1. A nappali feszültség, a folyamatos 120 százalékos teljesítési kényszer miatt az agy még éjszakára is képtelen kikapcsolni, ez pedig alvászavart okozhat, aminek következményeként napról napra fáradtabb leszel. A nyugtalanság, feszültség, idegesség és az állandó fáradtság, levertség pedig depressziót okozhat.
2. Legyengülhet az immunrendszered, így egy-egy olyan vírus is napokra ágynak dönthet, amelyet normális esetben legyőzne a szervezeted anélkül, hogy észrevennéd. Azaz egy szimpla náthát is ugyanolyan nehezen heversz ki, mint egy magas lázzal járó influenzát.
3. Megfájdulhat a hátad, ami ellen masszőr aligha tehet, hiszen ilyenkor a stressz kiváltó okát kell megszüntetni ahhoz, hogy a hátfájástól megszabadulj.
4. Csökken az étvágyad, az étkezésed rendszertelenné válik és súlyt veszítesz. Persze elképzelhető, hogy egyesek mindezt a stressz jótékony hatásának veszik, de nekik nincs igazuk. Súlyt sporttal dobunk le, a stressz pedig nem sport.
5. Csökken a libidód, ami nem is meglepő, hiszen fáradtan és idegesen aligha gondolsz a szexre.
6. Önpusztítás – könnyebben szokhatsz rá szenvedélybetegségeket okozó szerekre (alkohol, nikotin, drogok), mivel ezeknek nyugtató, esetleg hangulatjavító hatásuk van, és amíg az tart, a problémákat is elfelejted. Ne szokj rá, nem ez a helyes út!
7. Hajhullás – a stresszhormonok olyan autoimmunjellegű betegséget is produkálhatnak, amelyben a hajtüszők gyengülnek, hajritkulást és -hullást idézve elő. A hajhagyma-erősítő pakolások mellett az A-, B- és H-vitamin kombinációja némi segítséget jelenthet.
8. Magas vérnyomás – az állandó feszültség hatására fokozódik a szimpatikus idegrendszer aktivitása, ezáltal megnövekszik a szervezetben az érszűkítő anyagok termelődése. Ez magas vérnyomáshoz vezethet, ami könnyen lehet akár a szívinfarktus vagy a stroke előszobája is.
9. Bőrszárazság – a tartós feszültség serkenti a kortizol nevű stresszhormon elválasztását, az pedig kiszárítja a bőrt. Ez az oka annak, hogy a stresszes bőr veszít ragyogásából. Szokott fényét hipoallergén, lehetőleg színezék- és illatmentes krémek segítségével nyerheti vissza – az érzékeny bőrre való termékek ugyanis nem okoznak gyulladást, és nem is szárítják tovább a bőrt.
10. Feszült izmok – ha stresszes vagy, az izmaid is megfeszülnek, mert a test így készíti fel saját magát a veszélyre és a sérülés kivédésére. Mindenképpen lesz következménye annak, ha a test folyamatosan veszélyben érzi magát, és az izmok folyamatosan feszültek. Az ilyen állandó készültségi állapot ezért is jár gyakran fejfájással, amelyet valójában a váll-, nyak- és fejizmok krónikus feszülése okoz.
Amennyiben konstans stresszről beszélünk, a fentebb említett gondok közül bármelyik jelentkezhet nálad is, de a sor közel sem áll meg az említett példáknál. A hosszan tartó stressz
ezen túl közrejátszhat a cukorbetegség, egyes szív- és érrendszeri betegségek, ajakherpesz, légzőszervi betegségek, reflux kialakulásában is.
(Nyitókép: Carlina Teteris/Getty Images)