Fertőző májgyulladás (Hepatitis A) járványra figyelmezteti a fővárosi egészségügyi szolgáltatókat az országos tisztifőorvos. Müller Cecília körlevelében azt kéri, az intézmények orvosai tájékoztassák a pácienseiket a vírus terjedési módjáról, a megelőzés lehetőségeiről – derül ki a Népszavához eljutott dokumentumból.
Magyarországon a fertőző májgyulladásos megbetegedések száma 2016 és 2020 között folyamatosan csökkent: míg 2016-ban 699 eset volt, 2020-ra már csak 28. Tavaly összesen 75 fertőzöttet regisztráltak. Az idei év első hét hónapjában viszont 346 megbetegedés történt. A járványügyi hivatal szerint a fertőzés terjedésében szerepet játszhat egy új vírustörzs megjelenése is Magyarországon. A mostani járvány főként Budapestet érinti, az összes eset több mint a felét a fővárosból jelentették.
“A fertőző májgyulladás vírusa széklettel ürül és piszkos kézzel, vagy fekáliával szennyezett étellel-itallal a szájon át kerül a szervezetbe” – tudta meg a lap Ócsai Lajostól, az egykori ÁNTSZ járványügyi főosztályának vezetőjétől. – A fejlődő országokban a szennyezett ivóvíz, illetve a nem megfelelően hőkezelt étel a fertőzés leggyakoribb oka. A vírus terjedhet közvetlen érintkezéssel vagy szexuális úton is.”
A tünetek
- fáradtság,
- levertség,
- rossz közérzet,
- étvágytalanság,
- hányinger, hányás,
- a szag- és ízérzékelés megváltozása,
- fogyás,
- mérsékelt láz,
- ízületi fájdalom,
- kiütések,
- sárgaság
- sötétbarna vizelet- és világos színű székletürítés,
- jobb bordaív alatti fájdalom.
- Hasmenés, vagy székrekedés is előfordulhat
A szakember azt is elmondta: ez egy lassú vírus, hosszú, 15-30 nap is lehet a lappangási ideje.
A gyermekek gyakran tünetmentesen fertőződnek, enyhe betegségük alatt is vírusürítők, mindez pedig iskolai időszakban jelentősen növeli a fertőzés kockázatát. Ebből az is következik, hogy esetleg az őszi hónapokban tovább emelkedhet a betegek száma.
Ócsai Lajos arra is figyelmeztetett, hogy ez a vírus kiterjedt járványokat tud okozni, amennyiben a fertőzés rossz szociális körülmények között élőket is érint. A megelőzésben nagyon fontos szerepe van az alapos kézmosásnak, illetve a zöldségek, gyümölcsök folyóvizes lemosásának. A fertőzés védőoltással is megelőzhető. Ha a járványügy regisztrálja a beteget, akkor az ő környezetét a tisztiorvosi szolgálatnak térítésmentesen be kell oltania. Aki pedig olyan országba utazna nyaralni, ahol nem biztosítottak a kellő higiénés körülmények, azoknak eleve ajánlott beoltatni magukat.