Új időszámítás kezdődik az ingatlanpiacon, miután január 15-től elindul az elektronikus lakóingatlan-nyilvántartás – derült ki az ingatlan.com összeállításából. A jövőben gyorsabbá és olcsóbbá válhat az ingatlanügyletek lebonyolítása.
„Komoly változást jelent az ingatlan-adásvételek lebonyolításában az új rendszer, amely biztonsági okokból fokozatosan került bevezetésre. Bizonyos településekért felelős földhivatalok már korábban csatlakoztak az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszerhez, például a tulajdoni lapok lekérdezése is ezen keresztül történt. A régi és az új rendszer tavaly ősz óta egymással párhuzamosan futott, január 15-től viszont már minden földhivatal az elektronikus ingatlan-nyilvántartási rendszerben jegyzi be a változásokat” – mondta el az újdonságról Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A nyilvántartás elektronikus, a papíralapú ügyintézésre még hónapokig lehetőség lesz a földhivatalokban, január 15-től azonban megnyílik a teljesen elektronikus ügyintézés lehetősége is, amiben komoly szerepe és felelőssége lesz az ingatlan adásvételi szerződést ellenjegyző ügyvédeknek.
A földhivatali dolgozók feladatainak egy részét az ügyvédek veszik át.
Lakáseladás akár 1 órán belül
„Mivel az elektronikus lesz az ügyintézés, a kapcsolódó kiadások is alacsonyabbak csökkenhetnek. Az adott ügyben eljáró ügyvédeknek nem kell fizikailag a dokumentumokkal bajlódni: például földhivatalban személyesen iktatni az elkészült szerződéseket, ami időt és költséget takaríthat meg az eljáró ügyvédeknek így az ügyfeleiknek is. Az ingatlan adásvételek bejegyzése sebessége rohamosan felgyorsulhat: 1-2 éven belül már nem lesznek ritkák azok az esetek, amikor az adásvétel bejegyzése a szerződés megkötését követően 1 órán belül megtörténhet. Az e-ingatlannyilvántartási rendszer egyik újdonsága ugyanis az automatikus döntéshozatal lesz, amire az “egyszerűbb” ügyletek során nyílik lehetőség a későbbiekben” – emelte ki a szakértő.
Az e-ingatlannyilvántartási rendszer egy élénkülő lakáspiacon debütálhat, mivel az idén várható 140-145 ezer adásvétel akár 10 százalékkal is meghaladhatja a 2024-es forgalmat.
A szakértő úgy látja, hogy az elektronikus ingatlannyilvántartás bevezetése kinyitja a kaput az ingatlanpiac digitalizációja előtt, ami a digitális állampolgárság térnyerésével párhuzamosan transzparensebbé, biztonságosabbá és gyorsabbá teheti az ügyleteket a vevők és eladók számára az ingatlankereséstől kezdve az ingatlantulajdon tényleges megszerzéséig.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock