Egy amerikai kutatócsoport úgy látja, hogy a jelenlegi 7,8 milliárdról 9,7 milliárdra nőhet a Föld lakossága 2064-re, de az évszázad végére már csak 8,8 milliárd leszünk. Ez kétmilliárddal kevesebb, mint az ENSZ aktuális becslése. A világszervezet 2019-es előrejelzése azzal számol, hogy körülbelül 10,9 milliárd ember fog élni a Földön 2100-ban. A Washingtoni Egyetem kutatói azzal érvelnek, hogy az ENSZ modellje nem veszi figyelembe a termékenységi és a halálozási mutatókat befolyásoló egyéb faktorokat, például a politikai döntéshozást. A tudósok szerint a világ 195 országából 183-ban annyira csökken majd a születések száma, hogy bevándorlás nélkül nem lesz fenntartható a népességszám. Konkrét országokat felsorolva azt írják, hogy az évszázad végégig 23 ország, köztük Japán, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország veszítheti el lakosságának legalább felét.
További 34 ország népessége 25-50 százalékkal kevesebb lehet a jelenleginél. A világ legnépesebb országa, Kína lakossága 1,4 milliárdról 730 millióra csökkenhet. A referenciaforgatókönyv szerint Magyarország lakossága 5,2 millióra csökkenhet 2100-ra. Ezzel szemben Fekete-Afrika országaiban nőhet a népességszám: Nigéria 80 éven belül 800 millió lakossal a Föld második legnépesebb országa lehet India után. A szubszaharai térség országaiban összesen 3,07 milliárdan élhetnek 2100-ban. A kutatócsoport több forgatókönyvet dolgozott ki a népességszám kiszámítására. A kutatók azt is állítják, hogy mivel nő a várható élettartam, 140 millióról 866 millióra emelkedik majd a 80 évnél idősebb emberek száma. Az évszázad végére a világ lakosságának több mint egynegyede, 2,37 milliárd ember lesz idősebb 65 évnél. Eközben az öt évnél fiatalabb gyermekek száma a 2017-ben feljegyzett 681 millióról 401 millióra csökkenhet.
A Bill és Melinda Gates alapítványa által finanszírozott kutatásban, amelynek eredménye a The Lancet orvosi folyóiratban jelent meg, a megcsappanó születésszámmal indokolják a népességcsökkenést. Míg az ENSZ előrejelzésében 1,8 gyermekes termékenységi mutatóval számolt, a kutatást vezető Christopher Murray csoportja 1,5-re becsülte ezt a számot. A szakértő szerint, ha a nőknek szélesebb körben biztosítanak hozzáférést az oktatáshoz és a születésszabályozáshoz, akkor átlagosan kevesebb mint 1,5 gyermeket vállalnak.
Bár 2035-re valószínűleg Kína lesz a világ legnagyobb gazdasága, az évszázad végére az Egyesült Államok visszaszerezheti vezető helyét, miután Kína munkavállaló korú lakossága 350 millióra apadhat. India és Nigéria ugyancsak nagyobb súlyra tehet szert a világgazdaságban. Richard Horton, a The Lancet főszerkesztője arról értekezett, hogy a tanulmány szerint a geopolitikai erőviszonyok radikális átrendeződésére lehet számítani a következő évtizedekben. “Az évszázad végére többpólusú világ fog kialakulni, amelyben a legfontosabb hatalmak India, Nigéria, Kína és az Egyesült Államok lesznek” – magyarázta.
Kiemelt kép: Zakir Hossain Chowdhury/NurPhoto via Getty Images