A főként Brazília délén részén elterjedt faféle, a zsabotikába (nemzetközi nevén: jabuticaba, de hívhatjuk nyugodtan szőlőfának is) első pillantásra úgy néz ki, mintha valami közepesen undorító gombás fertőzés támadta volna meg. De szerencsére erről szó sincs: ez az egészen egyedülálló növény ugyanis azért fest ennyire furán, mert nem az ágain, hanem a törzsén, vagyis a gyökerektől egészen a lombkoronáig virágzik, és itt nőnek a gyümölcsei is. Utóbbiak egyébként, legalábbis a beszámolók szerint, rendkívül finomak, bár erről sajnos egyelőre nem tudtunk személyesen meggyőződni, mivel ez mifelénk ez csak nagyon nehezen – vagy egyáltalán nem – beszerezhető.
Maga a gyümölcs kicsi (körülbelül 3-4 centiméter) és kerek, általában négy magot rejt, a héja vastag, sötétlila színű, a húsa pedig fehér vagy rózsaszínű, és kocsonyás állagú. A fa normális esetben évente csak egy vagy két alkalommal hoz virágot és gyümölcsöt, folyamatos öntözés esetén viszont nagyjából bármikor, így a trópusi régiókban – Brazília mellett pl. Paraguayban vagy Argentínában – szinte egész évben kapható friss gyümölcs. Többnyire ebben a formájában szokták fogyasztani, de mivel a 3-4 nappal a betakarítás után már elkezd erjedni, gyakran lekvárok, torták, erős borok és likőrök készítésére is használják.
Rövid eltarthatósága miatt friss szőlőfa-gyümölccsel szinte kizárólag dél-amerikai piacokon találkozhatunk. A zsabotikábának számos gyógyászati felhasználása is ismert: a napon szárított héjából készült főzetét hagyományosan asztma, hasmenés és mandulagyulladás kezelésére használják, ezen kívül számos erős antioxidánst, illetve gyulladásgátló vegyületet tartalmaz, egyes vélemények szerint pedig fogyasztása még a rák megelőzésében is segíthet.
Brazília Minas Gerais nevű államában különösen nagy kultusza van a zsabotikábának: szezon idején utcai árusok ezrei kínálgatják a friss szőlőfa-gyümölcsöt, a járdák meg sötétlila színben pompáznak az eldobált héjaktól. A Minas Gerais-i Sabarában évente rendeznek zsabotikába-fesztivált, a szomszédos Contagem városának pedig még a címerében is megjelenik a szőlőfa alakja.