A koronavírus-járvány miatt idén elmarad a divatvilág évi rendes puccparádéja, a MET-gála, mely a hagyományok értelmében egyébként május első hétfőjén lett volna esedékes. Hogy enyhítsük a hiányt, felidézzük a 15 – így vagy úgy – legemlékezetesebb öltözéket az elmúlt évtizedek MET-gáláiról.
Cher
Az adott év tematikájától függetlenül mindig akad néhány olyan vendég, aki pucérruhában jelenik meg a MET-gálán. Az elmúlt években megtette ezt többek között Beyoncé, Jennifer Lopez és persze a Kardashian-klán tagjai is. A MET-es pucérruhák ősanyja azonban ez a Bob Mackie által tervezett modell volt, melyet Cher viselt az 1974-es rendezvényen.
Christy Turlington
Az 1992-es MET-dála témája a Divat és történelem volt. Christy Turlington szupermodell ennek szellemében Audrey Hepburnnek öltözött az Álom luxuskivitelben című filmből.
Diana hercegnő
Az 1996-os MET-gála Christian Dior munkássága előtt tisztelgett. Abban évben Diana hercegnő is megjelent az eseményben. Méghozzá egy sötétkék Dior slip dress-ben.
Dolce, Gabbana és Victoria Beckham
2003-ban Victoria Beckham életében először vett részt a MET-gálán. Nem csupán, hogy Dolce & Gabbana-ban, hanem egyenesen Dolcéval és Gabbanával sétált be az eseményre.
Amber Valletta
Veszélyes kapcsolatok: Divat és lakberendezés a 18. században – ez volt a 2004-es gála témája, melyen Amber Valletta rokokó kanapéba oltott Marie Antoinette-ként jelent meg. Elvégre épp ez volt a feladat.
Sarah Jessica Parker és Alexander McQueen
Sarah Jessica Parker és Alexander McQueen tűpontos és hiperstílusos összeltözése a 2006-os, britmánia tematikájú eseményen.
Cameron Diaz
A 2007-es gála ruhaversenyét egyértelműen a Dior Couture-t viselő Cameron Diaz nyerte.
Kate Moss és Marc Jacobs
A modell, mint múzsa tematikájú, 2009-es MET-gálán Marc Jacobs diattervező modell-múzsájával, Kate Moss-szal jelent meg.
Florence Welch
A 2012-es eseméynre Florence Welch az Alexander McQueen divatház őszi-téli kollekciójából választotta ezt a drámai pitypangruhát. Valóban volt benne valami tollseprűszerű, de jó értelemben véve.
Madonna
Punk: káoszból a divatba – ez volt a 2013-as MET-gála témája. Madonna a necc, kockás minta, szegecsek, láncok, biztosítótűk vonalon értelmezte a dolgot. A sztereotípiák halmozása ellenére azonban mégis feledhetetlen maradt az outfitje.
Kim Kardashian
Szintén a 2013-as gálán járunk, bár Kim Kardashian magasról tett a dress code-ra. Ilyen retinaszaggató virágmintát azonban sem azelőtt, sem azóta nem láttunk a MET-gála vörös szőnyegén.
Rihanna
Egyeseket pizzára, másokat tojássárgájára vagy épp az Óz, a csodák csodája sárga útjára emlékeztető ruhát húzott Rihanna a 2015-ös gálára. A kreációt egy kínai tervező, Guo Pei készítette saját kezűleg, egészen konkrétan két év munkájával. Az öltözék egyszer s mindenkorra bevonult a mémtörténelembe.
Lady Gaga
Lady Gaga a saját, legrosszabb napjait idézte meg ezzel az Atelier Versace outfittel a 2016-os MET-gálán, melynek témája egyébként a Divat a technológia korában volt.
Beyoncé
Ez cuppanós, Givenchy latexruha Kim Kardashiantól valahogy hitelesebb lett volna, mint Beyoncétól. Az öltözéket díszítő gyöngyök darabonként 6000 dollárba (!) kerültek, a szett azonban mégsem emiatt maradt emlékezetes, hanem amiatt, mert úgy nézett ki, mint egy hatalmas koton.
Katy Perry
A 2019-es gála dress code-jának alapötletét Susan Sontag amerikai írónő egy 1964-es esszéje szolgáltatta, amelyben a színpadias, ironizáló stílust (angolul: camp) úgy definiálta, mint a természetellenesség szeretetét, a ravaszság kedvelését, a túlzást. Nos, Katy Perry nem vacakolt, hanem mindenféle homályos utalást mellőzve egészen őszintén kristálycsillárnak öltözött.