Otthon

Föld Fesztivál az Állatkertben

Nemcsak a Föld Napján, hanem egész héten a bolygónk és az élővilág védelméhez kapcsolódó gazdag programkínálattal várja látogatóit a Fővárosi Állat- és Növénykert. A Föld Fesztivál elnevezésű program, amely április 20-tól 26-ig tart, első alkalommal kerül megrendezésre.
 A Föld Napja
A Föld Napját először 1970. április 22-én rendezték meg Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére. Az egyetemistából azóta az alternatív erőforrások világhírű szakértője lett, a Föld Napja pedig világméretű rendezvénnyé nőtte ki magát. A Földünk sorsáért aggódó szervezetek ezen a napon világszerte igyekeznek felhívni a társadalom figyelmét a Földünket fenyegető veszélyekre. Magyarországon 1990 óta ünnepeljük meg a Föld Napját.

Az egyhetes programsorozat voltaképpen a hagyományos föld napi rendezvények nagyszabású kibővítéseként fogható fel. A bolygónk, a természet, illetve az élővilág védelméhez kapcsolódó érdekes programok megvalósításában a házigazda Állatkert mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Vadvédelmi Világalap (WWF), az Országos Meteorológiai Szolgálat, a Levegő Munkacsoport, az Ökoszolgálat, az Országos Erdészeti Egyesület, az Ökocsiga Játszóház és több más szervezet is részt vesz.

A programok nagy többsége az egyhetes időtartam valamennyi napján várja a látogatókat. A Japánkertben izgalmas, interaktív élő társasjáték lesz, ahol a 4-12 éves gyermekek az erdő lakóival ismerkedhetnek meg.

Az Elefántháznál kézműves foglalkozás, az Állatsimogatónál játszóház keretében próbálhatják ki kreativitásukat és ügyességüket az apróbb és nagyobb érdeklődők. A Főkaputól indul az a több állomásból álló, a kert egész területére kiterjedő vetélkedő, amelynek témája Magyarország egyik legritkább gerincese, a rákosi vipera védelméhez kapcsolódik. A viperavédelem, és az ezt szolgáló LIFE+ uniós természetvédelmi program bemutatására külön standot állítanak fel a fókamedence szomszédságában.

Föld Fesztivál az Állatkertben

A WWF klímasátrában, amely – a szervezet klímaturnéjának egyik állomásaként – az Akváriumnál kap helyet, mindenki számára kiderül, hogyan tehet az átlagember a klímaváltozás mérsékléséért. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület standját természetesen a „Madárbarát Kertben”, a Majomház közelében kell keresni: madárhang felismeréssel, tudáspróbával, játékokkal várják a látogatókat.

A Levegő Munkacsoport állomása a perzsa leopárdok kifutója mellett, az Ökoszolgálaté a Dél-Amerika Háznál lesz, a Szavannakifutó sarkánál pedig az Országos Erdészeti Egyesület munkatársai mutatják be, hogy milyen fontosak az erdők mindannyiunk számára. Az Emberszabású Majmok Házában a Gorilla Éve programhoz kapcsolódó állomásnál kiderül, milyen veszélyek fenyegetik a legnagyobb testű majomfaj fennmaradását, az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségsége (EAZA) által az európai ragadozók védelme érdekében hirdetett kampányról pedig az oroszlánfókák alagútjában tudhatunk meg többet, természetesen könnyed, játékos formában.

Az úgynevezett „TapiZoo” állomásokon, amelyekből a Szavannakifutónál és az Akvárium mellett is lesz egy-egy, állati „alkatrészeket”, strucctojást, oroszlánkoponyát és más érdekességeket vehetnek kézbe a látogatók. Emellett természetesen az előre meghirdetett időpontban történő állatbemutatók, látványetetések is folyamatosan zajlanak, félóránként újabb és újabb látnivalókkal. Délelőtt 10-kor és délután 1-kor egyórás vezetett állatkerti séta is indul a Főbejárattól.

Lesznek olyan programok is, amelyek a hét során csak bizonyos napokon kerülnek megrendezésre. Hétfőn és vasárnap (április 20. és 26.) 11 órai kezdettel láthatja a közönség a Vízipók, csodapók című mese-musicalt a SZÖSZ Színház előadásában.

Szerdán és csütörtökön (április 22-23.) a Vízparti Élet Házánál az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársai mutatják be, miként lehet megjósolni az időjárás alakulását. Vasárnap (április 26.) a Somlai Angyalka Alapítvány tart vakvezető kutya bemutatót a Főkapunál, 10 és 12 órai kezdettel. Ugyanezen a vasárnapon arra is lehetőség lesz, hogy a Kisszikla egyik termében berendezett különleges „tárlaton”, a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete látó és látássérült segítőinek közreműködésével bárki átélhesse, milyen érzés a sötétben tájékozódni, más érzékszerveinkre támaszkodni.

A gazdag programkínálatot a hét minden napján termelői mézkóstoló és vásár, könyvesstand, gyógytea vásár, illetve a speciális taneszközök állomása teszi teljessé.

Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top