A stressz az életünk legnagyobb megkeserítője, ami elkerülhetetlenül beleeszi magát a mindennapjainkba. De hol érdemes élni, hogy elkerüljük a stresszt? A nagyvárosi vagy a vidéki, falusi élet a jobb? Amilyen népszerű ez a kérdés, olyannyira nehéz válaszolni rá. Nincs egyetlen olyan jó megoldás vagy bevett praktika, ami mindenkire alkalmazható lenne.
A város előnyei
Tény és való: a városokban minden egy helyen megtalálható, közel van az iskola, a munkahely, a boltok, a szórakozási és kulturális lehetőségek. Szinte bármit el lehet érni fél órán belül tömegközlekedéssel, érdemesebb is azt választani, hogy elkerüljük a városi dugók okozta stresszes helyzeteket, ráadásul környezetvédelmi szempontból is hasznos, ha a közösségi közlekedést részesítjük előnyben. A boltba akár este 8-kor is beugorhatunk, és kedvünkre válogathatunk a bőséges kínálatban, szemben azzal, hogy egy kis faluban gyakran már délután bezár a kisbolt, ahol a választék is sokszor csak a legszükségesebb alapanyagokra korlátozódik. Az éjszakai városi pezsgés több programot kínál minden korosztály számára, lényegesen többféle szórakozási és kulturálódási lehetőség közül választhatunk.
A városi élet ezzel együtt sokkal drágább is, nemcsak az ingatlanok, de az ételek vagy a szórakozás tekintetében is. A tömeg, a folyamatosan, még éjszaka is hallható városi zajok vagy a légszennyezettség frusztráló lehet sokak számára.
Vidék: nem csak a tisztább levegő miatt lehet jó választás
Főleg az őszi-téli hónapokban szokott előkerülni a városokban a szmogprobléma. A levegő néha annyira szennyezett, hogy az autók egy részét egyszerűen kitiltják a városból, hogy valamelyest tisztulni tudjon. Ez persze megint csak bosszúságot, stresszt okoz, de ennél nagyobb gond, hogy a városban tartózkodók addig is a szennyezett levegőt szívják be, ami negatív hatással van az egészségükre. Vidéken ez a fajta szmog és légszennyezettség gyakorlatilag csak a hírekből ismert fogalom, a levegő lényegesen frissebb, tisztább, mint a városokban.
Emellett az is tény, hogy bizonyos tekintetben sokkal csendesebb és nyugodtabb egy falu, mint a nagyvárosaink. Nagyobb a tér és a lehetőségek száma is, ha valaki kertes házban szeretne élni, hiszen a hely is jóval több, valamint sokszor biztonságosabb is, emellett a stressz bizonyítottan kevesebb. Nincs az állandó nyomás, hogy mindig muszáj történnie valaminek. Az is bizonyított, hogy a légkör jóval oldottabb. Az emberek kevésbé távolságtartók, kedvesebbek egymáshoz, gyakran ismerik is egymást személyesen, ezért szívesebben segítenek a másiknak.
A vidéki nyugalomnak ára van
El kell fogadni, hogy a falusi életnek más a ritmusa, amihez hozzá kell szokni. Télen, a nagy havazások idején egy-egy kisebb falu nehezen megközelíthetővé válhat, a közlekedés ilyenkor még bonyolultabb. És ha már közlekedés: autó, busz vagy vonat – az utazással eltöltött idővel
mindenképp számolni kell. Sokszor nem is a napi teendők a fárasztóak és keltenek feszültséget bennünk, hanem a megtett oda-vissza út.
Mindegy, hogy kulturális programra, sportolásra vagy strandolásra vágyunk, az autó szinte elengedhetetlen kellék, jelentősen megkönnyíti az életet. Fiatalként a bulizás nehezített, az események és helyszínek száma is korlátozott.
Zajforrás és frusztráló tényező azért itt is akad: kakaskukorékolás vagy templomi harangszó, esetleg épp a hihetetlen csend – ezekhez persze hozzá lehet szokni, ugyanúgy, mint egy városban a csörömpölő villamos zajához.
Summa summárum: rengeteg a pro és a kontra érv, amit hosszasan lehetne még sorolni. Egyéntől is függ, ki mit preferál, kinek mi okoz nagyobb stresszt: a városi nyüzsgés vagy a vidék csendje.