyák (pl. száraz nyelv),
- csökkenő vizeletmennyiség,
- szapora szívműködés,
- beesett szemek és kutacsok,
- a bőr rugalmasságának csökkenése
Olvass mesét gyermekednek és játsszatok közösen memóriajátékot! Töltsd le ipad appunkat! A mesedoboz app december 6-tól androidon is elérhető.