Volt már részed kellemetlen másnap reggelekben a partnereddel töltött romantikus éjszaka után, mert váratlanul felfázásos tüneteid lettek? Nincs válaszod, csak kérdéseid vannak? Elmagyarázzuk, mi történhetett.
A felfázás járhat gyakori vizelési ingerrel, szúrós, csípős érzéssel pisilés közben, ami fájdalmas alhasi görcsökkel is társulhat. A hólyaghurutnak különböző okai lehetnek, a nőknél gyakran alakul ki olyankor
- ha a hüvelyflóra egészséges egyensúlya valami miatt (például antibiotikum szedése, nem megfelelő intimhigiénia, helytelen WC-használat stb.) felborul,
- de felfázást okozhat az altest lehűlése,
- a változókori ösztrogénszint-csökkenés,
- sokaknál pedig a gyakori és intenzív szex…
NEM a partner a ludas!
Óriási tévhit, hogy a szexuális partner okozná a hólyaghurut kialakulását. A hólyaghuruttal járó szenvedésekért elsősorban az E. coli (Escherichia coli) baktériumot okolhatjuk, amely minden ember bélrendszerében megtalálható, és amíg ott marad, addig nem is okoz bajt.
A húgycső és a hüvely közvetlenül egymás mellett, ugyanakkor a végbél szomszédságában helyezkedik el a női gáttájékon. A húgycső a hólyagba, a hüvely a méhbe vezet. A szexuális aktus során, a pénisz mozgásából adódóan az E. coli baktériumok a végbél környékéről a gáttájékra sodródva a húgycsövön keresztül feljuthatnak a húgyhólyagba, ahol gyulladást okozhatnak. Még nagyobb a kockázat, ha egymás után többször is sor kerül a szexuális aktusra.
A hólyag falán megtapadó baktériumok hamar szaporodni kezdenek, ingerlik a húgyhólyagot, emiatt alakulnak ki a felfázásos tünetek.
Van itt még valami!
A felfokozott szexuális élet más okból is növelheti a hólyaghurut kockázatát: sok nő használ ugyanis különféle fogamzásgátló habokat és zseléket, amelyek miatt megváltozhat a hüvely és a női szeméremtest „kémiája”, és emiatt a hüvely védtelenebb lesz a kórokozókkal szemben. Az egészséges, savas környezet lúgossá válik, amelyben már jóval kevesebb Lactobacillus képes megélni – márpedig ezek a jótékony baktériumok nagyon sokat tesznek a vagina egészségének védelméért: többek között az E. coli baktériumok ellen is felveszik a harcot.
Tehetünk ellene, csak néhány dologra kell odafigyelni!
- Nincs biztos módszer a szex utáni hólyaghurut elkerülésére, de csökkenthetjük az esélyét azzal, ha például szex után mielőbb kiürítjük a hólyagot. Ezzel ugyanis meg tudjuk akadályozni, hogy a baktériumok a húgyhólyagban pangó vizeletben (közel fél óránként megduplázódva!) elszaporodjanak.
- Ahhoz, hogy eleget tudjunk pisilni, fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot mindennap: 2-2,5 liter a napi ajánlott folyadékbevitel.
- Nem elhanyagolható az intim higiénia kérdése sem: szexuális együttlét előtt mindkét fél mosakodjon meg, így még inkább csökkenthetjük a hólyaghurut kialakulásának esélyét.
- Fontos a helyes WC-használat is: a törlés mindig elölről hátrafelé történjen, és mossunk kezet előtte és utána is.
- A hólyaghurut kialakulásában, illetve visszatérésében a hüvelyflóra egyensúlyának zavara is szerepet játszhat. A hüvelyi savas pH védelmében használjunk hüvelyflóra-regeneráló készítményt.
- Ha erős az immunrendszered, nagyobb eséllyel kerülnek el a fertőzések: együnk vitaminokban, ásványi anyagokban és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag élelmiszereket, sok zöldséget, gyümölcsöt! De fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás és pihenés is.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/Arina Krasnikova)