Jennifer Lawrence – Joy Mangano (Joy)
A mágikus felmosó feltalálójáról és a világ legnagyobb tv-shop-királynőjéről szóló filmbe Jennifer Lawrence-t választani főszereplőnek már csak azért is merész volt, mert a színésznő egy laza tíz évvel fiatalabb, mint Mangano volt a kilencvenes évek elején, de ez persze nem akadályozta meg a HFPA-tagokat, hogy Golden Globe-bal díjazzák az alakítását.
Leonardo DiCaprio – Hugh Glass (A visszatérő)
Leonardo DiCaprio Oscarjáért – amiről már többször lemaradt – már Magyarországon is békemenetet lehetne szervezni, akkora rá az igény. A filmben a színész egy 19. századi prémvadászt kelt életre, akit megsebez egy medve és a társai is cserbenhagyják, de ő több száz mérföldet tesz meg sérülten a senki földjén, hogy hazatérhessen. Az igazi Hugh Glassról csak rajzot találtunk, lévén akkoriban még nem sok fényképezőgép volt a vadnyugaton.
Michael Fassbender – Steve Jobs (Steve Jobs)
Amikor tavaly ősszel Danny Boyle rendezővel interjúztam, elmondta, hogy nem az volt a célja, hogy egy Steve Jobsra hasonlító színészt találjon – ez nem is sikerült –, hanem inkább olyat keresett, aki a játékával tökéletesen át tudott lényegülni az Apple legendás vezérévé. Ez tényleg összejött.
Kate Winslet – Joanna Hoffman (Steve Jobs)
A friss Golden Globe-díjas Kate Winslet a nyolcvanas évek ruhatárának és egy-két előnytelen frizurának köszönhetően csodásan lényegült át Steve Jobs jobbkezévé és a cég marketingigazgatójává, a nagyszájú és igazságos Joanna Hoffmanná.
Mark Rylance – Rudolf Abel (Kémek hídja)
Furcsa módon Spielberg új filmjéért nem Tom Hankset ölelte keblére a szakma, hanem a szovjet kém mellékszerepében emlékezeteset alakító brit karakterszínészt, Mark Rylance-t, aki a fotók tanúsága alapján meggyőző átalakuláson ment keresztül.
Eddie Redmayne – Lili Elbe (A dán lány)
A világ egyik első nemátalakító műtétén átesett emberéről szól A dán lány című mozi, és a figurát Eddie Redmayne alakításában láthatjuk. Mivel Liliről meglehetősen kevés anyag maradt az utókorra, így nem tudjuk, mennyire sikerült igazán jól a hasonlóság – a fotó alapján nem nagyon –, de az biztos, hogy Redmayne nemcsak Stephen Hawkingként, hanem nőként is meggyőző a vásznon.
Alicia Vikander – Gerda Wegener (A dán lány)
A dán lányból nem igazán derül ki, de Lili Elbe való életbeli felesége – még abból az időből, amikor férfiként élt –, a festőként dolgozó Gerda Wegener a valóságban leszbikus volt. Alicia Vikander a karakter ezen aspektusát nem adta vissza, de a cigarettát ő is hasonló kéztartással tartja.
Bryan Cranston – Dalton Trumbo (Trumbo)
A Római vakáció kommunista kötődései miatt “betiltott” forgatókönyvírójáról, a láncdohányos Dalton Trumbóról, és az ő küzdelmeiről szól a Trumbo című nem túl emlékezetes életrajzi mozi, amiből messze kiemelkedik Bryan Cranston alakítása.
Helen Mirren – Hedda Hopper (Trumbo)
A hollywoodi bulvárfejedelem csak egy kisebb, de fontos mellékszereplő a Dalton Trumbóról szóló életrajzi filmben, de Helen Mirren abban a néhány jelenetében is képes uralni a vásznat, és elhitetni velünk, hogy ez a nő valóban a hollywoodi partivilág közepén volt a maga idejében.
Christian Bale – Michael Burry (A nagy dobás)
A befektetésialap-menedzserként dolgozó, üvegszemű Michael Burry már évekkel a világgazdasági válság kitörése előtt rájött, hogy óriási ingatlanpiaci buborék van kialakulóban, de a számok sokáig nem őt igazolták. A magányos farkasként dolgozó, metálrajongó fickót Christian Bale nagy átéléssel alakítja a filmben.
Paul Dano – Brian Wilson (Szeretet és köszönet)
A Beach Boys pszichózisban szenvedő legendás énekes/dalszerzőjét, Brian Wilsont Paul Dano alakítja fiatalon a Szeretet és köszönet című filmben, és bár látszólag nem hasonlítanak annyira egymásra, az alakítás ereje ezt gyorsan feledteti velünk.
Michael Keaton – Walter Robinson (Spotlight – Egy nyomozás részletei)
A Boston Globe oknyomozó újságírócsapatának vezetője a pedofil papokról szóló leleplező cikksorozatával érte el karrierje csúcspontját. A hasonlóságot úgy kell nézni, hogy Keaton nagyjából Robinson tizenkét évvel ezelőtti, fiatalabb énjét alakítja a filmben.
Rachel McAdams – Sacha Pfeiffer (Spotlight – Egy nyomozás részletei)
A Pulitzer-díjas újságírónőt és rádiós műsorvezetőt Rachel McAdams alakítja meggyőzően, és a kép alapján el is tudom képzelni, hogy Pfeiffer tizenkét-tizenhárom évvel ezelőtt valóban hasonlóan nézhetett ki, mint a színésznő.
Mark Ruffalo – Mike Rezendes (Spotlight – Egy nyomozás részletei)
A Spotlight oknyomozó csapata Pulitzer-díjas tagjának szerepét mintha csak Mark Ruffalóra öntötték volna.
Olvasnál még az Oscarról?
- Oscar, 2015: Nézd meg a valódi embereket az Oscar-jelölt filmek szerepei mögött
- 9 színészlegenda, akit elkerült az Oscar
- Egy profi Oscar-kampányt így építenek fel
- Az összes Oscar-díjas színésznő ruhája egyetlen plakáton