Orbán Viktor kedd esti rendkívüli bejelentésén elmondta, hogy mivel az osztrák állapotokat jellemzően 5-7 nappal követjük, számításaik szerint várhatóan december közepére érik el kórházaink a teljesítőképességük határát. Emiatt új rendkívüli intézkedésekre van szükség, valamint gyors cselekvésre.
Tavaszhoz hasonlóan ezért a kormány ismét bevezeti a rendkívüli jogrendet, ezúttal határozott, 90 napos időre.
- A szigorítás elsősorban a rendezvényeket érinti, vagyis a mozikban, színházakban vagy meccseken mostantól fogva csak minden harmadik széken ülhetnek nézők, és ott is szigorúan csak maszkban. Ha valahol ezt nem tartják be, azt a helyet bezáratják.
- Mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy a szórakozóhelyeken lehetetlen betartatni a távolságtartást, ezeket bezárják, és éjféltől hajnal ötig kijárási korlátozást vezetnek be.
- A reggeli és déli csúcsidőben járatsűrítést rendelnek el a tömegközlekedésben,
- ismét ingyenessé teszik a parkolást,
- valamint megemelik az orvosok bérét.
A végső megoldást Orbán szerint csak a vakcina hozhatja el, és várhatóan tavasszal juthatunk el odáig, hogy ez megvalósuljon.
Mint arról korábban írtunk, a szigorítások várhatóak voltak.
Békéscsabán, Egerben, Szekszárdon, Tatabányán, Veszprémben, Budapesten és több más nagyvárosban is nőtt a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja, ami a fertőzöttek számának megugrását jelzi előre. Pedig a helyzet már most sem rózsás: csak a tegnapi nap folyamán 84 ember veszítette életét a járványnak köszönhetően, és már 4767 ember van kórházban. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője az Operatív Törzs keddi sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy már a magyarországi települések nyolcvan százaléka érintett.
A dél-pesti centrumkórház infektológus főorvosa, Szlávik János is arról beszélt, hogy már bőven a közösségi terjedési szakaszban vagyunk. Ősz elején még vissza lehetett követni a kórházba kerülő koronavírusos betegek többségénél, hogy ki, hol fertőződhetett meg, mostanra viszont ez gyakorlatilag követhetetlenné vált – mondta Szlávik.
Azzal kapcsolatban, hogy a lélegeztetőgépre került betegek csaknem fele meghal, az orvos elmondta: a súlyos eseteknél a betegség lefolyásában a hetedik-nyolcadik napon történik kritikus állapotromlás, ami miatt gépi lélegeztetés válik szükségessé, és időseknél ezt az állapotot sokáig fenntartani nagyon nehéz.
(Kiemelt kép: ATTILA KISBENEDEK / AFP)