A kertészek szerint van ideális idő, amikor a növényeket meg kell öntözni. Mit kell tudni a beltéri és kültéri növények öntözési ütemezéséről?
Benti növények
A szakértők szerint akárcsak az emberek, a növények is szomjasabbak reggel. „Fel kell töltődniük, mielőtt még a nap teljes erejével kezdené sütni őket, és elpárologtatná a vizet. A reggeli locsolás azoknál a növényeknél is hatásos, amelyek nem jutnak sok természetes fényhez. A locsolás utáni többórás napsütés segít kivonni a vizet, így nem kell túl sokáig a nedves földben állniuk” – szolgál magyarázattal a The Sill kertészeti szaklap nyomán a Lifehacker.
Ha vannak olyan növényeink – mint például a páfrányok –, amelyek nem öntözést, inkább permetezést igényelnek, a The Sill szakértői azt javasolják, hogy reggel és este is kapjanak permetet.
Kinti növények
Hasonlóképpen, a virágágyások és egyéb növényzetek reggeli öntözése segít felkészíteni őket a napra.
Luke Miller rámutat a Reader’s Digest cikkében arra, ha felülről, nem pedig alulról öntözzük ezeket a növényeket, akkor a reggeli idősáv jobb, mert lehetőséget ad a víznek, hogy napközben elpárologjon a lombozatról. Miller azt is megjegyzi, hogy az egynyári növényeknek és a zöldségeknek is jót tesz a reggeli öntözés, mivel általában gyengébbek a gyökereik, és nem férnek hozzá annyira a mélyebb talajnedvességhez. Ugyanez a reggeli öntözési politika vonatkozik a cserepes kültéri növényekre is. Miller szerint azonban a különösen forró nyári hónapokban érdemes reggel és este is öntözni, hogy elegendő nedvességet kapjanak növényeink. Ez alól kivétel a pozsgás növények és kaktuszok, amelyek ritkábban öntözést igényelnek.
Az újonnan átültetett növényeknek a kezdetekben több vízre lesz szüksége. Ilyenkor a lassú, mély öntözés a legcélravezetőbb, ami biztosítja, hogy a gyökerek lefelé terjeszkedjenek, és ne a cserép felső részébe koncentrálódjanak.