A Titan merülőhajó balesete után ideje lenne megfontolni, hogy ne szervezzenek több túrát a Titanic roncsaihoz – véli Charles Haas, a Nemzetközi Titanic Társaság (Titanic International Society) társalapítója és elnöke. A Titanic emlékének ápolásával foglalkozó szervezet vezetője szerint biztonsági megfontolásokból véget kellene vetni annak, hogy emberek utazzanak el a Titanichoz, ehelyett legénység nélküli víz alatti járművekkel lehetne ellenőrizni a roncsok állapotát. Haas azokra az eszközökre utalt, amelyekkel tavaly nyáron nagy részletességben sikerült feltérképezni a hajótestet.
Így nézett ki belülről a Titanichoz lemerült tengeralattjáró, a Titan:
Mint arról beszámoltunk, a turisztikai célokra használt Titan búvárhajó vasárnap indult útnak 5 emberrel a fedélzetén eredetileg kevesebb mint félnaposra tervezett útjára az 1912-ben elsüllyedt óceánjáró roncsaihoz. A Titan eltűnését követően nagyszabású kutató-mentő akció indult az Atlanti-óceán mintegy 10 ezer négyzetmérföldes területén, de csütörtökre végül bebizonyosodott, hogy a merülőhajó megsemmisült, és az 5 utas meghalt.
Így semmisülhetett meg a Titan:
A Titanic International Society elnöke mélységesen szomorú, tragikus, de elkerülhető fejleménynek nevezte a Titan balesetét. Méltató szavakkal szólt a jármű vezetőjének, Paul-Henry Nargeolet francia Titanic-szakértő egyedülálló tudásáról és tapasztalatáról, akinek elkötelezettségének köszönhetően sikerült megismerni a hajó történetének jelentős részét, és a világ értesült a Titanic állagának romlásáról is.
Haas azt szorgalmazta, hogy nemzetközi szabályozással kellene kötelezővé tenni, a mélytengeri merülőhajók szigorú ellenőrzését. “Ahogyan a Titanic tragédiájának is meglett a tanulsága, a Titan elvesztéséből is le kellene vonni a következtetéseket” – jelentette ki.
Kiemelt fotó: Ocean Gate / Handout/Anadolu Agency via Getty Images