Kereken 72 évvel ezelőtt, 1947. november 20-án az Egyesült Királyság trónörököse, Erzsébet hercegnő kimondta az igent vőlegényének, a görög származású Fülöp hercegnek. Bár filmhíradókban, valamint a BBC rádióműsorában beszámoltak az eseményről, sok részlet csak utólag derült ki, és hát a menyasszony ruhájáról is jó hallani, de még jobb látni. Eljátszottunk a gondolattal, vajon milyen lett volna, ha van akkor internet, okostelefon és közösségi média, vagyis összefoglalók helyett percről percre tudósítottak volna az eseményről. Rendhagyó módon köszöntjük II. Erzsébetet és Fülöp herceget a házassági évfordulójukon, hogy az esküvőjük részletei végre a helyükre kerüljenek.
1947. november 20. reggel
Száraz, felhős, de enyhe időre ébredt London lakossága. Már hajnalban izgatottan gyülekezni kezdtek a város utcáin, hogy ha csak egy pillanatra is, de láthassák a menyasszonyt, ahogyan a Westminster apátság felé igyekszik, kimondani az igent. Az időjárás bizony kegyes a trónörököshöz, hiszen a késő novemberi napon 14 fok van, és bár napsütésre nincs kilátás, az eső is elkerüli a belvárost. VI. György idősebbik lányának eljegyzését alig négy hónappal ezelőtt jelentette be a palota, és most itt vagyunk, az esküvőjük napján.
10.05 – Imádják a vőlegényt
Fülöp herceg és a vőfély, David Mountbatten hatalmas, elegáns fekete autókban indulnak el az apátság felé. Amerre csak elhaladnak a járművek, óriási üdvrivalgás fogadja őket.
10.10 – Churchill kivárt
Még mindig sok autó várakozik, hogy a vendégek eljuthassanak az apátságig. Szükség is van a pontos érkezésre, hiszen közel kétezer embert hívtak meg a nagy napra. Köztük van II. Fejszál, Irak királya, Julianna hercegnő és Bernhard herceg Hollandiából, a dán uralkodói család és a luxemburgi trónörökös is. Az utolsó percben lép be az épületbe Winston Churchill és neje. A meghívottak listája megérdemel egy Wikipédia-bejegyzést is.
Tudtad?
Sir Winston Churchill odáig volt Erzsébetért. Egyszer még levelet is küldött neki, amiben bocsánatot kért, hogy a szőnyegre ejtette a szivarhamut.
10.15 – Mozgolódás a palotában
Ahogy kinyílnak a Buckingham palota hatalmas kapui, a felsorakozó rendőrök alig tudják kordában tartani az izgatott tömeget. Először a királyi lovas testőrség tagjai hagyják el a palotát, majd megpillantjuk a hintót, amelyben a királyné és Margit hercegnő utazik. Mikor a fogat megérkezik a templom elé, végre megleshetjük a koszorúslány, Margit ruháját, amely tört fehér árnyalatú, hozzá a vállat takaró kendővel, impozáns fejdísszel és kesztyűvel. Az örömanyává váló királyné aranyszínű, hosszú ruhát visel hasonló kalappal és ridiküllel.
10.20 – Viktória pazar hintója
Visszatérünk a palotához, ahonnan útnak indul az apátság felé az udvar legdíszesebb hintója, benne Erzsébet hercegnővel és édesapjával, VI. György királlyal. Az Irish State Coach 1851-ben készült Dublinban, és először Viktória királynő használta 1852-ben.
A hintó ebben a percben bekanyarodott az apátság elé, és az uralkodó tiszteletére felcsendül a himnusz is. Először VI. György ugrik ki a kocsiból, majd kisegíti lányát, Erzsébetet, és együtt indulnak el a templom felé.
10.30 – Micsoda belépő!
