Elsősorban anatómiai különbségek állnak annak hátterében, hogy a nőknél gyakrabban fordul elő a felfázás, mint a férfiaknál. A női húgycső ugyanis rövidebb, így azon át a kórokozók hamarabb eljutnak a hólyagig. Idősebb korban azonban mindkét nemben gyakoribbá válhat a húgyúti fertőzés, igaz, eltérő okok miatt.
Fontos! Ha egy évben háromszor vagy annál is többször jelentkeznek a tünetek, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni, mivel a gyakran visszatérő hólyaghurut gyógyítása már jóval hosszadalmasabb folyamat.
Miért alakul ki könnyebben hólyaghurut 40 felett?
A felfázást, avagy hólyaghurutot nem közvetlenül a hideg okozza, hanem baktériumfertőzés. Míg az idősödő férfiaknál a megnagyobbodott prosztata miatt a hólyagban pangó vizelet a gyakoribb fertőzés kiváltó oka, addig a nőknél negyven fölött azért alakulhat ki könnyebben, mert általában ilyenkor kezd el csökkenni a női hormonok szintje, ami befolyásolja az intim szövetek mellett az alsó húgyúti szervek állapotát is.
Konkrétabban: a hüvelyben a tejsavtermelő bacilusok számára szükséges glikogén képződéséhez elengedhetetlen az ösztrogén nevű hormon. A női testben ez az első számú nemi hormon, amelynek szintje azonban bizonyos állapotokban – leggyakrabban és legtartósabban a változókorban – visszaeshet, ez pedig a jótékony baktériumokra, ezáltal a hüvely védekezőképességére, valamint a hüvelyhám vastagságára, hidratáltságára is negatívan hat.
A változókorban tehát a hüvely szárazabbá, érzékenyebbé és sérülékenyebbé válik, a hámszövetek sorvadása pedig nemcsak a vaginát, hanem a húgyutakat is érinti. Ösztrogén hiányában a gyengülő, elvékonyodó szövetek értelemszerűen hajlamosabbak a fertőzésekre, emiatt a hólyaghurut is könnyebben alakulhat ki.
A húgyutak fertőzését kiválthatja:
- az intenzív szexuális élet,
- spermicid eszközök használata,
- antibiotikumos kezelések miatti hüvelyflóra-egyensúlyvesztés,
- változókori ösztrogénszint-csökkenés, de akár tartós stressz vagy erős trauma miatti hüvelyszárazság,
- az elvékonyodott hüvelyhám mikrosérülésein bejutó baktériumok.
Segítsünk magunkon!
A felfázás jellegzetes tünete a gyakori vizelési inger, a csípő, égő érzés pisiléskor, illetve alhasi görcsök is jelentkezhetnek. A hirtelen fellépő panaszokat tanácsos mielőbb kezelni, mert ha időben cselekszünk, akár gyógynövények segítségével is visszaszorítható a betegség, és így elkerülhetjük az antibiotikum-szedést.
- A kiszáradt, elvékonyodott, sérülésre hajlamos hüvelyhámot hidratáljuk, regeneráljuk arra alkalmas hüvelyi kúpokkal, kenőcsökkel.
- Az intim együttléteknél ügyeljünk a hüvelyhám épségére, pl. síkosítók használatával.
- Ne feledkezzünk meg a mindennapi bőséges folyadékfogyasztásról. Így, ha netán kórokozó kerül a húgyutakba, a rendszeres vizeletürítéssel jó eséllyel meg tudunk megszabadulni tőle, még mielőtt komolyabb bajt okozna. Az elfogyasztott folyadék lehetőleg cukor- és alkoholmentes legyen, de a tiszta víznél talán nincs is jobb!
- Sok olyan nő van, aki idegen helyen nem hajlandó pisilni, holott a vizelet tartogatásával csak segítjük a kórokozók elszaporodását. Győzzük le ezt a rossz szokást, az intim egészségünk hálás lesz érte!
- Fontos a helyes WC-használat, a törlés iránya például mindig elölről hátrafelé történjék.
- Ne csak WC-használat után, hanem előtte is mossunk kezet!
- Az intim tisztálkodáshoz használjunk lehetőleg semleges pH-jú, illatmentes mosakodókat, hüvelyöblögetést pedig legfeljebb orvosi javaslatra végezzünk.
- A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó tea többek között a csalán-, a rozmaring-, az aranyvessző- vagy a hibiszkusztea.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/DusanManic)