Károly Fülöp Artúr György, avagy Károly, Wales hercege és Chester grófja ma 69 éve, 1948. november 14-én született, és lett az egyik leghíresebb királyi sarj, aki az évek során kapott már hideget és meleget; most éppen az előbbit, az emberek többsége ugyanis nem szeretné őt a trónon látni. Károly helyezte soha nem volt könnyű, fiatalon pont abban a korszakban került a figyelem középpontjába, amikor a királyi családot komoly kritikák érték, a királyság létjogosultságát pedig megkérdőjelezték.
Károly soha nem járt óvodába, dadák, nevelők és a tanítók nevelték. Ha hinni lehet az elbeszéléseknek, anyja naponta alig egy órára látta fiát napközben, majd legközelebb csak fektetéskor.
Az iskolát a londoni Cheam Schoolban kezdte, majd a skóciai bentlakásos intézményben, a Gordonstounban tanult. Teljes szívéből gyűlölte ezt a helyet, ahol spártai körülmények között kellett élnie.
A kis hercegnek és testvéreinek már gyerekkoruk óta meg kellett jelenniük minden létező hivatalos eseményen, hogy jövendőbeli uralkodóként mielőbb megtanulják az ország képviseletét. Első nyilvános szereplésén mindössze hatéves volt.
A fiatal Károlyból a Gordonstoun és az ausztráliai Timbertop iskola faragott férfit, ahol a diákok óriási szigor és kemény körülmények között éltek és nevelkedtek.
Tanárai szerint a fiúnak nem nagyon voltak tinédzserévei, a gyerekkort egyből a felnőttkor követte. Károlyt csendesnek, érzékenynek és érettnek írták le, aki kortársai helyett mindig az idősebbek társaságát kereste.
Károly hamar megtanulta, hogy önállóan csak a legritkább esetben dönthet, középiskola után így arra az egyetemre kellett beiratkoznia, amit a királyi bizottság kijelölt neki: a Cambridge Egyetem Trinity kollégiumába küldték, oda, ahol anyai nagyapja is tanult. Szakot maga választhatott, az archeológia és az antropológia mellett döntött. A királyi családban ő volt az első, aki egyetemen tanult.
Egyetemi évei alatt több darabban is fellépett, nagyon élvezte, hogy bár az élet a walesi herceg szerepét osztotta rá, a színpadon bárki bőrébe belebújhatott.
Károly az egyetemen is visszahúzódó és megközelíthetetlen volt, kortársai között soha nem tudott igazán feloldódni, elvegyülni. Folyamatosan testőrök vigyáztak rá, és mivel a sajtó minden lépését figyelte, egy pohár likőrt sem ihatott meg büntetlenül.
Mindössze 21 éves volt, amikor Wales hercegévé koronázták. Az esemény azért volt mérföldkő, mert annak minden elemét úgy tervezték meg, hogy a kamerák tökéletesen közvetíthessenek mindent lépést.
A herceg nemcsak a színpadon, de a sportban is magabiztosan mozgott, a lovaspóló mellett horgászott, vizisíelt, búvárkodott, sőt kiválóan táncolt – ha lehetett, a kamerák előtt. Ma már kevésbé aktív, de mindennap sétál.
Bár soha nem tartotta magát egy Adonisznak, hercegi rangja, műveltsége és humora magabiztossá tette, és persze rengeteg nővel hírbe hozták, nem alaptalanul. A 70-es években például Barbra Streisandról hitték, hogy ő a kiszemelt, a művésznő azonban egyetlen mondattal elejét vette a további találgatásoknak: „Zsidó vagyok! Hogyan néznék ki Anglia trónján?”
Magánélete az évek során nem lett kiegyensúlyozottabb, 1981-ben ugyan feleségül vette Dianát, nyílt titok volt, hogy soha nem szakította meg kapcsolatát Camilla Parker Bowles-szal, akit 2005. április 9-én vett feleségül. Mára Károly egyre több diplomáciai feladatot vesz át édesanyjától, rengeteget utazik és tárgyal, de a legjobban a nagypapa szerepében érzi magát.