Elég egy régóta vágyott orrműtét, egy nagyobb hízás vagy fogyás, egy mentális kibillenés, vagy a bulvármédiától való érthető megőrülés, és hol volt, hol nem: már véget is ért egy sztár karrierje. Észrevétlenül lekeverik őket a színről, a kegyvesztettek helyett már ott mosolyognak a címlapon a még nem kizsigerelt, a még nem szerfüggő, a még egyelőre piedesztálra emelt új kedvencek. A gyártósoron nincs megállás.
Akiket megettek a hiénák
Ma már hulla természetes, hogy látjuk Madonnát smink nélkül, ahogy az is, hogy az A kategóriás sztárok miket csinálnak a hétköznapi életükben, hogy ők is buliznak, szeretnek, csalódnak, és ahogy mindenki, olykor ők is elvetik a sulykot. Kétségtelen, hogy ma is nagy szerepe van a bulvárnak, de a Facebook, és Instagram előtti időkben szinte teljhatalommal rendelkeztek a hírességek felett. Csak ők fértek hozzá a sztárokhoz, így a paparazzók és a sajtómunkások által bemutatott kép csorgott le a hétköznapi emberekhez, és ezt a képet aszerint formálták, színezték és alakították róluk, ahogy az leginkább növelte az eladásaikat. A bulvármédia a sztárok minden lépését figyelte, a paparazzók szó szerint ott lihegtek a nyomukba, és ha valaki egy kicsit is hibázott, valami csámcsogni valót csinált, azt egyből kiszagolták, lefotózták, az újságok pedig a legkisebb hétköznapi jelenséget is óriási méretű lufivá fújták.
Akit az egyik héten istenítettek, azt könnyen lehet, hogy a másik héten már őrültnek, kábszeresnek, anorexiásnak tituláltak, nem számított, hogy a szóban forgó illető egy anya, egy tini, vagy egy, az öngyilkosság szélén táncoló mentális beteg volt.
A paparazzók agresszivitása, pénzsóvárgása nem ismert morális határt, az őrületig, egyeseket egészen a halálukig üldöztek, ott lihegtek a nyakukban a legintimebb pillanatokban, gúnyt és viccet csináltak az összezavarodott, rendszerint nagyon fiatal sztárokból. Gondoljunk csak Britney Spearsre, aki elképzelhetetlen sztárságot élt meg már 17-18 évesen, és szabályosan kifilézte a sajtó, amikor mentálisan kezdett összeroppanni a hatalmas súly alatt. Őt csak azért nem vettük be a mostani gyűjtésbe, mert bár a karrierje nem szárnyal úgy, mint korábban, azért a süllyesztőbe sem veszett el, a mai napig nagy rajongótábora van, kíváncsiak rá az emberek, és zeneileg is aktív.
Ott van viszont Lindsay Lohan, aki félig gyerek volt, amikor úgy igazán felkapták, és még mindig csak 21 volt, amikor meglehetősen sok kokainnal lekapcsolták a rendőrök. A fiatal lány kedvenc célpontja lett a bulvárnak, az évek alatt az egykori szeplős tinisztárt botrányhősnőként kezdte el ábrázolni. Lohan kétségkívül rácsavarodott a drogra és az alkoholra, de ne feledjük el, hogy ekkor még mindig csak egy tinédzser volt, akire rászakadt a hírnév, és ráakaszkodott a sajtó. 17 évesen elkezdte plasztikáztatni magát, szemmel láthatóan kezdte teljesen elveszteni a kapcsolatát a valósággal, de minél nagyobb bajban volt, annál többet cikkeztek róla az újságok. Letartóztatások sora következett, majd a rehabok és a bíróságok visszatérő vendégévé vált.
Botrányai miatt egyre kevesebb filmszerepet kapott, és miután a média jól megcsócsálta és zsebre tette az érte járó vaskos összegeket, hanyagolni kezdte.
Arról már csak kevesen írtak, hogy azóta a 35 éves Lohan, még ha nem is lett Oscar-díjas színésznő, egészen sínre tette az életét. Létrehozta a saját ékszermárkáját, és bankár párjával együtt az Egyesült Arab Emirátusokban élnek.
Bukott playboyok
Aztán akadnak olyan hírességek, akiket a siker elvitt egy olyan útra, ahonnan már nem nagyon tudtak visszatérni. Ilyen Charlie Sheen is, aki mintapéldánya volt azoknak a színész playboyoknak, akik finoman szólva is a két végén égették a gyertyát. A színész családba született Sheen eleinte drámai szerepekkel próbálkozott, de igazán híres inkább vígjátékokban lett. Aztán ő lett a legjobban kereső tévés színész. A Két pasi és egy kicsi nyolc évadig ment, aminek a végén Sheen epizódonként 1,8 millió dollárt keresett. A színész nem bírt leállni a folyamatos bulizással, úgymond nagykanállal habzsolta az életet. Olyannyira, hogy 2011-ben elvonókúrára kellett küldeni a rengeteg kábszer és pia miatt. A leállás nem sikerült, 50 évesen HIV-vel diagnosztizálták, megvádolták szexuális zaklatással, a filmes szakma pedig hátat fordított neki.
Hasonló karriert futott be a felismerhetetlenre szétplasztikázott Mickey Rourke, amerikai színész is, aki a nyolcvanas évek egyik leghíresebb és legkeresettebb hollywoodi sármőrje volt. A rendezők, mint például Alan Parker, nehéznek találták a Rourke-kal való munkát. Parker állította, hogy
Mickey-vel dolgozni rémálom. Nagyon veszélyes a forgatáson, mivel soha sem tudod, mit fog tenni
Nem nagyon találta magát a színészvilágban, volt egy kitérője bokszolóként, és ugyan a kétezres évek során sikerült visszaküzdenie magát Hollywood élére, az A-kategóriás sztárok közé (még egy Oscar-jelölést is begyűjtött Darren Aronofsky A pankrátor című mozijának címszerepéért, melyben voltaképp önmagát alakította), ma már nem igazán hallunk róla. A két színészhez hasonlóan Johnny Deep is masszívan halad a lefelé tartó úton, évek óta lejtmenetben, és hát, láthatólag mentális gödörben van az egykor milliós nézettségeket produkáló sztár. Az 57 éves férfi bizonyos tekintetben ott tart most is, mint huszonévesen: tömi magába a tudatmódosítókat, és nincs jóban a valósággal, ám míg ez fiatalon nem okozott számára túl sok gondot, addig jelenlegi szerfüggése szép lassan kiforgatja a személyiségét és szétforgácsolja mindazt, amit eddig felépített. Ahogy régen nagy magasságokat, úgy most – morális értelemben is – durva mélységeket ér el: feleségverővé vált, és a szakma is egyre inkább elfordul tőle.
Akik hibáztak
Ahhoz, hogy egy sztár kegyvesztett legyen, nem kell feltétlenül partiból partiba járó kokainfüggőnek lenni– sőt, ez szokta legkevésbé érdekelni a filmkészítőket –elég az is, ha a külsőd megváltozik. Mint Jennifer Grey, a Dirty Dancing sztárja esetében, akit mindig zavart az orra, és az iskolás évei, illetve a korai színész karrierje alatt gyakran szóvá is tették neki. Miután a Dirty Dancing nagy sikert aratott, végre volt pénze arra, hogy orrplasztikát végeztessen magán. Sajnos Hollywood nem értett egyet a döntésével, és úgy találták a casting directorok, hogy elvesztette jellegzetes külsejét; az operáció után túl hétköznapinak találták az arcát, és nem tudott a korábbi sikerén túllépni, ugyan lettek még filmes munkái, de főszereplőként nem kínálták meg nagy szerepekkel.
És, ha már a hibáknál tartunk, egy nagyon kínos fellépés verte be az utolsó szöget Mariah Carey karrierjének koporsójába, ami a szájról-szájra szinkronizáló előadásokra és a díszes pirotechnikára épült. Mariah Carey rendszeres szereplője volt az olyan szezonális tévés különkiadásoknak, mint a The New Years Eve show, de ez 2017 után véget is ért. Milliók nézték végig, ahogy elrontotta az Emotions című dalát, amikor a fülbe épített audiója leállt. Mariah egy pillanatra lefagyott, majd dühösen lesétált a színpadról. A borzalmas eset óta pedig hanyagolják az egyébként is megkopott fényű zenei csillagot.
Edward Norton, akit hiányolunk
A Harcosok klubja, az Amerikai história X, a Holdfény királysága, vagy a Grand Budapest Hotel című filmek sztárját egy időben a hollywoodi rendezők kézről kézre adták, majd 2014 óta csak elvétve találkoztunk vele a filmvásznon. Az egyik legutóbbi munkája a Virsliparti nevű animációs film volt, amelyben az egyik szereplő hangját adta, és szerepelt a Váratlan szépség című, filmben, valamint Wes Anderson Kutyák szigetében ő adta Rex hangját. Egyes pletykák szerint Norton a családja miatt nem forgat annyit, 2012-ben ugyanis megházasodott, 2013-ban pedig apa lett. Egyszer azt is nyilatkozta, hogy
„Olyan dolgok felé fordulok, amik nagyon érdekesek, fontosak számomra, kihívást jelentenek, és az agyamnak, illetve a személyiségemnek egy egészen más területét mozgatják meg”
Mindemellett sok időt fordít a jószolgálati tevékenységeire: 2010-ben például elindította Crowdrise néven egy online közösségi adománygyűjtő platformot, és kinevezték az ENSZ jószolgálati nagykövetének, 2015 decemberében pedig 425 000 dollár segélyt gyűjtött össze egy szíriai menekültnek. Ám a sok szép lehetséges indok mellett van egy kevésbé szexi is, miszerint Nortonnal együtt dolgozni maga a pokol. Olyannyira, hogy pár évvel ezelőtt össze is balhézott az egyik munkaadójával, a Marvellel.
A Marvelnek annyira eleget lett belőle, hogy kirúgta őt, sőt, nyilatkozatban fejtették ki, hogy olyan színészt keresnek a helyére, aki azonosulni tud a többi szereplő “kreativitásával és csapatszellemével”.
Nem titkolták, hogy képtelenség vele együtt dolgozni, amiről korábban is lehetett hallani pletykákat a hollywoodi berkeken belül.
Szexuális ragadozók, akiknek joggal fordítottak hátat
A vicc az, hogy amíg egy sztárt a fiatalkori ballépései miatt, (amikkel nem sodort másokat veszélybe, és nem bántott vele másokat), simán ejtett a sztárgyár, addig a szexuális ragadozók évtizedekig dolgozhattak úgy a szakmában, hogy mindenki szemet hunyt a visszaéléseik felett. Egy #MeToo botrány, rengeteg előbújó nő, és egy teljes évet átölelő masszív hadjáratra volt szükség ahhoz, hogy a rendszer – amelyben hatalmi pozícióban lévő, főleg férfi kulcsfigurák szexuálisan és minden egyéb módon abúzálhattak másokat – elkezdjen recsegve széthullani. A #metoo hashtag alatt nők milliói számoltak be zaklatásról, szexuális visszaélésekről, és egyre több színésznő állt ki saját tapasztalatával, traumájával a nyilvánosság elé. Az újabb és újabb történetek felrajzolták a filmipar legnagyobb ragadozójának a képét, aki nem volt más mint Harvey Weinsten, és mellette több száz férfit vádoltak meg csak Hollywoodban, hogy erőszakos cselekedeteket hajtott végre nőkön.
A #metoo után nem jelentett többé egyértelmű védelmet az, ha valaki befolyásos férfi, elkezdtek hullni a fejek Hollywoodban a sorozatos visszaélések miatt.
Így bukott el a filmipar egyik kulcsembere, Harvey Weinstein, és a mozgalom Kevin Spacey-t sem kímélte, aki hatalmas tiszteletnek örvendett az egész világon. A kétszeres Oscar-díjas színészről Anthony Rapp mesélte el, hogy amikor 14 éves volt, a színész zaklatta őt egy buliban. Ezután egyre többen vádolták meg a Spacey-t hogy fogdosta, vagy egyéb formában zaklatta őket. Spacey-t bíróság elé állították, a Netflixen futó sorozatából azonnal eltávolították, és megszüntették az összes többi projektjét is.
Hozzá hasonlóan, Cassey Affleck is nagyot esett, pedig már úgy tűnt, hogy sínen van a karrierje, hiszen 2016- ban megkapta az Oscar-t A régi városban nyújtott alakításáéért. Ám ekkor robbant a bomba, a színész-rendezőt két munkatársnője is azzal vádolta, hogy 2010-es filmje, az I’m Still Here című áldokumentumfilm forgatásakor szexuálisan zaklatta őket. Az ügyek alapján hivatalos eljárás is indult: Affleck végül egy polgári per végén egyezett meg az áldozatokkal. A színész eleinte flegmán kezelte a történteket, 2018-ban viszont már elnézést kért a korábbi viselkedéséért, de a rendezők azóta nem kapkodnak utána, jelenleg áll a karrierje. Így ér véget a szexuális visszaélők dicsősége.