Megszólalnak a harsonák. Nyolc koszorúslány kíséri Erzsébetet:
- Margit hercegnő (Erzsébet húga)
- Alexandra kenti hercegnő (Erzsébet unokatestvére)
- Lady Caroline Montagu-Douglas-Scott (Buccleuch gróf lánya)
- Lady Mary Cambridge (Erzsébet másodunokatestvére)
- Lady Elizabeth Lambart (Cavan earl lánya)
- Lady Pamela Mountbatten (Fülöp herceg unokatestvére)
- Margaret Elphinstone (Erzsébet unokatestvére)
- Diana Bowes-Lyon (Erzsébet unokatestvére)
A nyolc lány mellett két kis unokatestvérével, Vilmos gloucesteri herceggel és Michael kenti herceggel, valamint apjával az oldalán a koronahercegnő elindul a westminsteri apátság hosszú folyosóján vőlegénye felé. A ceremónia Arnold Bax komponista szerzeményére kezdődik el.
10.31 – Kórus
Az orgona mögött Sir William Neil McKie ausztrál művész ül, ő az esküvő zenei rendezője is. Három kórus összesen 91 tagja énekel a hercegi pár esküvőjén.
10.32 – A ruha
Végre teljes pompájában láthatjuk Erzsébet ruháját! A különleges szaténruhát Norman Hartnell brit divattervező álmodta meg, és Boticelli A tavasz című festménye inspirálta. A ruhát tízezer gyönggyel és kristállyal díszítették, a hozzá tartozó uszály négy és fél méter hosszú. Ezt egyébként a két gyűrűhordozó fiúcska, vagyis Vilmos gloucesteri és Michael kenti herceg fogja a vonulás alatt.
A hagyományoknak megfelelően valami „kölcsön” is található a trónörökösön, nem is akármilyen: a nagyanyja, Mária anyakirályné gyémánt diadémja. A palota egyébként most adta ki a közleményt a sajtónak, miszerint a 21 éves hercegnő maga készítette el a sminkjét a nagy napra.
Úgy tűnik a közvetítésen, mintha egy törés lenne a fejdíszen? Jól látják! Egy friss Twitter-poszt szerint két órával a ceremónia előtt a nagy sietségben valaki leejtette az ékszert, és sérülés keletkezett rajta, amit az udvari ékszerészek az utolsó percben próbáltak meg kijavítani.
Tudtad?
A II. világháború után úgy meggyengült a brit gazdaság, hogy Erzsébetnek is „kuponokkal” kellett fizetnie a ruhájához felhasznált anyagért. Országszerte több száz ember küldte el neki a saját kuponját, hogy elkészüljön az esküvői ruha, de mivel ezeket törvénytelen lett volna elfogadnia, köszönettel visszaküldte őket.
10.40 – A gyűrűk titka
A vőlegény és a menyasszony Canterbury érseke előtt állva hamarosan elmondják esküjüket, közben pedig az is kiderült, hogy Erzsébet karikagyűrűjét ugyanabból a walesi aranyrögből készítették el, amelyből édesanyja ékszerét is kovácsolták. A jegygyűrű ezzel szemben platina és gyémánt felhasználásával készült Philip Antrobus ékszerész műhelyében, méghozzá a vőlegény, Fülöp anyjának egykori tiarájából.
Tudtad?
Az első királyi esküvő, melyet a Westminster apátságban tartottak, I. Henrik királyé volt.
10.45 – Az eskü különlegessége
Erzsébet és Fülöp mostantól hivatalosan is férj és feleség, mindketten határozottan és érthetően mondták ki az igent. A hercegnő az esküjében engedelmességet fogadott urának, ami mindenképpen érdekes helyzeteket fog szülni a házasságukban, amikor majd Erzsébetből uralkodó lesz…
10.50 – Hagyomány a virágokban
Erzsébeték egymás ujjára húzták a gyűrűket is. Míg a pár a sekrestyében aláírja a hivatalos papírokat, ejtsünk néhány szót a csodás virágcsokorról. Erzsébet kezében fehér orchideákból és mirtuszból kötött csokor van. A mirtusz Viktória királynőhöz köthető, mivel ő köttetett először ilyen virágot az esküvői csokrába – azóta ez hagyománnyá lett, amit az uralkodói család minden tagja követett.
