Dr. Halász Krisztián növénybiológus. A szakmája a szenvedélye, akárcsak kollégájának, Bihari Balázsnak. Pár évvel ezelőtt néhány barátjukkal elhatározták, hogy a szélesebb közönséggel is megismertetnek olyan növényeket, melyek hasznosak, fogyaszthatóak, szépek, és sok közülük akár egy lakótelepi erkélyen is felnevelhető. Krisztián vasárnap a Füvészkertben tartott egy előadást, melyen rengeteg különleges zöldség- és gyümölcsféléről mesélt. Túlzás nélkül mondhatom, a hallgatóság szájtátva figyelt.
A ma népszerű zöldségnövényeink nagy része Amerikából érkezett – így például a burgonya a kukorica és a paprika is. De mit ehettek akkor az európai emberek az 1500-as évek előtt? Nos, burgonya helyett például pasztinákot és tarlórépát, valamint vadnövényeket is jócskán fogyasztottak. Utóbbiból ma szinte csak a medvehagyma divatos, pedig jócskán tágítható lenne a kör. Ezt hangsúlyozzák Krisztiánék, és ennek a gondolatnak a jegyében most én is bemutatok néhány érdekes növényt, ami az itthoni konyhakertekben is simán tartható.
Sarkantyúka
Ezt a növényt szinte mindenki ismeri, azt viszont kevesen tudják, hogy nemcsak szép, de minden föld fölötti része ehető. Csípős, retekre emlékeztető, zelleres íze van, virága, levele, magva is fogyasztható. Kis helyen elfér, sokat hoz, és remek saláta-alapanyag.
Mustársaláták
Távol-keleti eredetű növények, a káposzta rokonai. Szín- és formaviláguk elképesztően gazdag. Gyorsan nőnek és bírják a hideget – akár már februártól vethetők. Tele vannak vitaminnal, gusztusos és ízletes saláta-alapanyagok. Mindegyiknek mustáros zamata van.
Mángold
Ő a cékla kistestvére. Nyilván sokan hallottak már róla, viszont kevesen használják. A mángoldnak több fajtája létezik, melyek élénk színűek – a vöröstől a pinken át a narancsig terjed a skála. Nyersen nem minden fajtája jó, mert eléggé földes aromája van a levelének. Viszont főzeléknek a spenóthoz hasonlóan elkészíthető a levéllemez, a levélnyelet pedig úgy használhatjuk fel, akár a spárgát. A mángold könnyen nevelhető, viszont helyigényes, mivel nagyra nő.
Libatopok
Szintén nagyon tápláló növények, közéjük tartozik például a quinoa is. Kiemelkedő a fehérjetartalmuk.
Balzsamuborka
Ez a zöldség a legkevésbé sem a szépsége miatt lesz szeretetre méltó. Gyógyhatása miatt viszont nagyon kedvelt – Ázsiában több ezer éve alkalmazzák a keringésre gyakorolt jótékony hatása miatt. Könnyen lehet, hogy rövidesen slágernövény lesz nálunk is. Természetes anyagai elősegítik a vércukornak a vérből a sejtekbe történő gyors áramlását, ezáltal az inzulinos diabéteszben szenvedőknek jót tesz. Emellett a vér lipidtartalmát is csökkenti. Íze keserű. Szeletekre vágva, majd többször forrázva és/vagy besózva-leöblítve csökken a keserű íz, de egészen nem szűnik meg. Ázsiában köretként, de rizs mellé feltétként is fogyasztják. Az érett termés megsárgult húsa már nem ehető, piros magköpenye viszont gyümölcsösen édes, szamócaízű. Lekvárt vagy más édességet is készíthetünk belőle.
Mexikói földicseresznye, avagy tomatillo
Ez a rendkívül ellenálló, extrém bőtermő növény nagy mennyiségű, lampionban rejtőző, valahol a paradicsom és a földicseresznye íze közötti átmenetet képező bogyót terem. A tomatillo teljesen érett állapotban kellemesen ízletes, paradicsomos-gyümölcsös aromájú, savanykás, akár 5-10 dekás gyümölcsöket is hoz. Nyersen is fogyasztható, de elsősorban feldolgozásra ajánlják. A mexikói konyha szószok, salsák készítésére használja. Számos mexikói ételhez – ahol a magyar nyelvű recept paradicsomot ír – érett tomatillót érdemes használni .
