A pasi:
„Nem vagyok romantikus típus!”
A fordítás:
Ha jól sejtem, ez magyarázkodó mondat. Az előzi meg, hogy „bocs, hogy soha nem veszek neked virágot, de…”. Meg „elnézést, hogy három éve nem öleltelek át csak úgy, de…”. Továbbá: „Ne haragudj, hogy nem használom a társaságodban a következő kifejezéseket: légy szíves, kérlek, köszönöm, de…” Azt is sejtem, hogy nem kapcsolat eleji mondatról van szó, mert ilyen szöveggel első randikra érkezni, ugye, minimum felkészületlenség…
A tapló mondatok sajátossága, hogy nem lehet rájuk válaszolni (legalábbis szóban nem, legfeljebb tettlegességgel, mivel egy tapló mondat már önmagában tettlegesség). A „nem vagyok romantikus típus!” is ilyen, mert mit mondjon rá a szerencsétlen nőáldozat? Hogy „ja, tényleg, el is felejtettem, akkor semmi gond”? És meddig terjed a mondat érvényessége? Mi után hangozhat el? Mit lehet még kimagyarázni vele? „Nem megyünk kettesben vacsorázni, mert tudod: nem vagyok romantikus típus”? „Vacsorát főzetek veled, és elvárom, hogy behozd a meccs szünetében, oszt a végén egy nagy böfögéssel köszönöm meg, de hát tudod: nem vagyok romantikus típus”? „Esténként hozzád nem érek, csak befordulok, és jó nagyokat szellentek a paplan alá, mér’?, mi a baj, Szívem?, hát mondtam: nem vagyok romantikus típus”?
A dolog nyilván abszurd. A mai példamondatunk semmire nem jó, annak a beismerése csupán, hogy embered jó ideje érzéketlen tuskóként viselkedik veled. Valószínűleg nem azért, mert érzéketlen tuskó (hiszen a legnagyobb taplók is képesek elkotródni a virágboltba, ha egy nőtől akarnak valamit), hanem 1. mert azt hiszi: bármit megtehet, te úgyis ott vagy neki, 2. lesz.rja, hogy ott vagy-e neki.
Akárhogy is van, én a helyedben lehet, hogy megpróbálnám mással. De minimum megcsalnám egy romantikus típussal.
(Neked is fordítási nehézségeid vannak? Küldd el a problémás férfimondatot a pasiszotar@nlcafe.hu címre, és megpróbáljuk értelmezni a Pasiszótárban!)
A Pasiszótár eddigi példamondatai:
- „Ki mondta, hogy könnyű eset vagyok?”
- „Majd hívlak!”
- „SZINTE biztos vagyok benne, hogy nem foglak elhagyni!”
- „Te most szakítani akarsz?”
- „Nem szeretném, ha belém szeretnél!”
- „Te túl jó vagy hozzám!”
- „Nem szeretnék tartós kapcsolatot!”
- „Szeretlek, de nem vagyok szerelmes beléd!”
- „Van még egy-két elvarratlan szál az életemben!”
- „Azt hiszem, szeretlek!”
- „Olyan jó veled. Egyre jobb!”
- „Te olyan jó ember vagy!”
- „Bírlak!”