Ritkán látható bolygóegyüttállás lesz megfigyelhető a hétvégén. Január 17. és 19. között napnyugta után a Vénusz – ismertebb nevén az Esthajnalcsillag – szabad szemmel is jól látható együttállásba kerül majd a gyűrűs Szaturnusszal.
Mint az MTI írja, az égi páros három este is látványos élményt nyújt majd mindenkinek, aki feltekint a délnyugati, sötétedő égre – fogalmaztak a közleményben. Az együttállás 18-án lesz a legszorosabb, amikor a két bolygó – a fehéren ragyogó Vénusz és a halvány narancssárga Szaturnusz – legközelebb lesz egymáshoz, mindössze 2,1 fokos távolságra.
A Vénusz kénsavfelhői nagyon hatékonyan verik vissza a fényt, plusz most olyan közel van a Földhöz, amennyire csak lehet – ez az oka annak, hogy ilyen ragyogóan világít. A Jupiter fénye is erős, de a Vénuszénál kevésbé intenzív. Mivel az utóbbi néhány órával a napnyugta után a horizont alá süllyed, ha késő éjjel kémleled az eget, és egy fényes “csillagot” látsz, akkor az szinte biztosan a Jupiter lesz. A bolygó december 7-én oppozícióba került a Földdel, fényessége és átmérője ilyenkor a legnagyobb, de azóta is jól látható keleten. A napnyugta után keleten látható Jupiter átvonul az égbolton, és hajnal előtt süllyed nyugatra.
Az Esthajnalcsillag, azaz a Vénusz a legfényesebb égitest a Nap és a Hold után, egyúttal a legfényesebb csillagszerű objektum az egész égen, több mint százszor fényesebben világít majd a Szaturnusznál. Január 12-én került dichotómiába, azaz félvénusz fázisba, a hónap derekán pedig közelít majd a Szaturnuszhoz, Naprendszerünk gyűrűs bolygójához.
A két égitest látszólagos közelsége nem túl gyakori égi esemény, most azonban szabad szemmel is kiválóan megfigyelhető az esti égbolton.
A Vénusz napnyugta után már látszani fog a délnyugati égbolton, egy órával később pedig a Szaturnusz is felbukkan majd mellette.
Január 17-én, péntek este a bolygók már 17:30-kor is feltűnően látszani fognak, és további 3 órán keresztül megfigyelhetőek lesznek, mielőtt lebuknak a horizont alá. 17:30-kor az együttállás dél-nyugaton, 26 fokkal a látóhatár fölött, a Vízöntő csillagképben lesz megfigyelhető.
Korábban is volt már példa elképesztő csillagászati jelenségre, akkor egy úgynevezett „bolygóvonat” futott be az égboltra, mivel a Naprendszer összes bolygója látszódott akkor a hajnali égen, amire előtte csupán 947-ben volt példa. A következőre pedig egészen 2492 áprilisáig kell várni. A szakértők által „bolygóvonatnak” is nevezett eseménynek az volt a lényege, hogy a Naprendszer összes bolygója egymás után sorakozva, egyszerre tündökölt az égbolton. Az együttállás különlegessége az volt, hogy az 5, szabad szemmel is látható bolygó pontosan olyan sorrendben volt a Naptól kiindulva az égen, ahogyan azt a csillagtól való távolságuk alapján már az iskolában megtanultuk: Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock