Szűrd ki cikkek

Koronavírus: vigyázz, nem minden fizetős teszt megbízható!

Nagy most a kereslet a koronavírustesztek iránt, és sok helyen lehet már kapni különböző típusokat. Nagyon fontos tudni, hogy ezek egy része nem megbízható. Elmondjuk, mire figyelj.

Egyre több helyen érhetők el fizetős formában az új koronavírus okozta COVID-19 betegség szűrésére kínált tesztek, cégek és magánemberek is hajlandóak fizetni azért, hogy kiderüljön, átestek-e már az új koronavírus okozta fertőzésen. A COVID-19 diagnosztikában többféle laboratóriumi módszert is alkalmaznak Magyarországon, de a SYNLAB szakértői óvatosságra intik a lakosságot. Bizonyos módszerek ugyanis csak más vizsgálatokkal együtt, kombinációban alkalmazva nyújtanak megfelelő információt, az álnegatív tesztek hamis megnyugvást, míg az álpozitívak felesleges riadalmat kelthetnek. 

Nem mindegy, milyen koronavírustesztet veszel

A tesztelésre a lakosság és a cégek részéről is hatalmas az igény, mivel sokan kíváncsiak arra, hogy aktuálisan fertőzöttek-e a vírussal, vagy azt feltételezik, hogy korábban már átvészelték a betegséget. A hatalmas keresletnek köszönhetően elérhető tesztek ára széles skálán mozog, és vannak olyan gyorstesztek is, melyeknek a teljesítőképessége nem kellően bizonyított, és az általuk nyújtott, korlátozott információtartalmú eredmény félrevezeti a lakosság témában kevésbé járatos részét.

„Ma Magyarországon háromféle COVID-19 tesztel találkozhat a lakosság. A PCR és a Rapig Antigén tesztekkel a vírus jelenlétét lehet kimutatni, a két módszer közül az előbbi az érzékenyebb és pontosabb eljárás. A szerológiai tesztekkel (antitest kimutatási módszerek) a szervezet fertőzésre adott immunválasza vizsgálható, így ezzel az is kimutatható, ha korábban már átestünk a fertőzésen. A mi állásfoglalásunk jelen pillanatban az, hogy igazán hiteles információkat csak a PCR és a szerológiai teszt kombinációjával kaphatunk, mivel így két fontos részletre is fény derül: jelen pillanatban milyen stádiumban van a beteg, fertőzhet-e, és rendelkezik-e már a vírusra megfelelő immunválasszal. A járvány jelenlegi szakaszában ez a legindokoltabb vizsgálati kombináció” – mondta el Póda Tamás, a SYNLAB kereskedelmi igazgatója.

Nem minden koronavírusteszt tudja ugyanazt.

Nézz utána, mit tud egy teszt, mielőtt pénzt adsz ki rá!

Sok olyan gyorsteszt van a piacon, amely csak kutatási célra használható, és nem rendelkezik diagnosztikai minősítéssel. A szakértők szerint ezért is nagyon fontos, hogy mielőtt fizetünk egy tesztért, tájékozódjunk és ismerjük meg a piacon elérhető vizsgálatok alkalmazhatóságát. Nem lehet eleget beszélni arról, hogy azoknál a teszteknél, ahol a mintát magunknak kell levenni, rengeteg olyan hiba merülhet fel, ami nem valós eredményhez vezet. A mintavétel speciális eszközt és szaktudást is igényel, így csak kellően képzett és gyakorlott személy végezheti azt.

PCR: a leghitelesebb teszt

A PCR a legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer a fertőzöttség igazolására, mivel ezzel a koronavírus örökítőanyagát lehet kimutatni, így a kezdeti stádiumban lévő fertőzöttek esetében is pontos információval szolgál. A mintavétel ebben az esetben az orrból és a garatból történik. A jelenleg elérhető tesztek közül ez a legdrágább, a leleteket legkorábban 24-48 órán belül kaphatjuk kézhez.

Antigén kimutatás: gyors, ha gyanúsak a tünetek

A vírus antigén kimutatása a PCR-hez képest kisebb érzékenységű, viszont olcsóbb vizsgálati módszer. A vírus fehérjéket (S-proteinjét) mutatja ki, az eredmény vagy pozitív, vagy negatív lehet. A mintavétel szintén orrból és/vagy garatból történik, de az eredmények már 15 percen belül rendelkezésre állhatnak. A módszerrel vizsgált fehérjék (a vírus örökítőanyagával ellentétben) még nincsenek jelen a betegség nagyon korai stádiumában, illetve a fertőzés súlyosságától függően előfordulhat, hogy a nyálkahártyák felszínén csak kisebb mennyiségben jelennek meg, így ezekben az esetekben a teszt eredménye akár álnegatív is lehet. Emiatt negatív eredmény esetén, különösen, ha fennáll a fertőzés gyanúja, mindenképpen javasolt PCR vizsgálatot is végeztetni.

Szerológiai vizsgálatok: ha tudni akarjuk, hogy találkoztunk-e a vírussal

A szerológiai tesztek a vírus ellen termelődött ellenanyagokat (antitesteket) mutatják ki a vérmintából. Míg a PCR és az antigén kimutatás a vírus jelenlétét igazolja, ez a vizsgálat a szervezetünk válaszreakciójáról ad képet. Segíthet a tünetmentes fertőzöttek, illetve a fertőzésen már átesett személyek felderítésében. A rapid tesztet egy terhességi tesztre emlékeztető eszközzel végzik el, az eredményt akár 15 perc alatt is kézhez kaphatjuk. A három módszer közül ennek van a legkedvezőbb ára, viszont gyakran vezethet hibás eredményhez, ha nem megfelelő maga a teszt, vagy nem jól képzett szakember végzi azt. Fontos azt kiemelni, hogy önmagában a szerológiai vizsgálattal nem tudjuk igazolni vagy kizárni, hogy éppen fertőzöttek vagyunk-e, vagy sem, viszont PCR vizsgálattal kiegészítve teljeskörű információt kaphatunk arról, hogy szervezetünk a koronavírus fertőzés szempontjából érintett-e és annak melyik stádiumában vagyunk.

 

Bővebb információ a tesztekről itt.  

A SYNLAB mint magándiagnosztikai laboratórium a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) megbízásából hivatalosan végez közfinanszírozott teszteket. Jelen pillanatban négy megye és három fővárosi kerület tartozik a hatáskörébe, az innen érkező koronavírus tesztek kiértékelése és az azokról való visszajelzés a legkiemelkedőbb feladatuk. Május közepétől pedig a cég privát ügyfelei számára is elérhetővé teszi az új koronavírus fertőzés diagnosztikájában használható PCR és szerológiai antitest vizsgálatokat elsőként Budapesten, majd vidéken is.

Alapvető dolgok, amiket neked is tudnod kell a koronavírussal kapcsolatban:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top