A Lupa-tó a Dunában található közeli Lupa-szigetről kapta a nevét (a valaha Luppa Péter birtokának számító földdarab nevének helyesírásáról megoszlanak a vélemények, van, aki egy, van, aki két P-vel írja, a bányatavat körbeölelő komplexum az előbbi verzióra szavazott). Mint azt Gerendai Károlytól megtudhattuk, ez az ország egyik legnagyobb bányatava volt, az ilyen felhasználású állóvizek méretét ugyanis törvény szabályozza. A Megyeri hídon túl található bányatóból azonban a békásmegyeri lakótelepek minél gyorsabb felépítése érdekében jóval több építési anyagot kibányásztak, erre egyenesen Kádár János adott engedélyt.
Azóta sok víz lefolyt a közeli Dunán, a bányászat már jó ideje befejeződött, a tó környékén feltűnő munkagépek a rekultivációs folyamat részei voltak csupán. Ez azonban nem zavarta a strandolókat, sőt a terepjáróikkal jetskiket a helyszínre vontató extrémsport-rajongókat sem. Egy idő után azonban a rendőrök elkezdték komolyan büntetni a vadstrandolókat, a Lupa-tó így szürke zónás megoldás maradt a hűsölni vágyóknak.
Gerendai Károly ezen szeretne most változtatni: a Lupa-tó-komplexum egy ernyőmárka lesz, ahová a tervek szerint olyan helyeket várnak, amelyek már bizonyítottak a fővárosban vagy környékén. Vagyis nem egyetlen, egységes helyszínt, hanem több saját, jellegzetes stílust képviselő helyet nyitnak majd egymás mellett. Az első fecskék a szintén Gerendai-érdekeltség Budapest Park, amely itt stílusosan Budapest Part néven jelenik majd meg, illetve a Kiosk Beach lesznek, de a jövőben további, jellegzetes budapesti helyszínek “strandosított” verzióira is számítanak.
A helyszín meglátogatásakor még javában szorgoskodtak a munkagépek, azonban a szerda esti hivatalos megnyitóra már minden állni fog, legalábbis Gerendai Károly szándékai szerint. A korábban hirtelen mélyülő bányató partjait feltöltötték, így a strand biztonságosan használható akár kisebb gyerekek számára is. A víz kristálytiszta – benne megmártózva bőven másfél méternél mélyebbre is lelátni – és a 36 fokos hőségben rendkívül kellemes hőmérsékletű.
Gerendaiék tervei szerint a környéken a jövőben folyamatos fejlesztések zajlanak majd, így, ha a “pilot”-projekt beválik, a 100 hektáros tó körül sportpályák, vízisport-létesítmények (wakeboard-pálya, csónakázási és búvárkodási lehetőség), futópálya, kutyabarát, illetve elkerített nudista strand is kerül majd. Ha sikeresnek bizonyul a Lupa-tó-projekt, a későbbiekben még ennél is komolyabb fejlesztésekre is sor kerülhet.
A Lupa-tó komplexum vonzerejét a fővároshoz való közelsége, illetve a barátságos jegyárak adják: egy felnőtt belépő 2000, egy gyerekjegy 1000 forintba kerül majd, de gondolnak a munka után csobbanni vágyókra is: az úgynevezett sunset-jegyekkel 17 órától napnyugtáig féláron látogatható a strand, emellett különféle családi csomagokat is igénybe lehet majd venni.
Aki még nem próbálta ki a Lupa-tó hűsítő vizét, annak azt javasoljuk, feltétlenül mártózzon meg benne! Aki pedig attól tartana, hogy egy újabb fesztiválhelyszínnel bővülne a már így is igen gazdag magyar paletta, az megnyugodhat: Gerendaiék szándékai szerint, bár zenés rendezvények előfordulhatnak majd a strandkomplexumban, a tervek között nem szerepel kifejezetten koncerthelyszínnek számító színpad létrehozása a területen.
További cikkek strandokról az NLCafén:
- A 10 legjobb szabad strand Magyarországon
- 5 családbarát tengerparti strand Horvátországban
- Baba vs. strand: vigyem, vagy ne vigyem vízbe a babámat?