Ez a barna massza telis-tele van olyan szerves mannával, mint a foszfor, a kálium, a magnézium vagy a réz. Ráadásul a zaccon megtelepedő ártalmatlan gombák kiszorítják a kártékony gyökérrothadást előidéző egyéb gombafajták nagy részét. Sőt még a talaj szerkezetét és pH-ját is javítja, mivel bomlás közben valamelyest savanyítja, idővel pedig elősegíti a pH-semleges állapot kialakulását – mondja McMenemy Márk.
De mi mindenre jó a kávézacc?
Használd mulcsként
Egyszerűen szórd ki a növényeid köré a kávézaccot, de ne túl vastagon, mert akkor bepenészedhet. Elég egy laza centis réteget kiszórni a talajra vagy a meglévő mulcsra. Meglátod, néhány nap alatt le is bomlik majd.
Keverd a növényeid földjéhez
A földhöz keverve a zacc nem csak lazítja a talajt, de kiváló és bőséges tápanyagokkal is feldúsítja. Az ideális adagolás az egy a négyhez arány, de arra ügyelj, hogy jól el legyen keverve.
Építs komposztdombot belőle
Ha komposztdombot, vagy ahogy angolul nevezik „lasagnaágyást” építesz, ebben is nagy hasznát fogod venni a kávézaccnak. A szalma- vagy fűnyesedékrétegek közé szórj maximum egy-másfél centi zaccot. A halomra ültetett zöldségek egy nagy halom biozöldséggel fogják meghálálni.
Csigaűző csoda
A csigák által kedvelt növények, pl káposzták, saláták vagy árnyékliliomok köré is érdemes vastagabb barikádot emelni a zaccból. 100%-os védelmet nem fog adni, de lényegesen tudja csökkenteni a kártételt.
Még több hasznos kerti tipp és tanács a kert.tv oldalán!