Míg egy átlag külföldi nyelve Tomcsányi Dóri vagy Szegedi Kata nevének kiejtésébe törne bele, addig nekünk magyaroknak a külföldi divatházak neveivel gyűlik meg a bajunk. A Chanelt még csak megugorjuk, a Dior sem nagy falat, de mit mondunk, ha az Hermés, a Lanvin vagy a Vetements divatházakat foglalnánk mondatba?
Dolce & Gabbana
Könnyűvel indítunk, a Dolcsé és a Gábbáná még biztosan meg van, az és kötőszót azonban gyakran szimplán kifelejtük, vagy ha mondjuk, angolosan tesszük, vagyis az and szóval társítjuk. Pedig a márka olasz, így illik a szócska olasz megfelelőjét használni, ami kiejtve e, összeolvasva pedig mindez így hangzik:
Balenciaga
Az egykori spanyol tervezőzseni, Cristóbal Balenciaga divatháza máig alapítója nevét viseli, így azt nem franciásan vagy épp angolosan ejtjük ki, hanem a spanyol nyelv szabályai szerint. Vagyis, a névben szereplő c enyhén sz hangzású, az i finoman e hangzású lesz, a nagyobb nyomaték pedig az utolsó két szótagra esik:
Agent Provocateur
Ő már trükkösebb, a szexi fehérneműiről ismert márka ugyan angol, Vivienne Westwood fia az alapítója, neve az utolsó betűig francia kifejezés, ami heveny fordításban annyit jelent: provokatív tényező. Nos, ha nem vagyunk franciák, kiejteni mindenképp provokatív, de semmi vész, ez is megfejthető, hangzás után leírva anzsan provokatör, puha n hangokkal, elharapott r-rel, jobb is inkább meghallgatni, íme:
Lanvin
Jeanne Lanvin volt a húszas évek egyik legsikeresebb párizsi couturier-je, akinek anya-lánya öltözékeiből még Erzsébet anyakirályné is szívesen vásárolt. Divatháza ma is a legnépszerűbbek között szerepel, de vajon hogyan kell kiejteni? Lonván? Lanven? Egyik sem, ha le akarnánk írni hangzását, a lon-vá lenne a leginkább megfelelő; a szó végi n-t nem ejtjük ki és az első is éppen csak szerepet kap.
A Lanvin divatház története is egyedülálló, cikünkből megismerheted: Jeanne Lanvin anya-lánya szettekből építette fel divatbirodalmát a századfordulón
Hermès
A világ legdrágább táskáit jegyző francia divatház neve igencsak megnehezíti az életünket. Már a kezdése trükkös, a h-t ugyanis nem ejtjük ki, ezért is kap írásban az névelőt (az Hermés), de az è is feladja a leckét, az ugyanis nem é, kiejtve semmiképp. A divatház neve: er-mesz, meghallgatva:
Cèline
Ó, ezek a franciák! A Cèline sem könnyíti meg a dolgunkat, hisz mit kezdjünk azzal a szó végi e-vel? Ki kell mondani vagy sem? A helyes válasz: nem. A divatház nevének – ami egyébként egy francia női keresztnév – kiejtése: szé-lin, puha é-vel.
Vetements
Könnyű volt a Cèline? Akkor jöjjön egy nehezebb! Hogyan mondanád franciául, hogy ruházat? A Vetements divatház neve ugyanis ezt jelenti, a streetwear cuccairól ismert luxusmárka neve amennyire cifra leírva, kiejtve annyira szimpla: vet-man. Hallgasd csak:
Christian Louboutin
A piros talpú cipellők királya az, akinek lábbelijeit legalább annyira szívesen elfogadnánk, mint amennyire vesződünk nevének kiejtésével. Mármint vezetéknevével, hiszen a Christian férfinév francia kiejtését még csak-csak ismerjük, de mit kezdjünk ezekkel ou-kkal a vezetéknévben? Az o hasonul ú-vá? Vagy fordítva? A helyes megfejtés: lu-bu-tan.
Givenchy
Imádjuk Audrey Hepburnt, tudjuk, hogy kedvenc divatháza maga A Nagybetűs Francia Divatház, mégis kínlódunk, ha mondjuk a parfümériában annak új illata után érdeklődünk. Zsivenzsi illat ugyanis nincs, mint ahogyan Zsivensi sem létezik, sokkal inkább Zsi-van-si, alig hallható n-nel és lágyan susogó s-sel:
Nézd csak meg a fotókat és nem lesz kérdés többé, miért rajongott Audrey Hepburn Hubert de Givenchy ruháiért:
Jean-Paul Gaultier
A nemrég visszavonult francia divattervező ötven éven át polgárpukkasztotta a világot, mégsem volt ez elég idő rá, hogy megtanuljuk helyesen kiejteni a nevét. A nehézség vezetékneve elején leledzik, ha nem tudunk franciául, az au-ról bizony nehéz megfejteni, mégis milyen a hangzása. Aki arra tippelt, hogy o, annak igaza van, hangzásának átírása: go-ti-é, a t azonban itt jóval lágyabb, mint a magyar nyelv t hangja.
Schiapparelli
Elsa Schiapparelli olasz divattervezőnő a harmincas évek egyik leghíresebb tervezője volt, aki komoly riválist jelentett még Coco Chanel számára is. A hosszú, sikeres éveket végül mégis a hanyatlás követte, 1954-ben divatháza bezárt és csak Schiapparelli halála után, jó ötvet évvel később nyílt meg újra, az elmúlt pár év pedig elég is volt hozzá, hogy ismét a top nevek közé küzdje fel magát. De hogyan ejtjük ki ezt az olasz vezetéknevet? Nos, olaszosan: szkia-pa-rel-li, szép hangsúlyos l hanggal.