Perui földi cseresznye
A tomatillo rokona. Ananászos, trópusi gyümölcsös, szintén enyhén paradicsomra hajazó íze van. A perui földi cseresznye inkább ősz felé kezd teremni, amikor rövidülnek a nappalok. Érdemes ilyenkor bevinni a lakásba, hogy be tudjon érni. A bevásárlóközpontokban is lehet kapni időnként: 800 forint körül van 10 deka. Nos, egy növény simán hoz nekünk otthon akár 1-2 kilónyi termést is.
Ázsiai kígyódinnye
Ő az egzotikus és finom szőrvirág. Régen dísznövényként használták, de miért ne ehetnénk meg ezt is? Egyetlen növény akár 50 darab termést is hoz, ezek akár 30-40 dekásak is lehetnek. Zöldbabhoz hasonló íze van, zsengén ugyanúgy használható, mint a cukkini.
Okra
A mályvafélék közé tartozik, csodaszép a virága, ám a termése az, ami ehető – de csak zsenge, 2-6 napos korában. Változatos színekben fordul elő, fehértől a narancson át egészen a bordóig. Melegigényes növény, de ha jól érzi magát, intenzíven nő. Belül nyálkás a termése, érdemes olajban sütni, az elveszi ezt a fura állagát. Akár húspótlóként is fogyasztható. Savanyított okrával már biztosan találkoztatok páran – lehet kapni keleti üzletekben.
Mexikói egérdinnye
A világ legcukibb dinnyéje – ha lehet ilyet mondani. Barbie baba méretű, pirinyó, egyben ehető, uborkához hasonló az íze, a gyerekek lerabolják. Nem kell hozzá kert sem, megnő egy kétliteres cserépben is.
Wonderberry, azaz csodagyümölcs
A csucsorfélék közé tartozó, kertben termeszthető növény. Rengeteg bogyót terem, magas a cukortartalma, de csak teljesen érett formában szabad megenni, mert zölden mérgező!
Földi mandula
Ősi, egyiptomi kultúrnövény. A gumóját esszük meg, melyek ujjpercnyi méretűek és édesek. Lisztet készíthetünk belőle vagy isteni mandulatejet.
Murok
Ernyős virágzatú, sárga répa néven ismert növény. Az előadás róla szóló részében megtudtuk, hogy a sárgarépa igazából egy mutáció eredménye, korábban csak lila és fehér színű “sárga répa” létezett. A feketerépa – egy egészen lilásfekete török fajta – levével színeznek gyümölcsleveket, alacsony a cukortartalma, rengeteg antocián van benne, salátába kiváló, levest viszont nem érdemes főzni belőle, mert hő hatására festékanyaga kioldódik, így az étel elég bizarr színű lesz.
Üveggyöngy-kukorica
Az utóbbi években jelent meg újra, visszanemesítéssel keltették ismét életre. Egy csövön belül 12-féle színárnyalat is előfordul. Személyes kedvencem, szerintem varázslatosan néznek ki a színpompás kukoricacsövek.
Hopi kék kukorica
A hopi indiánok kék színű lisztkukoricája ez, de nyersen is ehető. Finom, édeskés íze van. Ebből lesz a kék tortilla és a blue chips.
Galeux d’Eysines, a “varacskos” sütőtök
Annyira ijesztő a külseje, hogy halloweenkor simán használhatjuk, még kifaragni sem kell. Kiváló tökös pite készül belőle, rengeteget terem, egy tő több mint 150 kilót is akár.
Ez csak néhány érdekesség, de a sort még bőven folytathatnánk. Paradicsomból több mint tízezer fajta létezik. Van, ami fehérre érik, van, ami pedig kékre. Utóbbi például a szépséges Indigo Rose nevű fajta, amely indigókék kívül, belül viszont piros. Érdekessége, hogy akkor kék, amikor még zöld, vagyis éretlen. Amikor megérik, előbukkannak a pirosas foltok.
A sort még bőven lehetne folytatni. Aki többet is szeretne megtudni arról, milyen növénycsodákkal dobhatná még fel a konyhakertjét, annak ajánljuk Krisztiánék Facebook-oldalát és blogját. Illetve a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertet, ahol egy bemutató parcellát is meg lehet csodálni ezekből a meseszerű zöldségekből.