A hüvelygomba kialakulását gyakran a hüvelyflóra egyensúlyának zavara okozza. Ha valamiért megbomlik a rend, és a hüvelyben élő Candida gombák túlszaporodnak, máris kialakulhat a gombás hüvelyfertőzés.
A fertőzés vezető tünete a hüvelyi váladék megváltozott állapota: ilyenkor a színe fehér vagy sárgásfehér, állaga pedig darabos, túrószerű lesz, viszont szagtalan marad. Emellett kellemetlen, akár erős szeméremtájéki viszketés és fájdalom is jellemző.
Fontos: bár a hüvelygomba nem tartozik a nemi úton terjedő betegségek közé, sokat ronthat a kellemetlen tüneteken és a gyógyulás folyamatán, ha a fertőzés alatt nemi életet élünk!
Hüvelygomba és a szex
A gombás hüvelyfertőzés gyógyulása nagyban múlik azon, milyen állapotban van a hüvelyflóra. Érdemes olyan készítményeket alkalmazni, amelyek segítenek visszaállítani a hüvely savas pH-ját. Ahhoz, hogy a hüvely könnyen és gyorsan regenerálódjon, jobb, ha egy ideig kerüljük a szexuális aktust, ugyanis ennek során a hüvelybe kerülő sperma megváltoztatja a hüvely pH-ját, és ismét felboríthatja a hüvelyflóra szokásos rendjét, nem beszélve az égő, kellemetlen fájdalomról, ami ilyenkor megkeserítheti az intim együttléteket.
Ne feledjük! Ha a panaszaink enyhültek, akkor sem lélegezhetünk fel, hiszen a partnerünknél is jelentkezhetnek zavaró tünetek, így előfordulhat, hogy őt is megfelelő módon kezelni kell, hogy aztán ismét minden a megszokott formájában folytatódjon.
Nem ajánlott, de nem tiltható
A szexuális együttlét gombás hüvelyfertőzés alatt ugyan nem ajánlott, de nem is tilos. Ebben az esetben érdemes óvszerrel védekezni, mert az óvszer nélküli aktus több kockázatot is magában hordoz.
- Az egyik, hogy az aktus során a hüvelybe kerülő sperma megváltoztatja a hüvely pH-ját, és ismét felboríthatja a hüvelyflóra szokásos rendjét. Ugyanez a helyzet akkor is, ha óvszer helyett a védekezésre spermicid tartalmú fogamzásgátló készítményt (krém, hab, zselé, kúp) használunk.
- Óvszerhasználat nélkül fennáll a veszélye annak is, hogy a hüvelygombát szexuális úton oda-vissza adogathatjuk a partnerünknek, akinek a szervezete valószínűleg kevésbé érzékeny a gombás fertőzésre, így nála nem okoz látható problémát a fertőzés. Ettől függetlenül még hordozhatja és vissza is adhatja a kórokozókat. Fontos, hogy a gombás fertőzést mindkét fél – még a tünetmentes is! – kezeltesse, hogy ne alakuljon ki „pingpongeffektus”!
A hüvelygomba ismételt megjelenése esetén alkalmazzunk gomba elleni készítményt, ami nemcsak a tüneteket enyhíti, de segíti a hüvelyi pH normál tartományának visszaállítását, ami a későbbi megelőzésben játszik fontos szerepet.
Összesítve, a legjobb megoldás, ha
- néhány hétre felfüggesztjük a szexuális együttlétet;
- ha azt orvos előírja, mindkét fél használjon a gombás fertőzés ellen felírt készítményt;
- a gombellenes kezelés kiegészítéseként a hüvely pH-ját helyreállító és megőrző hüvelyi készítményt is érdemes bevetni, ami nemcsak a gyógyulás folyamatát gyorsítja, hanem az egészséges hüvelyflóra helyreállítását és fenntartását is segíti, valamint a viszketést és az égő érzést ugyancsak csillapítja.
Tudtad? A cukorbetegséggel élő nőknél olyan Candida-alfajok is okozhatják a hüvelyfertőzést, melyek ellenállóbbak a szokásos gombaellenes szerekkel szemben, ezért ilyenkor – hüvelyváladékból végzett tenyésztést követően – a nőgyógyász kiegészítheti a szokásos kezelést bórsavas készítménnyel.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitó kép: profimedia)