A hüvelyfertőzést leggyakrabban baktériumok okozzák. Bakteriális vaginózis olyankor alakul ki, amikor a hüvely enyhén savas közegét fenntartó tejsavbaktériumok száma lecsökken, és elszaporodnak az egészséges hüvelyflórában kisebb létszámban egyébként is jelen lévő kórokozó baktériumok.
A bakteriális hüvelyfertőzés jellegzetes tünete a kellemetlen, halszagú folyás, melyet kísérhet átmeneti irritáció is, bár utóbbi tünet kevésbé jellemző.
Hol rontjuk el?
A különféle – hüvelyfertőzést és húgyúti gyulladást kiváltó – kórokozók elleni védekezés homlokterében a hüvelyflóra egészséges ökoszisztémájának megőrzése áll. És általában éppen ezen a ponton hibázunk, mert nem fordítunk magunkra kellő figyelmet!
1. Az első és legfontosabb!
A hüvelyfertőzések kezelésénél fontos, hogy a kórokozók elpusztítása mellett gondoskodjunk a hüvely normál baktériumflórájának visszaállításáról is. Ha ezt elmulasztjuk, a fertőzések könnyedén visszatérhetnek. Lehetőleg olyan terméket válasszunk erre a célra, amely a szervezet saját Lactobacillus-létszámának újraépítését segíti.
2. Örök érvényű szabály
Mivel a menstruációs vérzés és a sperma is lúgos irányba tolhatja a hüvely optimális, enyhén savas kémhatását, ezért érdemes a tampont minél gyakrabban cserélni, illetve óvszert használni az együttlétek során.
3. Hatással van-e a hüvelyflórára a gyakori partnercsere és a szexuális aktus?
A fokozott szexuális aktivitás, a gyakori partnercsere vagy egy új szexpartnerrel kezdett kapcsolat következtében is felborulhat a hüvely baktérium-összetételének egyensúlya. Fontos, hogy használjunk óvszert, és ha a kapcsolat komolyra fordul, akkor is hagyjunk időt arra, hogy intim ökoszisztémánk „hozzászokjon” a partnerünkhöz.
4. Az antibiotikum-kúra megoldást jelenthet, de fordítsunk figyelmet a megelőzésre is!
A bakteriális hüvelyfertőzésre általában antibiotikumot szoktak felírni. Sajnos, a napjainkban egyre súlyosbodó antibiotikum rezisztenciát a hüvelyfertőzések kezelésekor is figyelembe kell vennünk. Ráadásul, az antibiotikum-terápiának a hüvelyflóra amúgy is megcsappant létszámú hasznos baktériumai ugyancsak áldozatul eshetnek.
Ezért tanácsos az antibiotikum-kezelés kiegészítésére olyan lokálisan alkalmazható hüvelykrémet használnunk, amely segíti a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok szaporodását. A hüvelyflóra helyreállításával megakadályozhatjuk a bakteriális hüvelyfertőzés ismételt kialakulását.
5. A helyes WC-használat segít a megelőzésben
A helytelen mosdóhasználat is okozhat bonyodalmakat, ezért erre is érdemes kiemelten figyelni. Jegyezzük meg: WC használat előtt és után kézmosás, a helyes törlési irány pedig az elölről hátrafelé.
6. Túlzásba vitt intimhigiénia
A gyakori intim mosakodással, kenegetéssel, hüvelyöblögetéssel, intim tusfürdőkkel, nedves és illatosított törlőkendőkkel, spray-kkel és dezodorokkal megváltoztatjuk a hüvely normál pH-ját, ideális savasságát. Ennek következtében tönkretesszük a védelmet adó tejsavbaktérium-flórát, így a kórokozók könnyedén elszaporodhatnak újra és újra. Intsünk búcsút ezeknek a szereknek a lehető leggyorsabban!
(Nyitó kép: profimedia)