A napfény káros hatásai ugyanis nem szűnnek meg szeptember elsejével, egész éven át kísér(te)nek, ha tetszik, ha nem. Ott vannak, amikor már nem az árnyékos helyeket keressük a kávézók teraszán, amikor már szívesen ülünk az ablak mellé, vagy déli tizenkettőkor inkább az irodaház udvarán eszünk egy szendvicset, csak hogy kiélvezzük a nyárból itt hagyott ragyogást.
Csupa olyan dolgot teszünk tehát, amik nyáron a „szigorúan tilos” lista fő helyén szerepelnek a bőrrák kockázata és az idő előtt kialakult ráncok miatti félelem szempontjából is. A káros UV-sugarakat a felhők nem tartóztatják fel, nem beszélve az őszi és téli napos órákról. Épp ezért ne toljuk a piperepolc hátuljára nyári fényvédőnket, ha pedig kifogyott, gondoskodjunk egy arcbőrünknek megfelelő típusról.
Milyen az ideális, arca való fényvédő ősszel és télen?
Épp olyan, mint nyáron, vagyis:
- fényvédelme minimum SPF 25-ös értékű, DE
- az SPF-érték csak az UVB-sugarak elleni védelmet jelöli, ezért figyeljünk rá, hogy a készítményben legyen az UVA-sugarak ellen védő összetevő is, mint cink-oxid, titánium-dioxid, avobenzone, ecamsule (Mexoryl SX) és/vagy tinosorb.
- Lehetőleg legyen illat- és alkoholmentes, valamint
- tartalmazzon antioxidáns összetevőket, azok ugyanis növelik a fényvédelem hatékonyságát, nem beszélve róla, hogy semlegesítik a szabad gyököket, így segítve megelőzni a ráncosodást.
- Pattanásra hajlamos bőrűeknek érdemes továbbá ellenőrizni azt is, tartalmaz-e a fényvédő magas komedogénindexű összetevőket, vagyis olyanokat, amelyek hatására nem kívánt pattanások jelenhetnek meg a bőrön.