A rossz idő, a mínuszok beköszöntével elstartolt a fűtési szezon is. Minden évben fejtörés a családoknak, hogy lehetne spórolni, egy kicsit lefaragni a fűtésszámlából. Adunk 10 egyszerű tippet, ami hozzásegíthet a célod eléréséhez.
1. Alvás és a fűtés
Alváshoz nincs szükség arra, hogy 25-30 fok legyen a hálószobában. Sőt sokkal egészségesebb 18-19 fokos hálószobában aludni. Ezért érdemes lefekvés előtt egy órával lejjebb venni a fűtést.
2. Ha napközben nincs otthon a család
Amikor napközben nincs otthon senki, akkor érdemes visszavenni a fűtést, de nem teljesen, ugyanis a teljesen kihűlt lakás felfűtése mindig energiaigényesebb.
TIPP: A konyhában 20 fok is elég, a fürdőszobában 23 fok az ideális, a hálószobában és az előtérben pedig a 18 fok.
3. Figyelj a radiátorok tisztítására!
Ahhoz, hogy teljes hatásfokkal üzemeljenek a radiátorok, tisztának, pormentesnek kell lenniük. A külső felületeket mosószeres ronggyal érdemes tisztítani, míg a nehezen hozzáférhető részeket portörlővel vagy porszívóval takarítsuk.
4. Redőnyök, függönyök fontossága
A redőnyök és függönyök távol tartják a hideg levegőt és szigetelik a lakást, így mivel elég hamar sötétedik, már kora este érdemes lehúzni a redőnyöket, behúzni a sötétítőfüggönyöket.
TIPP: Nehéz bútort vagy más berendezést semmiképp se helyezz a radiátor elé, mert így a hő nem tud akadálytalanul áramolni.
5. Szellőztetés télen
Ahelyett hogy órákig engedjük be a friss levegőt, télen inkább alkalmazzuk a rövid, intenzív szellőztetést. Csináljunk kereszthuzatot, így pillanatok alatt kicserélődik a lakás levegője.
6. Ha kicsi a lakásod
Kicsi lakásban nappal érdemes nyitva hagyni a belső ajtókat, hogy a hőmérséklet egyenletes maradjon. Ha pedig egy helyiségben az átlagosnál melegebbet szeretnél, akkor csukd be az ajtókat, és csak ott fűts.
7. Ne feledd a szőnyeget!
A padló felől érkező hideg ellen jó megoldás a szőnyeg, ami növeli a komfortérzetet is. Még oda is tegyél le egy-egy szőnyeget, ahova egyébként nem szoktál a nyáron.
TIPP: Növelhetjük a radiátorok hatékonyságát, ha hőtükörfóliát helyezünk a fűtőtestek és a fal közé.
8. Bejárati ajtóhoz
A bejárati ajtó alatt észrevétlenül jön be a hideg, ezért érdemes huzatfogó párnát használni. Hidd el, sokat fog segíteni!
9. Használjuk ki a nap erejét télen is
Ha süt a nap, engedj be minél több napfényt a lakásba, ez nemcsak a hőmérséklet emelkedéséhez járul hozzá, de a kedved is jobb lesz tőle!
TIPP: Mindenképp ellenőrizzétek a nyílászárók szigetelését, és ha nem megfelelő, öntapadós szigetelőcsíkkal tudtok javítani a helyzeten!
10. Programozott termosztát
A programozott termosztáttal időszakonként beállítható a kívánt hőfok: megadhatod, hogy mire reggel felkelsz, kellemes meleg legyen a lakásban, vagy amikor hazaérsz a munkából, ne a hideg lakás fogadjon. Mindenképp érdemes beszerezni egyet.
11. A ház tájolása
Utólag a kész háznál sovány vigasz, de akik most kezdenek bele az otthonteremtésbe, figyeljenek arra, hogy milyen a ház tájolása, ugyanis rengeteget jelent az épület fűtésénél.
12. Tartsd karban!
Fontos a fűtési rendszer karbantartása. Egy levegős fűtőtest 15 százalékkal nagyobb energiafogyasztást jelent. Mindenképp érdemes odafigyelni rá!
TIPP: Tudtad, hogy a hőérzetünket nemcsak a hőmérséklet, hanem a páratartalom is befolyásolja?
13. Csináld magad!
A radiátorok légtelenítéséhez nem kell külön szakembert hívni. Csak egy légtelenítő kulcsra vagy egy csavarhúzóra van szükséged, ami szaküzletekben beszerezhető!
14. Párásítás
Télen könnyebben válik szárazzá a lakás levegője, ezért érdemes párásítót is használni, ami jót tesz a levegőnek. Ha nem szeretnél több ezer forintos párologtatót vásárolni, akkor a radiátorra tegyél egy vízzel teli edényt.
TIPP: Ha biztosra akarsz menni, vásárolj hőszigetelő redőnyt, rolót vagy kifejezetten hőszigetelő sötétítőfüggönyt. Ez a befektetés nemcsak télen, nyáron is jó szolgálatot tesz, hiszen kirekeszti a nyári hőséget a lakásból!
15. Amit nem lehet elégszer hangsúlyozni
Az éjszaka 5 fokkal alacsonyabb hőmérséklet a lakásban akár 8-10% fűtőenergia-megtakarítást is jelenthet. Szóval este tényleg érdemes kicsit lejjebb venni a fűtést!
Olvass még a fűtésről az NLCafén:
- Így fűt az ország
- “A felére esett vissza a fűtésszámlánk”
- Minden tizedik kémény életveszélyes lehet