11.20 – Vonulás
A ceremónia végén felcsendül a jól ismert dallam…
11.25 – A BBC riporterének is elcsuklott a hangja
Az orgona, a harsonák és a harangok játékától kísérve egy fiatal, mosolygós feleség és egy daliás, legalább ennyire boldog vőlegény lép ki a westminsteri apátság ajtaján. A rájuk váró több ezres tömeg éljenzése már elnyomja az épületből kiszűrődő zenét.
Erzsébet és Fülöp zárt hintóban, de lehúzott ablakokkal utaznak vissza a palotába. Fülöpnek majd két percet kell várakoznia a hintó mellett, mert a hercegnő ruháját kicsit nehézkesen tudják begyömöszölni a kocsiba. „Itt jön ő, a mi hercegnőnk, és a férje! Legyünk rá nagyon büszkék” – mondja a BBC riportere elcsukló hangon.
11.30 – Még a nap is kisütött
Nemcsak Erzsébetéket, de a mögöttük érkező többi családtagot, így az uralkodót is meghatja az az elképesztő szeretet és üdvrivalgás, ami az utcán fogadja őket. Amint VI. György és felesége hintója elindul a palota felé, még a nap is kisüt, utat törve magának a felhős égen.
12.00 – Ünneplés a balkonon
A hercegnő és férje ebben a percben visszaérkeztek a palotába, és már indulnak is az emeletre, hiszen hatalmas tömeg várja, hogy megpillanthassa őket a feldíszített erkélyen. A szokásos várakozás után nyílik az ajtó, és az ifjú pár az erkélyről integetve köszönti az egybegyűlteket. Erzsébet fátyla közben beakad az ajtóba, ám Margit hercegnő és Fülöp azonnal kiszabadítja a szorult helyzetből. Csókra hiába is várunk, az nem lenne illendő. Először az uralkodó, majd felesége és édesanyja hagyja el a balkont, végül csak Erzsébet és Fülöp marad a tömeggel. Az ifjú feleség még az ajtóból is visszafordul, és hatalmas mosollyal az arcán tovább integet a népnek.
12.30 – A fogadás
Mi ezt már nem látjuk, de a vendégek most a Buckingham palotában tartott fogadáson vesznek részt. A menüben szerepel a vőlegényről elnevezett nyelvhalfilé, cserépedényben sült fogoly, zöldbab, burgonyakrokett, valamint epres jégkrémdesszert is. Hol terem meg ilyenkor az eper? – kérdezhetik sokan. Nos, nem messziről importálták a gyümölcsöket: a palota személyzete nevelte őket az üvegházban.
Itt vágja fel az ifjú pár az esküvői tortát is, mely négyemeletes, 230 kilós és 275 centi magas. Az ízesítéshez sok-sok gyümölcsöt, többek között 80 narancsot is felhasználtak, és elfogyott 660 tojás, valamint nagyjából 11,5 liter rum is. Bár két éve véget ért a világháború, sok hozzávalót külföldről hoztak a tortához – némelyiket egészen messziről, például Ausztráliából vagy Dél-Afrikából, hajóval –, ezért is ragadt rá a Tíz mérföldes torta gúnynév. A süteményt a menyasszony és a vőlegény családi címerpajzsai díszítik, de a pár monogramja és apró figurák is láthatók rajta, ahogyan például tengerészeti jelvények is, valamint Erzsébet és Fülöp tíz kedvenc hobbiját is megörökítették a cukrászok. A pár a tortát Edinburgh hercegnének, Mountbattennek a kardjával vágja fel, amit nászajándékba kaptak a királytól.
Erzsébeték összesen 2500 nászajándékot kaptak, telegramot pedig nagyjából 10 ezren küldtek a világ minden tájáról, hogy gratuláljanak a párnak. Ez a nap egészen biztosan sokáig példaértékű lesz a királyi család életében.
A búcsú
Ideje elköszönni a friss házasoktól, akik Mountbatten grófjának Broadlandsben található birtokán töltik az első estét, majd Hampshire-be és Barlmoralba utaznak – egyébként nem kettesben, hiszen csatlakozik hozzájuk a hercegnő kutyája, Susan is. Mielőtt azonban elindulnának a nászútjukra, holnap még visszaviszik Erzsébet esküvői csokrát a westminsteri apátságba, és az ismeretlen katona sírjára helyezik.